Hongkong je skvěle zorganizovaným "Babylonem života"

Betty Růžičková
18. 8. 2011 18:08
"Asijský Manhattan" vám nabídne mnoho krátkých momentů čiré dokonalosti
Hongkong
Hongkong | Foto: Isifa/Thinkstock

Jakmile si srovnáte vlastní tep s tím jak bije srdce tohoto velkoměsta, dostanete na oplátku ojedinělou možnost zažít na vlastní kůži celý svět - v jednu chvíli a na jednom místě.

Trochu Čína, trochu západní svět - a přitom vlastně ani jedno z toho. Hongkong si vás bude na dovolené hýčkat a svoji dokonalost - za podmínky, že mu k tomu dáte příležitost - vám bude dokazovat každou chvíli.

A to bez ohledu na to, jestli zrovna budete ze všech stran sevřeni supermoderními stavbami, procházet jednu z mnoha místních historických památek, nechávat se hýčkat v designérských buticích a nebo se tísnit na plastikových židlích v malém bistru s kousky medúzy v misce před sebou.

Okouzlujícím zážitkem pro vás určitě bude i představení světel, jež se každý den, o osmé večerní, rozsvěcí na vršcích budov. Navíc, až budete unaveni civilizací, dostane se vám dostatek možností jak z ní uniknout - ať už přímo v okolí nebo na některém z blízkých ostrovů.

Z historických památek nevynechejte například návštěvu chrámu generála Che Kunga, nebo "studentského chrámu" Man Mo. A proč zrovna studentského? Protože právě ti se sem chodili modlit, aby měli dobré výsledky a úspěšně odstudovali. Nebo navštivte některý z pouličních bazarů - třeba tradiční trh "Fu Shin".

Oblíbeným místem turistů je rovněž klášter, který vlastně ani klášterem není - nenajdete tu ani jednoho mnicha. Toto místo se jmenuje "Chrám deseti tisíc podob Buddhy" a soch, především těch zlatých, tu najdete opravdu mnoho. Známým obrázkem z Hongkongu je pak obrovská bronzová socha Buddhy "Tien Tan".

Hongkong, přístav
Hongkong, přístav | Foto: Isifa/Thinkstock

Hongkong samozřejmě nabízí i řadu galerií a muzeí, zaměřených jak na klasické, tak moderní umění a představujících mnoho oblastí lidské činnosti i výtvorů přírody. Jen vyjmenovat je by zabralo mnoho místa. Příští rok bude navíc Hongkong hostit velkou mezinárodní přehlídku umění.

Klášter Po Lin v Hongkongu.
Klášter Po Lin v Hongkongu. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ačkoliv by se to nemuselo na první pohled zdát, na své si zde přijdou i milovníci pláží a surfaři. Jedním z nejpopulárnějších míst je pláž "Hung Shing Yeh" na ostrově Lamma. U surfařů pak určitě zaboduje pláž "Big Wave Bay" - jak už z názvu vyplývá, najdou tu skvělé podmínky.

Socha Buddhy
Socha Buddhy | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud do Hong Kongu zamíříte v době některého ze svátků - za návštěvu stojí zejména oslava čínského nového roku - doporučuje se, kvůli uzavření obchodů a restaurací, přijet spíše několik dní před vypuknutím oslav.

Buddhové
Buddhové | Foto: Isifa/Thinkstock

Zajímavým zážitkem jistě bude i plavba na solárně poháněných trajektech, které tu fungují od loňského července. Svou stavbou se podobají katamaránům a najednou mohou přepravit až stovku cestujících. Pokud se například neobejdete bez odpoledne stráveného na greenu s golfovými holemi, do jediného veřejně přístupného golfového střediska vás přepraví právě jeden z těchto "katamaránů".

 

Právě se děje

Další zprávy