Hory, lesy, chalupy i pole. Tak vidí slavní Češi svou rodnou zem

Fotka Ondřeje Havlíka.
"Během své 22leté globální kariéry jsem měl možnost navštívit stovky míst ve více než 50 zemích na světě a žil jsem i několik let mimo Českou republiku. Pořád ale podle mne platí, že u nás je to, jak se zpívá ve známé písničce, „simply the best“ . Máme krásnou zemi s mírným podnebím a místy, kde se psala evropská i světová historie. Mám rád nás Čechy pro náš humor, který nám po staletí pomáhá přežít i velmi těžké chvíle, a i českou flexibilitu, která je známá všude po světě. Jsem prostě rád, že jsem vždy měl a pořad mám na svém dresu lva - symbol odvahy i síly a to mi vždy dodávalo velkou energii. Jsem prostě  „simply the Czech“," popisuje profesionální kouč a stratég Jan Mühlfeit.
"Asi nejsem jediný, komu učarovaly klasické české pohádky. Koneckonců vyrostl jsem s nimi. Snad i proto v nich často hledám inspiraci pro vánoční přání, vždyť si konec roku bez pohádek ani neumím představit. Vymyslím fotografii a ouha, není sníh. Vánoční čas se blíží a venku bláto a déšť… to mi do mého obrazu příliš nezapadá. Nakládám tedy sáně, batoh a modelku. Tou je už roky moje dcera. Nechce honorář, občas mě i poslouchá, a navíc, jak na ní namířím objektiv, probudí se v té malé holčičce opravdová modelína. Míříme od nás z Ústí nahoru do kopců na Komáří vížku. Nezklamala. Čerstvý sníh. Malá Fí se brodí sněhem, mačkám spoušť, atmosféra úplně pohádková…"Není  Ti zima?," ptám se dcery. "Ne,ne, není!," a vláčí dál sáňky mokrým sněhem. Ptám se jednou, dvakrát…odpověď je stále stejná. Když ale uzávěrku fotoaparátu přehluší drkotání zubů, je mi jasné, že nastoupil bazénový efekt. Radši zmrznu, jen ať nemusím ven. Šoupnu modelku do sedačky a pustím topení. „Ma ma ma máš tu fotku?“ ptá se zmrzlá Fí, než po pár minutách usne v autě. Fotku jsem měl. I stromeček jsme stihli cestou domů koupit. A jaké byly ten rok Vánoce? No přece české, pohádkové!" popisuje fotograf Petr Slavík.
Tento snímek pořídil cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba v Bučinách nad Litvínovem. "Za snímky kouzelné přírody nejezdím pouze do zahraničí, ale užívám si jejich 'lov' i u nás doma. Pro tento snímek jsem si vystoupal po prudkých, vlhkých svazích bukového lesa nedaleko průmyslového centra a komínů chemiček. Mám radost, když se bourají zažité předsudky. Krušnohoří už dávno nejsou jen holé svahy plné mrtvých stromů, ale v poslední době zde stále více nacházím zdravou, šťavnatou vegetaci plnou rozmanité zvěře," napsal.
"Tohle je fotka naší rodinné chaty na jihu Čech, kterou před lety vybudoval dědeček, a já tu trávím své nejmilejší chvíle. K montované chatě původně vyráběné pro Sibiř svépomocí dodělal podkroví. Právě tradice chataření skvěle vystihuje naši národní povahu. To, jak máme rádi svou pohodu s pivem v ruce, že jsme národ výletů a máme velmi blízko k přírodě. Rádi kutíme a vymýšlíme různé vychytávky. Máme plno vášní ve světě docela neobvyklých, jako je například houbaření, zavařování nebo luštění křížovek. To vše patří ke kultu chataření, který mám na naší zemi moc rád," říká spisovatel a cestovatel Ladislav Zibura.
Foto: Ondřej Havlík, CzechTourism
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková, CzechTourism
1. 7. 2018 15:17
Agentura CzechTourism vyhlásila v rámci oslav stoletého výročí vzniku Československa soutěž s názvem Česko je super! Tak to vyfoť. Cílem je nejen zvýšit povědomí o důležitém jubileu, ale také povzbudit národní hrdost. Soutěže se může zúčastnit každý, stačí vložit fotku na Facebook nebo Instagram. Zde se také hlasuje o nejlepší snímek. Podporovateli soutěže jsou Jiří Kolbaba, Ladislav Zibura i Petr Jan Juračka. Takhle vidí své rodné Česko oni.
 

Právě se děje

Další zprávy