reklama
 
 

Herec mluvící Apua ze Simpsonových se chce vzdát své role, vadí mu rasové stereotypy postavy

26. 4. 2018 7:29
Postavička Apua z amerického kresleného seriálu Simpsonovi budí kontroverze kvůli rasovým stereotypům. Herec Hank Azaria, který mu propůjčil svůj hlas, uvedl, že nechtěl nikoho urazit.

Americký herec Hank Azaria oznámil, že je připraven vzdát se své role hlasu indického prodavače Apua Nahasapeemapetilona ze seriálu Simpsonovi. Informovala o tom britská BBC.

Důvodem je kritický dokument indicko-amerického komika Hariho Kondabolua, který tvůrce Simpsonových nařkl z rasových stereotypů. Podle něj spočívají v Apuově práci, v tom, kolik má dětí, i v jeho domluveném manželství.

Kondabolu také dodal, že když vyrůstal, byl Apu jediný člověk z jižní Asie v americkém televizním světě a ostatní děti se mu vysmívaly právě napodobováním této postavičky. 

Prodavač Apu se v populárním americkém kresleném seriálu objevuje od roku 1990.

Hank Azaria, který se kvůli Apuovi naučil indický akcent, v interview se Stephenem Colbertem v jeho pořadu The Late Show uvedl, že debata mu otevřela oči a že on sám nikdy nechtěl nikoho urazit. 

"To, že někdo mladý nebo starší byl dříve nebo nyní šikanován kvůli Apuovi, mě velmi mrzí. To vůbec nebylo mým záměrem. Chtěl jsem lidem zprostředkovat radost a smích," řekl herec Colbertovi.

Spor o politickou korektnost

Azaria také uvedl, že je otevřený spolupráci s jihoasijskou komunitou i změně Apuova hlasu ve spolupráci s tamními autory. Hari Kondabolu mu za jeho vstřícnost a upřímnost poděkoval prostřednictvím Twitteru.

Kontroverze kolem Apua se promítla i do posledního dílu Simpsonových, ve kterém Marge předčítá Líze knihu, která byla změněna z originální verze do politicky korektnější.

"Něco, co začalo před dávnou dobou, co bylo chváleno a bylo neškodné, je nyní politicky nekorektní. Co s tím můžeme dělat?" ptá se Líza. Pak ukáže na fotografii Apua u své postele s nápisem: "Neměj krávu - Apu."

Díl rozvířil debatu na sociálních sítích, mnozí uživatelé psali, že většina postav ze Springfieldu je založená na stereotypech. Společnost 20th Century Fox vzkázala jen, že "díl hovoří za vše". Azaria v The Late Show uvedl, že neměl s epizodou vůbec nic společného.

autor: Magazín | 26. 4. 2018 7:29

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama