Horské chaty Východního Tyrolska: Ráj knedlíků, císařských trhanců a ovocné pálenky

Magazín Magazín - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
8. 1. 2021 15:00
Východní Tyrolsko je domovem 266 třítisícovek včetně vrcholu Großglockner, a proto není divu, že je českými lyžaři vyhledávanou destinací. Kromě zasněžených přírodních kulis a panoramat je ale vyhlášené i horskými chatami a chalupami, kde se dá nejen chytat bronz na terase, ale i ochutnat tyrolské speciality nebo strávit noc.

Východní Tyrolsko v zimě nabízí sedm skiareálů se 150 kilometry sjezdovek, které ale zůstávají pro turisty kvůli pandemii koronaviru zavřené minimálně do 24. ledna. Každý, kdo přicestuje do Rakouska z České republiky, se navíc musí uchýlit do desetidenní karantény. 

Čechům tedy nezbývá nic jiného než místo lyžování zimní dovolenou zatím jen plánovat. 

Kromě desítek sjezdovek je ale Tyrolsko vyhlášené i gastronomií a horskými chatami, které kromě lokální gastronomie nabízejí zážitek v podobě noclehu ve dvou tisících metrech nad mořem. 

Podívejte se, kde pečou nejlepší žebra, kde si dát císařský trhanec a v čem tkví kouzlo tyrolské pálenky zvané Pregler.

Foto: TVB Osttirol / Berg im Bild

Horská chata Adler Lounge

Chata Adler Lounge je vyhledávaným místem lyžařů i turistů v großglocknerském areálu Kals-Matrei ve Východním Tyrolsku. Stavbě dominují ocel a sklo a díky obrovským oknům nabízí působivý výhled na nejvyšší horu Rakouska i dalších 60 třítisícovek ve Vysokých Taurech. K Adler Lounge se dostanete lanovkou z Kalsu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy