Žena s mateřskou láskou k hostům. Muž, jehož mají za blázna. V hospodě záleží, kdo se o vás postará

Hospody se nevzdáme
11. 7. 2016 16:00
Na začátku seriálu Hospody se nevzdáme jsme vám slíbili, že prozkoumáme hospody, kam to lidi táhne. Trápilo nás, že Češi raději než v hospodě pijí pivo doma a tradiční hospodská kultura, jak jsme ji léta znali, je na ústupu. A co jsme při našem putování zjistili? Všech devět podniků, kde jsme pojedli a popili, spojuje ohromný elán a nadšení lidí, kteří je provozují. Ono je nakonec vlastně docela jedno, kvůli čemu do hospody jdete: jestli kvůli pivu, jídlu, holkám, anebo kámošům. Nejvíc záleží na tom, kdo a jak se tam o vás postará. Článek je součástí seriálu Hospody se nevzdáme, který vznikl ve spolupráci s Budějovickým Budvarem.
Podívejte se na závěrečný díl seriálu Hospody se nevzdáme | Video: Hospody se nevzdáme

Na začátku seriálu Hospody se nevzdáme jsme vám slíbili, že prozkoumáme hospody, kam to lidi táhne. Trápilo nás, že Češi raději než v hospodě pijí pivo doma a tradiční hospodská kultura, jak jsme ji léta znali, je na ústupu.

Při našem putování jsme zavítali do malebných putyk i vyhlášených hospod po celém Česku (a kousku zahraničí) a snažili jsme se zjistit, proč má smysl do nich pořád chodit. A proč se jich místní nevzdají.

V Nezamyslicích jsme potkali hostinského, který je zároveň šéfem fotbalistů, starostou a hlavně excelentním kuchařem. A to je mu teprve 74. „No je to blázen,“ říká o něm manželka s úsměvem na rtech. Na sídlišti v Ostravě jsme našli překvapivou hospodu, kde dva sympaťáci nabídli svým hostům během dvou let 750 druhů piv.

Rozjetá barohospoda Mikulka v centru Jihlavy zase spojuje generace. Vedou ji dva spolužáci ze základky, kteří se o vás postarají, i když je už všude jinde zavřeno. Výbornou gulášovku si tam užijete klidně i ve čtyři ráno. Minimálně do čtyř do rána o vás budou pečovat i v Klubu Újezd, prvním českém soukromém klubu, kde se paří dodnes.

Na Luční boudě v Krkonoších se mohou hosté svlažit půllitrem z domácího pivovaru, nebo se v pivu klidně i vykoupat, nabízejí tam tradiční pivní lázeň. Vyhlášená českobudějovická hospoda Masné krámy je zase rájem pro štamgasty. Každoročně pro ně pořádají jako poděkování speciální den, kdy pijí pivo za prvorepublikové ceny. Nebo si mohou nachmelit vlastní várku, kterou si za čas jenom oni sami vypijí.

V jediné zahraniční zastávce (i když s českými kořeny) si zase návštěvníci mohou užít orosený půllitr pod širým nebem na největší zahrádce v Evropě. Vídeňský Schweizerhaus je i přes svou velikost oázou klidu, kde na pivo nikdy nečekáte déle než dvě minuty a na pečené koleno si počkáte minut maximálně pět.

Hospoda se pozná podle hostinského

Kategorií samou pro sebe je pak legendární Hospoda U Hrocha na pražské Malé Straně. Do ní když vejdete, jako byste cestovali zpátky v čase. Wifinu ani pomeranče v mušlích tam nečekejte, je to začouzená putyka, která si na nic nehraje. Na nic si nehraje ani paní Jana, která provozuje hospodu uprostřed psárských lesů. „Na takovéto hospodě nezbohatnete. Je tady ale krásná směsice lidí, kteří mě naplňují a já asi naplňuji je,“ říká žena, která srší až mateřskou láskou ke svým hostům.

A co jsme při našem putování zjistili? Všech devět podniků, kde jsme pojedli a popili, spojuje ohromný elán a nadšení lidí, kteří je provozují. Ono je nakonec vlastně docela jedno, kvůli čemu do hospody jdete: jestli kvůli pivu, jídlu, holkám, anebo kámošům. Nejvíc záleží na tom, kdo a jak se tam o vás postará. A jak poznat podnik s dobrým hospodským? Jednoduše: Hospoda, která má dobrého hostinského, je málokdy prázdná.

Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar. Ten můžete sledovat na stránce projektu nebo na sociálních sítích Instagram a Facebook.

Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, který dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po prvním kole úterní tajné volby neobsazené

Poslanci nezvolili nominanta ANO Karla Havlíčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Oba postoupili do druhého kola, které následuje. Jeho výsledky budou vyhlášeny ve středu ráno.

Ke zvolení bylo nutných 81 poslaneckých hlasů. Někdejší vicepremiér Havlíček dostal 57 hlasů a Okamura 24 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 161 hlasovacích lístků, 11 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Volilo tedy 150 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy