Co spojuje dobré hospody? Skvělé pivo a jídlo, příjemná obsluha a především úcta ke štamgastům

Zdeněk Suchý
24. 5. 2016 16:05
Češi přestali chodit do hospod. Radši než posezení v oblíbeném podniku u čepovaného půllitru si doma otevřou lahváče. I proto vznikl ve spolupráci s Budějovickým Budvarem seriál Hospody se nevzdáme. Ten v devíti dílech představí podniky, které tradiční hospodskou kulturu udržují. Výprava za hledáním kouzla dobré hospody je zatím ve třetině, při ní jsme vyrazili do hospody U Kopů, budějovických Masných krámů a vídeňského Schweizerhausu. Co tyto zdánlivě rozdílné hospody spojuje? Skvělé jídlo a pivo, příjemná obsluha, respektovaný hospodský a především úcta ke štamgastům.
Podívejte se na třetí díl speciálu Hospody se nevzdáme. Zdeněk Suchý vyrazil do Vídně, kde leží česká hospoda Schweizerhaus | Video:

Jsme ve třetině našich výprav po českých hospodách. Hospody, které jsme pro vás prohlédli, zaznamenali a vyzkoušeli, byly krásně rozdílné. U Kopů v Nezamyslicích to byla typická vesnická hospůdka se skvělým domácím jídlem a sousedskou atmosférou.

Podívejte se s námi na první díl naší hospodské expedice. Vyrazili jsme do šumavské vesnice Nezamyslice do legendárního hostince U Kopů
5:54
Podívejte se s námi na první díl naší hospodské expedice. Vyrazili jsme do šumavské vesnice Nezamyslice do legendárního hostince U Kopů | Video: Hospody se nevzdáme

Masné krámy jsou zase chrámem piva, kde se spolu místní i turisté naučili žít a jsou si navzájem prospěšní.

Schweizerhaus je velkohospoda pro tisíce lidí, kde si ale každý najde soukromí. Jednotlivé části hospody jsou odděleny živými ploty a funguje to skvěle. Takže záleží na vás, jaký typ podniku vám vyhovuje. Všechny však mají stejné zásady.

Co hospody spojuje?

Ve všech hospodách mají skvělé pivo a jídlo, které dostanete téměř bez čekání. Obsluha si vás váží, komunikuje s vámi a své práci rozumí. Všude mají dobrého hospodského, který podniku "dává ksicht", vždy je to respektovaná persóna, která udává směr a drží tradici. A především mají ve všech hospodách stůl pro štamgasty, kde si váží svých nejvěrnějších návštěvníků.

Stálý a pravidelný host - prostě štamgast. Tohle německé slovo se u nás ujalo dávno a české se nenašlo, protože ho nebylo třeba hledat. Štamgasti, tedy ti, kteří mají v hospodě svůj nedotknutelný stůl, kde si vždy sednou. Je to vzkaz hostinských, že si stálých hostů váží a chtějí, aby se cítili příjemně.

Speciál: Hospody se nevzdáme

Hospody se nevzdáme (ilustrační foto)

Mapujeme osobité restaurace, hospody, kluby a putyky po celém Česku.

Nechte se inspirovat nevšedními příběhy a nahlédněte do zákulisí míst, kde se točí skvělé pivo a vládne jedinečná atmosféra.

Připravili jsme pro vás sérii reportáží a video dokumentů, kterými vás provede moderátor a režisér Zdeněk Suchý.

Více o projektu najdete zde >>

U Kopů je to stůl hned vedle vchodu, naproti pípě. Chlapi přehlédnou celou hospodu a ze svého růžku glosují, co se děje. Nebo si nahlas zazpívají či potichu zahrají karty. V Masných krámech pro štamgasty každý rok dělají akce, aby jim poděkovali za to, že tam jsou a drží tradici. Ve Schweizerhausu tomu není jinak - i tam jsou stoly vyhrazeny.

V hospodách se mluví, ne čučí do monitoru

A ještě jedna věc. V hospodě se mluví a lidé mají čas. Není to běh, při kterém na někoho známého zamáváte, palcem a malíčkem na dálku naznačíte, že zavoláte a nikdy se k tomu pro zdánlivý nedostatek času nedostanete. Hospoda je včelín, třídírna názorů, drbárna, kde se můžete v klidu zastavit a uvolnit.

Pan Kolarik ve své hospodě ve vídeňském Pratru dokonce nechce wi-fi, aby se u nich nesedělo nad laptopy, ale aby se lidé bavili. Ano, je to trošku diktát, ale stejně je plno a úmysl je to v podstatě dobrý. Protože hospoda, kde místo debat a rozjařeného hlaholu zní tlumené údery do klávesnic, je trochu divná.

Na jedné věci jsme se shodli, když tak šmejdíme hospodami. Kdyby naše výpravy a reportáže z nich způsobily, že si pár lidí řekne: "Sakra, já už dlouho neposeděl s kámošema" nebo "proč si neudělám čas na Frantu a Pepu, už jsme se hrozně dlouho neviděli“, zvedne telefon a svolá posezení a setkání, tak to má cenu.

Hospody jsou k takovým setkáním ideálním místem.

Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar. Ten můžete sledovat na stránce projektu nebo na sociálních Instagram a Facebook.

Podívejte se s námi na druhý díl naší pivní expedice. Tentokrát jsme vyrazili do budějovické legendy - hospody Masné krámy | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy