Žena s mateřskou láskou k hostům. Muž, jehož mají za blázna. V hospodě záleží, kdo se o vás postará

Hospody se nevzdáme
11. 7. 2016 16:00
Zdroj foto: Hospody se nevzdáme Zdroj foto: Hospody se nevzdáme
Na začátku seriálu Hospody se nevzdáme jsme vám slíbili, že prozkoumáme hospody, kam to lidi táhne. Trápilo nás, že Češi raději než v hospodě pijí pivo doma a tradiční hospodská kultura, jak jsme ji léta znali, je na ústupu. A co jsme při našem putování zjistili? Všech devět podniků, kde jsme pojedli a popili, spojuje ohromný elán a nadšení lidí, kteří je provozují. Ono je nakonec vlastně docela jedno, kvůli čemu do hospody jdete: jestli kvůli pivu, jídlu, holkám, anebo kámošům. Nejvíc záleží na tom, kdo a jak se tam o vás postará. Článek je součástí seriálu Hospody se nevzdáme, který vznikl ve spolupráci s Budějovickým Budvarem.
Podívejte se na závěrečný díl seriálu Hospody se nevzdáme | Video: Hospody se nevzdáme

Na začátku seriálu Hospody se nevzdáme jsme vám slíbili, že prozkoumáme hospody, kam to lidi táhne. Trápilo nás, že Češi raději než v hospodě pijí pivo doma a tradiční hospodská kultura, jak jsme ji léta znali, je na ústupu.

Při našem putování jsme zavítali do malebných putyk i vyhlášených hospod po celém Česku (a kousku zahraničí) a snažili jsme se zjistit, proč má smysl do nich pořád chodit. A proč se jich místní nevzdají.

V Nezamyslicích jsme potkali hostinského, který je zároveň šéfem fotbalistů, starostou a hlavně excelentním kuchařem. A to je mu teprve 74. „No je to blázen,“ říká o něm manželka s úsměvem na rtech. Na sídlišti v Ostravě jsme našli překvapivou hospodu, kde dva sympaťáci nabídli svým hostům během dvou let 750 druhů piv.

Rozjetá barohospoda Mikulka v centru Jihlavy zase spojuje generace. Vedou ji dva spolužáci ze základky, kteří se o vás postarají, i když je už všude jinde zavřeno. Výbornou gulášovku si tam užijete klidně i ve čtyři ráno. Minimálně do čtyř do rána o vás budou pečovat i v Klubu Újezd, prvním českém soukromém klubu, kde se paří dodnes.

Na Luční boudě v Krkonoších se mohou hosté svlažit půllitrem z domácího pivovaru, nebo se v pivu klidně i vykoupat, nabízejí tam tradiční pivní lázeň. Vyhlášená českobudějovická hospoda Masné krámy je zase rájem pro štamgasty. Každoročně pro ně pořádají jako poděkování speciální den, kdy pijí pivo za prvorepublikové ceny. Nebo si mohou nachmelit vlastní várku, kterou si za čas jenom oni sami vypijí.

V jediné zahraniční zastávce (i když s českými kořeny) si zase návštěvníci mohou užít orosený půllitr pod širým nebem na největší zahrádce v Evropě. Vídeňský Schweizerhaus je i přes svou velikost oázou klidu, kde na pivo nikdy nečekáte déle než dvě minuty a na pečené koleno si počkáte minut maximálně pět.

Hospoda se pozná podle hostinského

Kategorií samou pro sebe je pak legendární Hospoda U Hrocha na pražské Malé Straně. Do ní když vejdete, jako byste cestovali zpátky v čase. Wifinu ani pomeranče v mušlích tam nečekejte, je to začouzená putyka, která si na nic nehraje. Na nic si nehraje ani paní Jana, která provozuje hospodu uprostřed psárských lesů. „Na takovéto hospodě nezbohatnete. Je tady ale krásná směsice lidí, kteří mě naplňují a já asi naplňuji je,“ říká žena, která srší až mateřskou láskou ke svým hostům.

A co jsme při našem putování zjistili? Všech devět podniků, kde jsme pojedli a popili, spojuje ohromný elán a nadšení lidí, kteří je provozují. Ono je nakonec vlastně docela jedno, kvůli čemu do hospody jdete: jestli kvůli pivu, jídlu, holkám, anebo kámošům. Nejvíc záleží na tom, kdo a jak se tam o vás postará. A jak poznat podnik s dobrým hospodským? Jednoduše: Hospoda, která má dobrého hostinského, je málokdy prázdná.

Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar. Ten můžete sledovat na stránce projektu nebo na sociálních sítích Instagram a Facebook.

Video:
 

Právě se děje

před 6 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy