Hoch utekl před školou do metra, strávil tam 11 dnů

Zpravodajská směna
25. 11. 2009 10:07
Třináctiletý Francisco trpí aspergerovým syndromem
V tunelu metra při rychlosti 80 km/h.
V tunelu metra při rychlosti 80 km/h. | Foto: Ondřej Besperát

New York - Třináctiletý Francisco Hernandez Jr. s aspergerovým syndromem strávil jedenáct dnů v newyorském metru. O případu dnes informovala americká televize CNN.

Podle jeho matky - Mexičanky Marsiely Garcii, která se do USA přistěhovala před šestnácti lety - se chlapec rozhodl utéct kvůli problémům ve škole.

Franciscova nemoc je považována za mírnou formu autismu, která se projevuje především menší potřebou sociální interakce. Možná právě z tohoto důvodu se mladík rozhodl schovat před světem do podzemí.

Starostlivá matka pohřešování syna nahlásila 15. října na místní policii. Podle jejího tvrzení se od policie nedočkala adekvátní pomoci, rozhodla se proto pokračovat v hledání sama. Zkontaktovala mexickou ambasádu a začala v místě, kde s rodinou žila vyvěšovat plakáty se synovou fotografií. Po jedenácti dnech mělo její konání úspěch.

Pracovník dopravní policie si potulujícího chlapce všiml a dovedl jej na stanici. Nalezený Francisco CNN popsal, že se ho policista zeptal, jestli je tím chlapcem z plakátu. "Jen jsem mu řekl, že jsem Francisco a šel jsem s ním," doplnil.

Televize uvedla, že ztracený teenager přespával ve vagónech dopravních prostředků, k osobní hygieně používal umýváren v metru a jedl jídlo z automatů.

Matčiny pochyby o postupu policie při pátrání v úterý vysvětlil newyorský komisař Ray Kelly. "Vzhledem k množství ohlášení nereagujeme okamžitě na každý nahlášený případ teenagera, který nepřijde domů, ale pár dní počkáme. Přesto si jsem jist, že oddělení udělalo pro nalezení chlapce vše," uvedl Kelly.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy