Pražské Holešovice patří podle britského Guardianu k nejvíc cool čtvrtím v Evropě

Magazín Magazín
10. 2. 2020 18:00
Pražské Holešovice se dostaly do letošního žebříčku deseti nejzajímavějších čtvrtí v evropských městech, který sestavil britský list The Guardian. Skončily na sedmém místě a redaktoři na nich ocenili dynamické kulturní prostory jako Centrum současného umění DOX, trendy kavárny jako Vnitroblock i dostatek zeleně.
Holešovice
Holešovice | Foto: Shutterstock

Deník The Guardian ocenil, že se Holešovice za uplynulou dekádu proměnily z mrtvého a šedivého místa v pulzující čtvrť plnou galerií, designových obchůdků a barů. Ty do kdysi nevábné části Prahy nastěhovali mladí podnikatelé a kreativci, kteří využili prázdné prostory a nízké ceny nájmů.

Britští redaktoři připouštějí, že industriální budovy a činžovní domy z přelomu 19. a 20. století, které tvoří pilíře holešovické architektury, se na pohlednicích nevyjímají tak jako malebné historické stavby Malé Strany a Starého Města. Z hlediska kulturního vyžití ale podle nich Holešovice turisty bohatě odmění.

Z výstavních síní, které čtvrť nabízí, The Guardian vybral například Národní technické muzeum, Veletržní palác, kde sídlí část Národní galerie, nebo Centrum současného umění DOX. Příznivcům divadla a filmu zase doporučuje návštěvu kulturního centra La Fabrika, kina Bio Oko či prostoru Jatka 78 v areálu Pražské tržnice.

Z výstavních síní, které čtvrť nabízí, The Guardian vybral například Centrum současného umění DOX.
Z výstavních síní, které čtvrť nabízí, The Guardian vybral například Centrum současného umění DOX. | Foto: ČTK

Těm, kdo by hledali chvíli klidu uprostřed zeleně, radí zajít do parku Stromovka nebo do Letenských sadů, které skýtají krásné pohledy na zbytek Prahy a v létě i množství zahrádek, kde se zájemci mohou osvěžit pivem. Zkrátka ovšem nepřijdou ani milovníci kávy, kteří mohou podle deníku zkusit třeba podnik Café Letka s oprýskanými zdmi a velkými okny.

Na kávu zve The Guardian také do industriálního Vnitroblocku, který slouží i jako výstavní prostor, a na snídani a oběd pak do Bistra Jankovcova nebo Bistra 8, kde lze ochutnat třeba burgery a mexické tacos. Na večeři radí zajít například do SaSaZu s fúzí asijské kuchyně či do baru Cobra, kde hosté dostanou i bohatou nabídku vín a koktejlů.

Příznivci nočního života si podle listu nemají nechat ujít party v klubu Cross, a kdo by si chtěl z Holešovic odvézt něco na památku, má zavítat do jednoho z menších krámků s oblečením a interiérovými doplňky místních návrhářů. Kabáty, šaty a svetry prodává obchod Jakoby a židle, stoly či lampy zase designérka Helena Dařbujánová.

První příčku žebříčku nejvíc cool míst v Evropě obsadily čtvrti Järntorget a Långgatorna v druhém největším švédském městě Göteborg. Ty byly kdysi místem, kam si chodili užívat námořníci a přístavní dělníci, když právě dostali výplatu. Bary a pivnice, které se v nich nacházejí dnes, na tuto tradici navazují.

Druhé místo si připsala univerzitní čtvrť v Bruselu a těsně před Holešovicemi skončil multikulturní Neukölln v bývalém východním Berlíně a rychle se rozvíjející varšavská čtvrť Powiśle lemující levý břeh řeky Visly. Na nižších pozicích se naopak umístilo římské Ostiense i pařížská Quartier de la Réunion.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy