Hon za megapixely: prototyp od Canonu jich už má přes sto. 20 postřehů z Photokiny (2. díl)

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 9. 2016 6:00
Dvacet, maximálně třicet megapixelů by už mělo stačit na obrovskou zvětšeninu, kterou většina fotografů nikdy nebude potřebovat. Přesto rozlišení snímačů u fotoaparátů dál poroste. Canon už předvedl prototyp zrcadlovky, která má těch megapixelů přes sto.

Funkční model zrcadlovky s extrémně vysokým rozlišením je ještě dnes k vidění na největším evropském fotografickém veletrhu Photokina v Kolíně nad Rýnem. K čemu to tedy bude dobré?

Canon má jasno: Umožní to udělat z fotografie v podstatě neomezené výřezy, které budou stále vysoce kvalitní. Předváděl to na příkladu staré knihy, kde byly dokonale čitelné i výřezy, které měly v originále zhruba 4x4 centimetry. Byly přitom bez ztráty kvality zvětšené na velikost kancelářského papíru, tedy A4.

Kromě toho jsou velkým hitem drony, akční kamery a trojrozměrné video. Pojďte se v připojené grafice podívat na druhý díl trendů a postřehů z letošní Photokiny.

Photokina 2016: postřehy a trendy
Photokina 2016: postřehy a trendy | Foto: Tomáš Vocelka

Tolik místa lze ušetřit

Stejná výbava, dva různé systémy. Vlevo, v menším batohu je sbalená výbava systému Micro 4/3, který využívá Olympus a Panasonic. Vpravo je tatáž výbava u fotoaparátu s plnoformátovým snímačem. Samozřejmě za menší objem a menší váhu se něčím platí - menší snímač dává o něco menší kvalitu obrazu. Prohlížel jsem si na Photokině velké zvětšeniny z obou formátů, a rozdíl už popravdě není až tak velký. Samozřejmě plnoformát je v podání jemných detailů pořád o něco vpředu.

 

Právě se děje

Další zprávy