Hory, lesy, chalupy i pole. Tak vidí slavní Češi svou rodnou zem

Fotka Ondřeje Havlíka.
"Během své 22leté globální kariéry jsem měl možnost navštívit stovky míst ve více než 50 zemích na světě a žil jsem i několik let mimo Českou republiku. Pořád ale podle mne platí, že u nás je to, jak se zpívá ve známé písničce, „simply the best“ . Máme krásnou zemi s mírným podnebím a místy, kde se psala evropská i světová historie. Mám rád nás Čechy pro náš humor, který nám po staletí pomáhá přežít i velmi těžké chvíle, a i českou flexibilitu, která je známá všude po světě. Jsem prostě rád, že jsem vždy měl a pořad mám na svém dresu lva - symbol odvahy i síly a to mi vždy dodávalo velkou energii. Jsem prostě  „simply the Czech“," popisuje profesionální kouč a stratég Jan Mühlfeit.
"Asi nejsem jediný, komu učarovaly klasické české pohádky. Koneckonců vyrostl jsem s nimi. Snad i proto v nich často hledám inspiraci pro vánoční přání, vždyť si konec roku bez pohádek ani neumím představit. Vymyslím fotografii a ouha, není sníh. Vánoční čas se blíží a venku bláto a déšť… to mi do mého obrazu příliš nezapadá. Nakládám tedy sáně, batoh a modelku. Tou je už roky moje dcera. Nechce honorář, občas mě i poslouchá, a navíc, jak na ní namířím objektiv, probudí se v té malé holčičce opravdová modelína. Míříme od nás z Ústí nahoru do kopců na Komáří vížku. Nezklamala. Čerstvý sníh. Malá Fí se brodí sněhem, mačkám spoušť, atmosféra úplně pohádková…"Není  Ti zima?," ptám se dcery. "Ne,ne, není!," a vláčí dál sáňky mokrým sněhem. Ptám se jednou, dvakrát…odpověď je stále stejná. Když ale uzávěrku fotoaparátu přehluší drkotání zubů, je mi jasné, že nastoupil bazénový efekt. Radši zmrznu, jen ať nemusím ven. Šoupnu modelku do sedačky a pustím topení. „Ma ma ma máš tu fotku?“ ptá se zmrzlá Fí, než po pár minutách usne v autě. Fotku jsem měl. I stromeček jsme stihli cestou domů koupit. A jaké byly ten rok Vánoce? No přece české, pohádkové!" popisuje fotograf Petr Slavík.
Tento snímek pořídil cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba v Bučinách nad Litvínovem. "Za snímky kouzelné přírody nejezdím pouze do zahraničí, ale užívám si jejich 'lov' i u nás doma. Pro tento snímek jsem si vystoupal po prudkých, vlhkých svazích bukového lesa nedaleko průmyslového centra a komínů chemiček. Mám radost, když se bourají zažité předsudky. Krušnohoří už dávno nejsou jen holé svahy plné mrtvých stromů, ale v poslední době zde stále více nacházím zdravou, šťavnatou vegetaci plnou rozmanité zvěře," napsal.
"Tohle je fotka naší rodinné chaty na jihu Čech, kterou před lety vybudoval dědeček, a já tu trávím své nejmilejší chvíle. K montované chatě původně vyráběné pro Sibiř svépomocí dodělal podkroví. Právě tradice chataření skvěle vystihuje naši národní povahu. To, jak máme rádi svou pohodu s pivem v ruce, že jsme národ výletů a máme velmi blízko k přírodě. Rádi kutíme a vymýšlíme různé vychytávky. Máme plno vášní ve světě docela neobvyklých, jako je například houbaření, zavařování nebo luštění křížovek. To vše patří ke kultu chataření, který mám na naší zemi moc rád," říká spisovatel a cestovatel Ladislav Zibura.
Foto: Ondřej Havlík, CzechTourism
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková, CzechTourism
1. 7. 2018 15:17
Agentura CzechTourism vyhlásila v rámci oslav stoletého výročí vzniku Československa soutěž s názvem Česko je super! Tak to vyfoť. Cílem je nejen zvýšit povědomí o důležitém jubileu, ale také povzbudit národní hrdost. Soutěže se může zúčastnit každý, stačí vložit fotku na Facebook nebo Instagram. Zde se také hlasuje o nejlepší snímek. Podporovateli soutěže jsou Jiří Kolbaba, Ladislav Zibura i Petr Jan Juračka. Takhle vidí své rodné Česko oni.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy