Hollywood našel spásu. Pro Čínu neváhá měnit děj trháků

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 5. 2013 20:05
Čína se stala po USA druhým největším filmovým trhem na světě, vzniká 10 kin denně

Las Vegas - Až se příště sejdou superhrdinové v pokračování filmu Avengers, nebuďte překvapeni, pokud se v některé části příběhu ocitnou v Číně.

Vzhledem k tomu, jak roste místní trh - skoro stejně, jako Hulk na filmovém plátně - režisér Avengers Joss Whedon čeká, že mu jednoho dne někdo zavolá, aby umístil děj alespoň částečně do Číny, napsal server Entertainment Weekly.

"Právě teď pracuju na scénáři, a pokud mě někdo osloví a řekne: 'Pomýšlíme na to, udělat kus tohohle v Číně', pak o tom budu muset přemýšlet," prohlásil Whedon. "Mám Čínu na zřeteli. Jinak to teď ani být nemůže."

V době, kdy se severoameričtí vlastníci kin sešli v Las Vegas na každoročním setkání CinemaCon, stav domácího filmového průmyslu nijak růžově nevyhlíží. Letošní kasovní zisky zaostávají o 12 procent za srovnatelným obdobím loňského roku a prodej vstupenek na 3D filmy nadále klesá.

Deset nových kin denně

Švenknete-li na opačnou stranu zeměkoule do Číny, nemůže být obraz odlišnější. Jestliže se zdá, že dlouhodobá americká láska k filmům začíná poslední dobou jaksi chladnout, Číně se zapalují lýtka vášnivým novým milostným vztahem.

Jak vášnivým? Řekněme to takhle: Když měl v prosinci 2009 premiéru film Jamese Camerona Avatar, bylo v Číně jen 13 pláten IMAX. Nyní jich je 110 a v nejbližší době má přibýt dalších 140.

"Když jedu do Číny, lidé si mi říkají o autogram," prohlásil Richard Gelfond, ředitel kanadské společnost IMAX, která patří k předním světovým výrobcem trojrozměrných promítacích systémů. "To se mi obvykle v jiných zemích nestává," dodal suše.

Příjmy z kasovních zisků v loňském roce v Číně stouply o 30 procent na 2,7 miliardy dolarů a Čína tak odsunula na třetí místo Japonsko a stala se po USA druhým největším filmovým trhem na světě.

Nová kina tu rostou jako houby po dešti tempem zhruba deset denně a podle některých odhadů Čína předstihne USA a stane se největším filmovým trhem během následujících pěti let.

Jak zaujmout Čínu

Nijak tedy nepřekvapí, že se Hollywood snaží získat z nespoutaného rozmachu tolik peněz, kolik jen může. "Na Čínu teď myslí většina producentů," řekl Barry Levine, producent sci-fi filmu Nevědomí, který měl v USA premiéru v pátek 19. dubna. "Je to gigantický trh, pokud se na něj dokážete dostat. Ale musíte to udělat chytře."

Není pochyb o tom, že hledání nejchytřejších cest, jak zaujmout čínské diváky, se stalo jednou z priorit filmového průmyslu. Po celé roky jednou z největších překážek proniknutí na čínský trh byly kvóty na zahraniční filmy, které zavedlo čínské vedení ve snaze ochránit vlastní filmový průmysl.

Ein schöner Tag. V rodné vsi otevřeli Schwarzeneggerovi muzeum:

Tato kvóta, která omezovala počet zahraničních filmů uvedených v místních kinech na 20 ročně, byla zmírněna a přidáno povolení pro dalších 14 filmů ročně pod podmínkou, že jsou ve formátu 3D nebo IMAX, které čínští diváci obzvlášť zbožňují. A aby byl tenhle hrnec s kaší ještě sladší, zvýšila Čína podíl pro zahraniční filmaře z čínských kasovních zisků ze 13 procent na 25 procent.

Cenzor nepustí duchy i cesty časem

Nutnost prokličkovat mezi finančními, politickými a kulturními složitostmi ale pro velká studia znemaná stále výzvu. Všechny filmy musí být předloženy čínskému státnímu úřadu pro rozhlas, film a televizi.

Ten dohlíží na dodržování přísného kodexu s cílem vykořenit z nich taková tabu, jako je sex, násilí, náboženství, kritika čínské vlády, a dokonce i tak nadpřirozený fenomén, jako jsou cesty časem či duchové.

Aby prošla přes cenzorský systém, jsou filmová studia čím dál tím ochotnější přestříhat a přešít své snímky speciálně pro čínské publikum. V nadcházejícím sci-fi hororu Světová válka Z tak byly například z verze pro čínský trh vyklučeny zmínky o pandemii zombií pocházejících z Číny. A v případě nedávného remaku Rudého úsvitu invazní armáda není z Číny, ale Severní Koreje - pochopitelně jen v čínských kinech.

Zásahy čínských cenzorů jsou pověstné. Například z amerického filmu Atlas mraků zmizelo téměř čtyřicet minut. Aby se "přizpůsobil" čínskému trhu, musely zmizet všechny homosexuální i heterosexuální milostné scény.

V bondovce Skyfall zase "čínským nůžkám" neunikla scéna, při níž je zastřelen čínský člen ochranky u výtahu v mrakodrapu v Šanghaji. Chybí rovněž narážky na prostituci v Macau, které je pod čínskou správou. Změn se dočkaly rovněž titulky tak, aby byly skryty narážky na mučení ze strany čínských bezpečnostních sil.

 

Právě se děje

Další zprávy