Hinduistické Bali se snaží stát turistickým rájem

Adam Pešek
1. 7. 2011 16:00
Podlézání turistům i všudypřítomný hinduismus, ostrov Bali má různé tváře
hotel na ostrově Bali
hotel na ostrově Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejkrásnější místo na Zemi nebo továrna na turismus? Ze všech indonéských ostrovů je Bali bezesporu nejnavštěvovanější a díky turistické oblibě na něm vyrostly desítky zábavních podniků západního střihu. Oprostíme-li se ale od velkých přímořských letovisek, ukáže se pravá tvář ostrova. Místní jsou silně nábožensky založení, alespoň maličký chrám má každá vesnice a ve všech domácnostech narazíte na nějakou podobu svatyně. Všudypřítomné vonné tyčinky, posvátné rituály a tance, milí lidé či památky, často roztroušené po exotické přírodě, pak jen dokreslují tamní neopakovatelnou atmosféru.

Téměř v každé osadě narazíte na uměleckou dílnu a právem bývá Bali nazýváno ostrovem umělců. Hinduistické motivy jsou klíčové a nejčastěji se promítají ve zpracování dřeva a to ať už se jedná o různé dekorativní sošky, dřevěné stavby či jejich části.

chrámový komplex Besakih, Bali
chrámový komplex Besakih, Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Obdivovat je můžete například v chrámovém komplexu Besakih na úpatí nejvyšší balijské hory Gunung Agung. Dvaadvacet svatostánků je rozseto v délce tří kilometrů a bez oběti bohům nesmíte vstoupit do žádného z nich. Tomuto opatření se můžete vyhnout leda využitím služeb některého z průvodců, kteří se vám  budou sami, více než ochotně, nabízet.

chrám Ulun Danu Beratan, Bali
chrám Ulun Danu Beratan, Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Významný je též chrám Pura Luhur Uluwatu na vysokém skalním útesu nad mořem, ovšem spíše než jako stavba ohromuje především úžasnými rozhledy na rozbouřenou vodní hladinu. Obzvlášť západy Slunce působí magickým dojmem a po nich vždy následuje zajímavé taneční představení. Jakožto stavba naopak uchvátí chrám Pura Meduwe Karang, s množstvím reliéfů zobrazujících obyčejné lidi a za návštěvu stojí i vesnička Pejeng, s hned několika významnými svatyněmi.

hinduistický obřad na ostrově Bali
hinduistický obřad na ostrově Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Exotikou dýchá místní příroda. Na dně kráteru dávno vybuchlé sopky Batur vzniklo stejnojmenné jezero a podle pověsti v něm sídlí bohyně Déví Danu, okolní vesnice pak nabízí koupání v horkých pramenech. Téměř celý západ ostrova zabírá národní park Západní Bali, přístupný sice jen několika cestami, navíc s nutností doprovodu průvodce, přesto rozmanitá příroda s řadou endemických druhů stojí za vidění.

rýžové plantáže na ostrově Bali
rýžové plantáže na ostrově Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Plážovou dovolenou si asi nejlépe užijete v letovisku Nusa Dua, které kolem svých pláží soustřeďuje luxusní moderní hotely a řadu zábavních středisek. O něco klidnější a levnější je Sanur, kde se díky mělké pláži dá výborně pozorovat příliv a odliv. Naopak ještě rušnější bude Kuta se svým bohatým nočním životem.

Vzhledem k poloze Bali a nutnosti překonat poměrně velkou vzdálenost vysoké částky za zájezdy asi nepřekvapí, nicméně oproti vyhlášeným tropickým rájům je cena výrazně nižší. Službami se s nimi ovšem rovnat nemohou a balijskou dovolenou si tak můžete užívat už od třiceti tisíc korun za osobu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy