Nejdříve trocha historie, je totiž opravdu zajímavá. Původní Masné krámy fungovaly už v polovině 14. století na budějovickém náměstí. Byly to dřevěné budky plné masa a řezníků - prostě masné krámky.
Jenže z náměstí se do okolí linul pach jatek a toho masíčka a lidi si stěžovali. Nevím kde a komu, ale zabralo to.
Speciál: Hospody se nevzdáme
Mapujeme osobité restaurace, hospody, kluby a putyky po celém Česku.
Nechte se inspirovat nevšedními příběhy a nahlédněte do zákulisí míst, kde se točí skvělé pivo a vládne jedinečná atmosféra.
Připravili jsme pro vás sérii reportáží a video dokumentů, kterými vás provede moderátor a režisér Zdeněk Suchý.
A představte si, že Karel IV. se nějak s řezníky dohodl, aby to zbourali a postavili dál. Není mi jasné, jak je přesvědčil, ale povedlo se mu to. Navíc mi vrtá hlavou, že když to postavili dál, tak to zase někomu muselo smrdět, ne?
Masné krámy se přestěhovaly na současné místo, do Krajinské ulice. Z masných krámků se pak stala tržnice, po válce bylo celé stavení zdevastované tak, že ho nejprve chtěli zbourat, což se naštěstí nestalo. Teď už to tady voní pivem a postupem času se Masné krámy staly budějovickou ikonou, kde vysedávaly generace našich otců a dědů.
Hospoda od vchodu vypadá jako menší chrám. Světlo jde do prostoru shora a ze stran jednotlivými kójemi - to byly ty krámky - a vypadá to opravdu impozantně. Je to vlastně velká hospoda a v ní několik hospod menších, v každé kóji, která nese historický název, si různé partičky užívají soukromí, a přesto jsou spojeny se šrumcem celé hospody.
Štamgastů si tady váží
Takže můžete vidět štamgasty, skupinku mladších, Němce s harmonikářem i autobus Korejců. Přes velký zájem turistů, kteří jsou podstatnou částí klientely, tady dbají na to, aby tu bylo dost prostoru pro místní. Hospoda tak zase funguje jak má, jako místo setkávání, debatování a sdružování.
Dnešní provozovatelé si pečlivě hledí i nově vznikajících skupinek štamgastů - saunaři, volejbalisti, geodeti, právníci nebo hokejisti. Zavedli pro ně dokonce štamgastské karty a každoročně pro ně pořádají poděkování - speciální den, kdy je pro ně pivo za prvorepublikové ceny. Nebo si mohou nachmelit vlastní várku, kterou si za čas jenom oni sami vypijí.
Za povodní v roce 2002 byly Masné krámy zaplaveny téměř po strop a jejich znovuuvedení do provozu si vyžádalo celkovou pětiletou rekonstrukci.
"Všichni na otevření čekali, někdo byl zklamaný, že už to tu není jako dřív, ale ta etapa nenávratně skončila. Doba se mění a hospoda s ní. Spousta lidí ale byla tou změnou i potěšena,“ vzpomíná šéf hospody, od pohledu sympaťák.
Kroužkovaný ležák jinde neochutnáte
K tomu samozřejmě přispívá výborné jídlo. Jak s potěšením říká šéfkuchař: „80 % lidí nejde jen na pivo, ale dá si i něco dobrýho k jídlu.“
Živé vysílání z Budějovic!
Zveřejnil(a) Hospody se nevzdáme dne 6. květen 2016
Samostatnou kapitolou je kvalitní budvar, který jen tady čepují z tanku. Nabídku aktuálně doplňují o různé budvarské speciály, například kroužkovaný ležák, kterému místní neřeknou jinak než "kroužek".
Když to shrnu: krásný prostor, dobré pivo a jídlo, vstřícný personál i štamgasti, jo a plátýnko s hokejem - ten den jsme porazili Rusy 3:0, co víc si můžeme přát?
Proč se hosté téhle hospody nevzdají? Protože legenda pokračuje!
Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar. Ten můžete sledovat na stránce projektu nebo na sociálních sítích Instagram a Facebook.