Žena s mateřskou láskou k hostům. Muž, jehož mají za blázna. V hospodě záleží, kdo se o vás postará

Hospody se nevzdáme
11. 7. 2016 16:00
Na začátku seriálu Hospody se nevzdáme jsme vám slíbili, že prozkoumáme hospody, kam to lidi táhne. Trápilo nás, že Češi raději než v hospodě pijí pivo doma a tradiční hospodská kultura, jak jsme ji léta znali, je na ústupu. A co jsme při našem putování zjistili? Všech devět podniků, kde jsme pojedli a popili, spojuje ohromný elán a nadšení lidí, kteří je provozují. Ono je nakonec vlastně docela jedno, kvůli čemu do hospody jdete: jestli kvůli pivu, jídlu, holkám, anebo kámošům. Nejvíc záleží na tom, kdo a jak se tam o vás postará. Článek je součástí seriálu Hospody se nevzdáme, který vznikl ve spolupráci s Budějovickým Budvarem.
Podívejte se na závěrečný díl seriálu Hospody se nevzdáme | Video: Hospody se nevzdáme

Na začátku seriálu Hospody se nevzdáme jsme vám slíbili, že prozkoumáme hospody, kam to lidi táhne. Trápilo nás, že Češi raději než v hospodě pijí pivo doma a tradiční hospodská kultura, jak jsme ji léta znali, je na ústupu.

Při našem putování jsme zavítali do malebných putyk i vyhlášených hospod po celém Česku (a kousku zahraničí) a snažili jsme se zjistit, proč má smysl do nich pořád chodit. A proč se jich místní nevzdají.

V Nezamyslicích jsme potkali hostinského, který je zároveň šéfem fotbalistů, starostou a hlavně excelentním kuchařem. A to je mu teprve 74. „No je to blázen,“ říká o něm manželka s úsměvem na rtech. Na sídlišti v Ostravě jsme našli překvapivou hospodu, kde dva sympaťáci nabídli svým hostům během dvou let 750 druhů piv.

Rozjetá barohospoda Mikulka v centru Jihlavy zase spojuje generace. Vedou ji dva spolužáci ze základky, kteří se o vás postarají, i když je už všude jinde zavřeno. Výbornou gulášovku si tam užijete klidně i ve čtyři ráno. Minimálně do čtyř do rána o vás budou pečovat i v Klubu Újezd, prvním českém soukromém klubu, kde se paří dodnes.

Na Luční boudě v Krkonoších se mohou hosté svlažit půllitrem z domácího pivovaru, nebo se v pivu klidně i vykoupat, nabízejí tam tradiční pivní lázeň. Vyhlášená českobudějovická hospoda Masné krámy je zase rájem pro štamgasty. Každoročně pro ně pořádají jako poděkování speciální den, kdy pijí pivo za prvorepublikové ceny. Nebo si mohou nachmelit vlastní várku, kterou si za čas jenom oni sami vypijí.

V jediné zahraniční zastávce (i když s českými kořeny) si zase návštěvníci mohou užít orosený půllitr pod širým nebem na největší zahrádce v Evropě. Vídeňský Schweizerhaus je i přes svou velikost oázou klidu, kde na pivo nikdy nečekáte déle než dvě minuty a na pečené koleno si počkáte minut maximálně pět.

Hospoda se pozná podle hostinského

Kategorií samou pro sebe je pak legendární Hospoda U Hrocha na pražské Malé Straně. Do ní když vejdete, jako byste cestovali zpátky v čase. Wifinu ani pomeranče v mušlích tam nečekejte, je to začouzená putyka, která si na nic nehraje. Na nic si nehraje ani paní Jana, která provozuje hospodu uprostřed psárských lesů. „Na takovéto hospodě nezbohatnete. Je tady ale krásná směsice lidí, kteří mě naplňují a já asi naplňuji je,“ říká žena, která srší až mateřskou láskou ke svým hostům.

A co jsme při našem putování zjistili? Všech devět podniků, kde jsme pojedli a popili, spojuje ohromný elán a nadšení lidí, kteří je provozují. Ono je nakonec vlastně docela jedno, kvůli čemu do hospody jdete: jestli kvůli pivu, jídlu, holkám, anebo kámošům. Nejvíc záleží na tom, kdo a jak se tam o vás postará. A jak poznat podnik s dobrým hospodským? Jednoduše: Hospoda, která má dobrého hostinského, je málokdy prázdná.

Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar. Ten můžete sledovat na stránce projektu nebo na sociálních sítích Instagram a Facebook.

Video:
 

Právě se děje

před 24 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy