reklama
 
 

Hledá se chlapec z Palachova pohřbu. Vzdává úctu skautským pozdravem, poznáte ho?

14. 1. 2019 12:45
Organizace Junák - český skaut by u příležitosti padesáti let od smrti Jana Palacha ráda našla malého účastníka pohřbu, jehož skautství prozrazují tři vztyčené prsty.

Tahle fotka je mezi skauty řadu let velmi populární, zdobí i stěny nejedné klubovny. Širší veřejnost ji může znát z přebalu knihy Jan Palach 69, kterou v roce 2009 vydaly Filozofická fakulta UK v Praze, Togga a Ústav pro studium totalitních režimů.

Nyní skautská organizace vyzývá na Facebooku: "Hledá se skaut z fotky z pohřbu Jana Palacha! Mnozí skauti a skautky se přišli s Janem Palachem rozloučit se svým oddílem, jiní, často mladší, s rodinou. Rádi bychom po 50 letech našli tohoto chlapce, vzdávajícího úctu skautským pozdravem. Podaří se nám to společně? Děkujeme za pomoc."

Podle mluvčí skautů Barbory Trojak Palachův příběh ve skautech velmi zarezonoval, takže jejich účast na pohřbu byla hojná.

Dokonce i na obálce čísla časopisu Skaut-Junák z ledna 1969 se objevila fotka z Palachova pohřbu, doprovázená citátem MUDr. Jaromíra Luboše: "Není třeba se obávat o generaci, jejíž syn se nebál smrti za cíle, které daleko přesahují smysl a význam jeho vlastního života." 

"Takto pojatá obálka byla nevídaná věc. Většinou tu bývaly fotky ze skautských dobrodružství, nebo zkrátka nějaký podstatně veselejší námět," říká Trojak.

Poznáte tedy chlapce na obrázku, či lidi kolem něj? Napište buď na Facebook pod výzvu skautské organizace, popřípadě na email její mluvčí Barboře Trojak: [email protected]

Hledá se skaut z fotky z pohřbu Jana Palacha! Mnozí skauti a skautky se přišli s Janem Palachem rozloučit se svým oddílem, jiní, často mladší, s rodinou. Rádi bychom po 50 letech našli tohoto chlapce, vzdávajícího úctu skautským pozdravem. Podaří se nám to společně? Děkujeme za pomoc. #skaut #palach50 [Foto: Miloň Novotný, 25. ledna 1969]

Zveřejnil(a) Junák - český skaut dne 13. January 2019

autor: hrz | 14. 1. 2019 12:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama