Hongkong je skvěle zorganizovaným "Babylonem života"

Betty Růžičková
18. 8. 2011 18:08
"Asijský Manhattan" vám nabídne mnoho krátkých momentů čiré dokonalosti
Hongkong
Hongkong | Foto: Isifa/Thinkstock

Jakmile si srovnáte vlastní tep s tím jak bije srdce tohoto velkoměsta, dostanete na oplátku ojedinělou možnost zažít na vlastní kůži celý svět - v jednu chvíli a na jednom místě.

Trochu Čína, trochu západní svět - a přitom vlastně ani jedno z toho. Hongkong si vás bude na dovolené hýčkat a svoji dokonalost - za podmínky, že mu k tomu dáte příležitost - vám bude dokazovat každou chvíli.

A to bez ohledu na to, jestli zrovna budete ze všech stran sevřeni supermoderními stavbami, procházet jednu z mnoha místních historických památek, nechávat se hýčkat v designérských buticích a nebo se tísnit na plastikových židlích v malém bistru s kousky medúzy v misce před sebou.

Okouzlujícím zážitkem pro vás určitě bude i představení světel, jež se každý den, o osmé večerní, rozsvěcí na vršcích budov. Navíc, až budete unaveni civilizací, dostane se vám dostatek možností jak z ní uniknout - ať už přímo v okolí nebo na některém z blízkých ostrovů.

Z historických památek nevynechejte například návštěvu chrámu generála Che Kunga, nebo "studentského chrámu" Man Mo. A proč zrovna studentského? Protože právě ti se sem chodili modlit, aby měli dobré výsledky a úspěšně odstudovali. Nebo navštivte některý z pouličních bazarů - třeba tradiční trh "Fu Shin".

Oblíbeným místem turistů je rovněž klášter, který vlastně ani klášterem není - nenajdete tu ani jednoho mnicha. Toto místo se jmenuje "Chrám deseti tisíc podob Buddhy" a soch, především těch zlatých, tu najdete opravdu mnoho. Známým obrázkem z Hongkongu je pak obrovská bronzová socha Buddhy "Tien Tan".

Hongkong, přístav
Hongkong, přístav | Foto: Isifa/Thinkstock

Hongkong samozřejmě nabízí i řadu galerií a muzeí, zaměřených jak na klasické, tak moderní umění a představujících mnoho oblastí lidské činnosti i výtvorů přírody. Jen vyjmenovat je by zabralo mnoho místa. Příští rok bude navíc Hongkong hostit velkou mezinárodní přehlídku umění.

Klášter Po Lin v Hongkongu.
Klášter Po Lin v Hongkongu. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ačkoliv by se to nemuselo na první pohled zdát, na své si zde přijdou i milovníci pláží a surfaři. Jedním z nejpopulárnějších míst je pláž "Hung Shing Yeh" na ostrově Lamma. U surfařů pak určitě zaboduje pláž "Big Wave Bay" - jak už z názvu vyplývá, najdou tu skvělé podmínky.

Socha Buddhy
Socha Buddhy | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud do Hong Kongu zamíříte v době některého ze svátků - za návštěvu stojí zejména oslava čínského nového roku - doporučuje se, kvůli uzavření obchodů a restaurací, přijet spíše několik dní před vypuknutím oslav.

Buddhové
Buddhové | Foto: Isifa/Thinkstock

Zajímavým zážitkem jistě bude i plavba na solárně poháněných trajektech, které tu fungují od loňského července. Svou stavbou se podobají katamaránům a najednou mohou přepravit až stovku cestujících. Pokud se například neobejdete bez odpoledne stráveného na greenu s golfovými holemi, do jediného veřejně přístupného golfového střediska vás přepraví právě jeden z těchto "katamaránů".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy