Čechům stačí lahváče, kamarády mají přece na Facebooku. Ukážeme, proč by byla chyba se hospod vzdát

Zdeněk Suchý
27. 4. 2016 17:00
Některá z nejoceňovanějších děl české literatury vznikla při posezení v hospodě nad sklenicí piva. Česko si dlouhodobě udržuje první místo v jeho konzumaci. Tuzemské hospody přesto nezažívají nejlepší časy, tradiční hospodská kultura, která utvářela genia loci mnoha míst v republice, je na ústupu, řada tradičních hospod zaniká. Proto vznikl ve spolupráci s Budějovickým Budvarem seriál představující v devíti dílech podniky, které tradiční hospodskou kulturu udržují.
Podívejte se na úvodní video projektu Hospody se nevzdáme | Video:

Česko je země krásných žen, průměrných fotbalistů a nejlepšího piva na světě. Průměrný Čech jich vypije více než osm týdně, nejvíc na světě, ne nadarmo se tady pivu říká "tekutý chléb". A kde jinde pít pivo než v oblíbené hospodě, kterými je naše zem proseta. Své by o tom určitě mohli vyprávět Jan Neruda, Jaroslav Hašek nebo Bohumil Hrabal, kteří psali svá nejlepší díla právě nad oroseným půllitrem.

Speciál: Hospody se nevzdáme

Hospody se nevzdáme (ilustrační foto)

Mapujeme osobité restaurace, hospody, kluby a putyky po celém Česku.

Nechte se inspirovat nevšedními příběhy a nahlédněte do zákulisí míst, kde se točí skvělé pivo a vládne jedinečná atmosféra.

Připravili jsme pro vás sérii reportáží a video dokumentů, kterými vás provede moderátor a režisér Zdeněk Suchý.

Více o projektu najdete zde >>

Jenomže české hospody zažívají obtížné časy a tradiční hospodská kultura, jak jsme ji po léta znali, je na ústupu.

Kdo by se trmácel k výčepu, když si může dát pivo doma. Kdo by se scházel s přáteli po hospodách, když vidí ty samé tváře každý den na Facebooku.

Životní styl Čechů se mění

Stačí se podívat na zprávy: "Vesnické hospody krachují, ubíjejí je poplatky a daně. V Česku mizí dvě hospody denně. Denně chodí do restaurace sotva šest procent Čechů. Lidé šetří, jedí doma. Češi si oblíbili pít pivo doma z PET lahve, do hospody chodí čím dál méně," dočtete se.

Životní styl Čechů se mění a v hospodách vídáme stále víc prázdných židlí. Když k tomu přičteme regulace, které se na hospodské sesypaly v poslední době, není divu, že řada kdysi hojně navštěvovaných podniků zavřela a spousta jiných bojuje o přežití.

Hospody přitom nejsou jenom místem, kam se chodí na pivo, je to místo pro setkání s lidmi, kamarády či známými, ale i takovými, které člověk potkává poprvé. Třeba se tam pohádáte a zase se usmíříte. Ale hlavní je setkání a hovor s lidmi tváří v tvář.

Zdeněk Suchý

Zdeněk Suchý
  • Režisér, herec a moderátor. 
  • Patří mezi nejvýraznější tuzemské tvůrce hudebních videoklipů a jako režisér se výrazně podílel na dokumentárních sériích Bigbít a Zlatá šedesátá. 
  • Do jeho herecké filmografie patří snímky Samotáři, Šeptej, Musím tě svést, Čert ví proč nebo Horem pádem.

Proto vznikl speciální projekt Hospody se nevzdáme, který má představit podniky, které tradiční hospodskou kulturu udržují.

V rámci seriálu, během něhož navštívíme devět míst, budeme mapovat důvody, pro které má smysl i dnes do hospod chodit. Podíváme se do vyhlášených podniků i neznámých putyk, kterým se stále daří, abychom zjistili, co tam lidi táhne.

Hospody se nevzdáme! Nikdy

Jak to v různých podnicích vypadá, se dozvíte souhrnně na speciální stránce k projektu, veškeré dění můžete průběžně kontrolovat a komentovat také prostřednictvím oficiálních profilů na Facebooku či Instagramu.

Budeme rádi, když budete naše putování sledovat.

Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy