Holčička má srdce na zádech. Žije už šest let

Jiří Krejčík
26. 5. 2009 13:55
Stourbridge (Velká Británie) - Bethany se narodila s pěti slezinami, dvěma levými plícemi, dírou v srdci a žaludkem na opačné straně. Doktoři nad ní lámali hůl, ale Bethany nejenže přežila porod, ale letos slaví už šesté narozeniny.
Bethany se narodila s pěti slezinami, dvěma levými plícemi, dírou v srdci a žaludkem na opačné straně. Doktoři nad ní lámali hůl, ale Bethany nejenže přežila porod, ale letos slaví už šesté narozeniny.
Bethany se narodila s pěti slezinami, dvěma levými plícemi, dírou v srdci a žaludkem na opačné straně. Doktoři nad ní lámali hůl, ale Bethany nejenže přežila porod, ale letos slaví už šesté narozeniny. | Foto: Telegraph.co.uk

Dívka ze Stourbridge ve střední Anglii trpí Ivemarkovým syndromem, což je velmi vzácná genetická porucha. Postižený má špatně vyvinutou oběhovou soustavou a špatně rozmístěnými orgány.

Na první pohled Bethany vypadá jako každá jiná holka, ale pod kůží má všechno zpřeházené. Když se zadýchá, srdce jí bije na zádech.

"Když se narodila, doktoři nám řekli, že její vnitřní orgány vypadají jako skládačka," popisala deníku Telegraph úvodní šok matka Lisa.

Vrozenou vadu lékaři objevili už na ultrazvuku, ale jelikož mozek dítěte byl v pořádku, rozhodli se přivést dívku na svět. Dávali jí však minimální šance na přežití.

Houževnatá holčička

"Byla to pro nás noční můra," říká 37letá matka. "Ale já mám svou dceru ráda takovou, jaká je."

Navzdory všem komplikacím se ale Bethany daří dobře. "Je to nesmírně houževnatá holčička," říká její doktor Patrick McKiernan z birminghamské nemocnice.

Ivemarkův syndrom je stále zahalen tajemstvím. Pacientů s chorobou je tak málo, že vědci vůbec netuší, co je její příčinou.

"Proč syndrom vzniká, je pro nás stále záhadou," říká mluvčí sdružení pro výzkum Ivemarkova syndromu Ingrid Gladki. "Do jeho výzkumu bude asi nutné investovat mnohem více peněz," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy