Hluční sousedé vám můžou zničit zdraví. Nejhoršími zvuky ale nejsou hádky ani hudba

Magazín Magazín
9. 12. 2022 15:05
Kanaďan Markuse Mueller-Trapeta z ontarijského výzkumného ústavu chtěl zjistit, které zvuky doléhající od sousedů jsou pro lidi nejvíce nesnesitelné. V laboratorním prostředí dobrovolníkům simuloval situaci obývacího pokoje a pouštěl jim různé typy hluku.
Experiment ukázal, že některé zvuky jsou pro zdraví a pohodu mnohem horší, než hlasitá hudba nebo hádky u sousedů.
Experiment ukázal, že některé zvuky jsou pro zdraví a pohodu mnohem horší, než hlasitá hudba nebo hádky u sousedů. | Foto: Shutterstock

Vycházel přitom z toho, že časté hádky, křik, hlasitá hudba nebo večírky nejsou zdaleka tím nejhorším, čím mohou člověka sousedi trápit. Nejvíce nepříjemné jsou podle odborníků na akustiku jednotlivé, v krátkých intervalech se opakující zvuky. Patří mezi ně například dupání, zvuk hole dopadající na podlahu, hlučné přemísťování batolete, přesouvání nábytku nebo často padající předměty, uvedl britský The Guardian. Pro člověka mají být podle dosavadních výzkumů hůře snesitelné než souvislý zvuk, jako je hudba nebo mluvené slovo.

Účastníci experimentu pak v laboratorním prostředí hodnotili, jaké typy dunivých zvuků jsou naprosto otravné a jaké se naopak dají snést. Výzkumný tým bude postupně prezentovat další výsledky dlouhodobého projektu. 

Autor experimentu upozorňuje, že současné metodiky pro stavaře vícepatrových obytných domů neberou dunivé zvuky v potaz. Je přitom přesvědčený, že pokud je člověk dlouhodobě vystavený tomuto typu hluku, může to u něj vést k rozvoji poruch spánku nebo kardiovaskulárních onemocnění. 

Upozorňuje zároveň na rostoucí hustotu zalidnění ve městech. Téma hluku je podle Markuse Mueller-Trapeta ještě aktuálnější od pandemie koronaviru, kdy řada lidí začala trávit více času doma a dodnes například z domova pracují. K experimentu vytvořil také online dotazník s příklady sousedského hluku, který může vyplnit kdokoliv z Kanady i mimo ni. Doufá, že výsledky jeho práce pomohou stavařům a architektům lépe pochopit potřeby rezidentů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy