Hoch utekl před školou do metra, strávil tam 11 dnů

Zpravodajská směna
25. 11. 2009 10:07
Třináctiletý Francisco trpí aspergerovým syndromem
V tunelu metra při rychlosti 80 km/h.
V tunelu metra při rychlosti 80 km/h. | Foto: Ondřej Besperát

New York - Třináctiletý Francisco Hernandez Jr. s aspergerovým syndromem strávil jedenáct dnů v newyorském metru. O případu dnes informovala americká televize CNN.

Podle jeho matky - Mexičanky Marsiely Garcii, která se do USA přistěhovala před šestnácti lety - se chlapec rozhodl utéct kvůli problémům ve škole.

Franciscova nemoc je považována za mírnou formu autismu, která se projevuje především menší potřebou sociální interakce. Možná právě z tohoto důvodu se mladík rozhodl schovat před světem do podzemí.

Starostlivá matka pohřešování syna nahlásila 15. října na místní policii. Podle jejího tvrzení se od policie nedočkala adekvátní pomoci, rozhodla se proto pokračovat v hledání sama. Zkontaktovala mexickou ambasádu a začala v místě, kde s rodinou žila vyvěšovat plakáty se synovou fotografií. Po jedenácti dnech mělo její konání úspěch.

Pracovník dopravní policie si potulujícího chlapce všiml a dovedl jej na stanici. Nalezený Francisco CNN popsal, že se ho policista zeptal, jestli je tím chlapcem z plakátu. "Jen jsem mu řekl, že jsem Francisco a šel jsem s ním," doplnil.

Televize uvedla, že ztracený teenager přespával ve vagónech dopravních prostředků, k osobní hygieně používal umýváren v metru a jedl jídlo z automatů.

Matčiny pochyby o postupu policie při pátrání v úterý vysvětlil newyorský komisař Ray Kelly. "Vzhledem k množství ohlášení nereagujeme okamžitě na každý nahlášený případ teenagera, který nepřijde domů, ale pár dní počkáme. Přesto si jsem jist, že oddělení udělalo pro nalezení chlapce vše," uvedl Kelly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy