Vzniká škola pro homosexuály. Děti má chránit před šikanou

pej
20. 1. 2015 15:00
Ve Velké Británii probíhá diskuse nad zřízením školy určené primárně pro homosexuální mládež, vzdělávací ústav pomůže žákům mimo jiné zvýšit sebevědomí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Manchester – V centru Manchesteru má být do konce roku 2018 otevřena státní škola, která bude určena pro gaye, lesby, bisexuály a transsexuály. Půjde o první podobné zařízení ve Velké Británii, informoval deník The Guardian.

"Jde nám o záchranu lidských životů. Zákony mají chránit homosexuály před homofobní šikanou, realita je ale jiná. Zejména ve školách je totiž velmi častým jevem, a způsobuje tak odcizení a izolovanost, což často vede k záškoláctví nebo v nejhorším případě i sebevraždě," uvedla Amelia Lee, ředitelka skupiny Youth North West, která stojí za plánem na zřízení specializované školy.

Instituce by měla poskytovat vzdělání zhruba čtyřiceti dětem starším alespoň 13 let. Dalších dvacet míst bude zřízeno pro žáky, kteří budou zároveň navštěvovat i běžné většinové školy. Jako modelový vzor má posloužit vzdělávací ústav Harvey Milk School v americkém New Yorku.

Iniciativa ale narazila na kritiku. Na ministerstvu školství převládá názor, že podobné zařízení není řešením. "Žáci by měli být vzděláváni v běžných školách bez ohledu na svoji sexuální orientaci. Zodpovědnost stojí na jejich učitelích, ti by měli být schopni šikanu řešit," řekl zdroj z ministerstva pro The Daily Mail.

Podobný postoj zastává i člen konzervativní strany a bývalý ministr školství Tim Loughton. "Proti homofobní šikaně musíme bojovat jinými prostředky a snažit se vytvořit tolerantnější společnost," uvedl.

Vláda chce tolerantnější společnost

Z výsledků průzkumu provedeného organizací Youth North West ale vyplynulo, že v britských školách je homofobní šikana běžný jev. "Učitelé na těchto školách mají stále problém při řešení otázek, jako je homofobní šikana nebo coming out," dodala Amelia Lee.

Na podporu svého tvrzení přidala i několik případů, například sebevraždu čtrnáctileté Elizabeth Lowe. Ta se oběsila loni v září v parku, protože se bála říct svým rodičům, že je lesba.

Roční školné na této speciální škole vyjde na 16 tisíc liber (zhruba 582 tisíc korun). Osnovy by měly být přizpůsobeny potřebám každého žáka a jejich účelem bude především práce na zvýšení sebevědomí. "Jde o to, pomoci lidem, kteří potřebují zvláštní podporu," dodala Amelia Lee.

Youth North West je regionální organizace, která se zaměřuje na podporu LGBT mládeže v severozápadní Anglii. Finance na svoji činnost získává z dotací státem financovaných subjektů a z peněz plynoucích ze sázkové společnosti National Lottery nebo nadace Comic Relief.

 

Právě se děje

Další zprávy