Z nejstaršího klubu můžete sledovat milence na Petříně. Místo však neztrácí atmosféru undergroundu

Zdeněk Suchý
22. 6. 2016 16:00
Osmou zastávkou speciálu Hospody se nevzdáme je pražský Klub Újezd. Ten vznikl v roce 1990, což ho činí nejstarším hudebním klubem v Praze. V současnosti je to bar, pivnice, rockový klub, otevřená restaurace do ulice a samostatná kapitola ve všech významných světových turistických průvodcích. A proč se Klubu Újezd nevzdáme? Protože je to legenda - první a dodnes stále živá klubová scéna v Praze. Článek je součástí seriálu Hospody se nevzdáme, který vznikl ve spolupráci s Budějovickým Budvarem. Ten v devíti dílech představuje podniky, které tradiční hospodskou kulturu udržují.
Osmou zastávkou speciálu Hospody se nevzdáme je pražský Klub Újezd. | Video:

Újezd je nejdéle fungující pražský klub. Legenda vznikla už v roce 1990 a v různých obměnách funguje dodnes. V současnosti je to bar, pivnice, rockový klub, otevřená restaurace do ulice a samostatná kapitola ve všech významných světových turistických průvodcích.

Je až zázrak, že ve frekventované turistické lokalitě, mezi desítkami luxusních podniků, namačkaných vedle sebe, stále prosperuje nezávislý, alternativní prostor.

Chodí sem cizinci, místní i přespolní. Někteří jezdí za jménem a dobrým pivem, jiní za atmosférou. Zajdou sem i pamětníci, huňáči či rockeři. Někteří ze zvyku, jiní z lásky k místu. Chtějí se potkat tam, kde se děly skvělé koncerty a mejdany.

Majitel klub stále drží, a jak říká, je to jeho dítě. A dítě prospívá. Všechny prostory jsou plné. Nahoře v patře slaví parta mladých narozeniny, bar je plný cizinců, francouzská partička se hned radostně zapojila do natáčení a dělala šašky před kamerou. No a Vedle (ano s velkým "V", tak se prostor jmenuje) je sál nadupaný k prasknutí a hraje kapela. Je příjemné po čase cítit šmak Újezdu.

Klub Újezd najdete ve stejnojmenné pražské lokalitě. Můžete si sednout do pivnice a sledovat milence na procházce po Petříně. Nebo si dát rychlé pivo a pokračovat při procházce stále krásným městem.

Není to typická hospoda, nabízí mnohem víc. Přestože interiér je přizpůsoben provozu klubu, zůstal místnostem ráz malostranského domu. Prostory klubu jsou originálně vyzdobeny, zdi zdobí kovové artefakty, fotografie a obrazy.

Stále je přítomen duch původního Újezdu, kde se odehrávaly důležité události doby před koncem minulého století. Klub se nezměnil, nad tím majitel nemovitosti a klubu stále bdí. Pořád tak v klubu cítíte atmosféru undergroundových kapel, není divu, že právě zde hrají kapely jako Garáž nebo Plastic People of the Universe.

Je obdivuhodné, že nepodlehl svodům prostor někomu lukrativně pronajmout. A proč se Klubu Újezd nevzdáme? Protože je to legenda - první a dodnes stále živá klubová scéna v Praze.

Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar. Ten můžete sledovat na stránce projektu nebo na sociálních sítích Instagram a Facebook.

Video: Hospody se nevzdáme
 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

Další zprávy