Hollandovi v kožichu od Kazachů se smáli. Fotka musela pryč

ČTK ČTK
7. 12. 2014 12:19
Kazašský prezidentský palác pověsil na sociální síť snímek francouzského prezidenta v tradičním kožešinovém kabátu. Paříž si přitom nepřála, aby se něco podobného zveřejnilo.
Fotka, která se neměla dostat "ven".
Fotka, která se neměla dostat "ven". | Foto: Instagram kanceláře kazašského prezidenta

Paříž - Popularita francouzského prezidenta Françoise Hollandea je na bodu mrazu, podle posledních průzkumů ho podporuje pouhých dvanáct procent Francouzů. Nedávná návštěva v Kazachstánu jeho oblíbenost přitom nezvýšila, spíše naopak, napsal britský deník The Daily Telegraph.

Na vině je fotografie zveřejněná kazašským prezidentským palácem, na které má Hollande na sobě tradiční kazašský kožešinový kabát a pokrývku hlavy. Na sociálních sítí ho kvůli tomu přirovnávají k fiktivnímu kazašskému reportérovi Boratovi.

Kazašské úřady snímek vyvěsily na oficiální stránku prezidentského paláce na sociální síti Instagram. Na žádost Francouzů byla ale fotografie velmi rychle ze stránky odstraněna. Paříž prý během návštěvy trvala na tom, že žádné snímky, kde má prezident na sobě tento dar od svého kazašského protějšku, nesmí být zveřejněny.

Fotografie ale i přesto stihla obletět svět a vysloužila si množství pobavených poznámek, zejména na sociálních sítích. Jeden z uživatelů komunitní sítě Twitter například napsal: "Takže prezident konečně přiznal, že je vůdcem Francouzské komunistické republiky?" Jiný zase přirovnal Hollandea k fiktivní postavě kazašského reportéra Borata, kterého ztvárnil britský komik Sacha Baron Cohen.

Fotografii pořídil v pátek ráno oficiální fotograf kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Hollande do Kazachstánu zavítal na oficiální návštěvu doprovázen asi 40 francouzskými podnikateli. Kazašské úřady si prý předem vyžádaly po Elysejském paláci prezidentovi míry, aby ho mohly tradičními kožešinovými výrobky obdarovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy