reklama
 
 

Historie, kulturní, gastronomické i jiné prožitky – to je Salcburk

16. 4. 2018 21:38
Salcburk je hlavním městem rakouské spolkové země Salzburgerland (Salcbursko) a centrum kraje Salcburk-venkov. Leží nedaleko hranic s Německem na řece Salzach. Je mnohem více než jen Mozartovým rodištěm a městem slavného hudebního festivalu. Bez nadsázky je městem, které musíte vidět. Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Komerční projekt - Salcbursko bylo původně součástí Bavorska, ve 13. století se definitivně odtrhlo, ale ještě v 17. století vedlo s Bavorskem válku kvůli soli. Na počátku 19. století byla země opět připojena k Bavorsku, ale záhy se vrátila zpět do Rakouska. V 17. století byl Salcburk barokizován, což vedlo k tomu, že baroko se jako styl rozšířilo na sever od Alp.

Podobně jako v jiných spolkových zemích Rakouska je pro pobyt ideální pořídit si turistickou kartu, zde zvanou Salzburgerland Card. Její platnost je šest nebo 12 dní a zajistí vám volný vstup do téměř dvou set lokalit a atrakcí. K mání je od 1. května do 26. října. Pro samotný Salcburk pak existuje karta jedno- až třídenní.

Video: red

Pamětihodnosti

Čtyři městské kopce jsou nezastavěné, takže Salcburk patří mezi nejzelenější evropská města. Turisticky je velmi vděčné, protože se tam prakticky nedá ztratit a město samotné leží v rovině. Na většinu míst se dostanete pěšky, zajímavostí městské dopravy je souběh tramvají a trolejbusů. Zástavba je vzdušná a působí až krajkovým dojmem.

Historické centrum města Salcburk s plochou 236 hektarů a s 1000 objekty je od roku 1996/1997 součástí Seznamu Světového dědictví UNESCO. Na jednom z kopců se nachází středověká tvrz Hohensalzburg, kam můžete dojít pěšky nebo vyjet lanovkou. Z tvrze je nádherný rozhled na město a okolí. Zámecké zahrady zámku Leopoldskron, které jsou odsud vidět, pak nesmíte vynechat ani při procházkách městem. Jsou vskutku okouzlující.

Kultura

Salcburk je neodmyslitelně spjat s W A. Mozartem, který se zde narodil. Na jeho památku se každoročně v lednu koná Mozartův týden, na který navazuje řada kulturních událostí, končící až adventem. Nabídka je tak bohatá, že ji nelze ani náznakem vyjmenovat. Při pěkném počasí můžete posedět na náměstí a sledovat kulturní dění na velkoplošné projekci.

Nejdůležitější památeční místa, která jsou spjata s Mozartem, lze navštívit prostřednictvím Mozart City Tour. Cestuje se autobusem a díky tomu je možné navštívit i místa v blízkém okolí Salcburku jako například zámek Hellbrunn.

Požitky

V některých dnech je až těžké se rozhodnout, kam jít. Alternativou je ochutnání místních specialit, nezřídka spojených se jménem hudebního velikána, například Mozartovy koule, dort a dokonce i zmrzlina. Upomínkové předměty jsou Mozartem doslova prosáklé.

Tradiční rakouská kuchyně v salcburském podání dosahuje svých kulinářských výšin propojením s hudbou. Zvláště krásným a hlavně chutným zážitkem jsou Mozart Dinner Concerts - kulinářskohudební hody v klášterním sklepě Sv. Petra nebo Mozart v Rezidenci v sále Kuenburg v budově Nové Rezidence.

Salcbursko

Aby se taky dostalo na spolkovou zemi, která je stejně okouzlující jako její hlavní město. Jezera, louky pohoří, prudké řeky, síť cyklostezek i pěších tras. Možností, co hrdlo ráčí. V údolí Saalachtal si můžete užít při canyoningu, na kajaku i raftu, nebo pozorovat splavení dřeva, zatímco horská jezera nebo přehrady vám nabídnou poklidný osvěžující odpočinek po namáhavé túře, ale také řadu vodních atrakcí.

Cyklovýlety větší obtížnosti zvládnete s pomocí horských elektrokol. Můžete navštívit přírodní park Weißbach nebo přehradu Dießbachstausee, postavenou v 60. letech minulého století. V pěti bikeparcích si můžete vyzkoušet svůj um v downhillingu či freestylu. Ostatní cyklisté také nemusí zoufat. K dispozici je celkem 31 tématických cyklostezek dlouhých dohromady dva tisíce kilometrů.

TIPY

Kultura
Salcburk
Procházka městem
Mozartův rodný dům
Muzeum moderního umění (Mnišská hora)

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

autor: red | 16. 4. 2018 21:38

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama