Hlavně prodat hračky. Nový Jurský svět je už hodně přelouhovaný dinosauří odvar

Mojmír Sedláček Blahoslav Baťa Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa
11. 6. 2022 7:30
Sci-fi film Jurský svět: Nadvláda má být podle režiséra Colina Trevorrowa oslavou šestidílné série, která začala Jurským parkem v roce 1993. „Hlavním lákadlem mělo být propojení postav. Sázka na nostalgii se ale omezuje na to, že hrdinové jen ‚pomrkávají do kamery‘ pomocí svého ikonického gesta či hlášky,“ tvrdí kritik Mojmír Sedláček.
Videorecenze filmu Jurský svět: Nadvláda. | Video: Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa

Příběh se odehrává čtyři roky po zániku ostrova Isla Nubar, původního domova oživlých jurských tvorů. Ti se mezitím začali kontrolovaně i nekontrolovaně rozmnožovat, a v důsledku toho si lidé museli zvyknout na jejich přítomnost. Jedni chtějí tuhle novou ohromnou sílu zneužít pro svůj prospěch, druzí se snaží udržet svět v maximální možné rovnováze. 

"Problémy, které musí postavy řešit, jsou scenáristicky odfláknuté, až nesmyslné. O ústředním padouchovi se dozvíme pouze to, že je technologický vizionář, který láká talentované lidi na to, že spolu změní svět," kritizuje snímek Sedláček.

Podle něho se snímek potenciálně mohl zaměřit na mnoho zajímavých ekologických témat, od soužití člověka s různými živočišnými druhy přes etické rozměry klonování až po lidskou touhu měnit své životní prostředí. "Nakonec jde ale jen o umírněnou rodinnou podívanou, které se ani nedaří sázka na zdánlivé jistoty," uzavírá Sedláček.

 

Právě se děje

Další zprávy