Hinduistické Bali se snaží stát turistickým rájem

Adam Pešek
1. 7. 2011 16:00
Podlézání turistům i všudypřítomný hinduismus, ostrov Bali má různé tváře
hotel na ostrově Bali
hotel na ostrově Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejkrásnější místo na Zemi nebo továrna na turismus? Ze všech indonéských ostrovů je Bali bezesporu nejnavštěvovanější a díky turistické oblibě na něm vyrostly desítky zábavních podniků západního střihu. Oprostíme-li se ale od velkých přímořských letovisek, ukáže se pravá tvář ostrova. Místní jsou silně nábožensky založení, alespoň maličký chrám má každá vesnice a ve všech domácnostech narazíte na nějakou podobu svatyně. Všudypřítomné vonné tyčinky, posvátné rituály a tance, milí lidé či památky, často roztroušené po exotické přírodě, pak jen dokreslují tamní neopakovatelnou atmosféru.

Téměř v každé osadě narazíte na uměleckou dílnu a právem bývá Bali nazýváno ostrovem umělců. Hinduistické motivy jsou klíčové a nejčastěji se promítají ve zpracování dřeva a to ať už se jedná o různé dekorativní sošky, dřevěné stavby či jejich části.

chrámový komplex Besakih, Bali
chrámový komplex Besakih, Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Obdivovat je můžete například v chrámovém komplexu Besakih na úpatí nejvyšší balijské hory Gunung Agung. Dvaadvacet svatostánků je rozseto v délce tří kilometrů a bez oběti bohům nesmíte vstoupit do žádného z nich. Tomuto opatření se můžete vyhnout leda využitím služeb některého z průvodců, kteří se vám  budou sami, více než ochotně, nabízet.

chrám Ulun Danu Beratan, Bali
chrám Ulun Danu Beratan, Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Významný je též chrám Pura Luhur Uluwatu na vysokém skalním útesu nad mořem, ovšem spíše než jako stavba ohromuje především úžasnými rozhledy na rozbouřenou vodní hladinu. Obzvlášť západy Slunce působí magickým dojmem a po nich vždy následuje zajímavé taneční představení. Jakožto stavba naopak uchvátí chrám Pura Meduwe Karang, s množstvím reliéfů zobrazujících obyčejné lidi a za návštěvu stojí i vesnička Pejeng, s hned několika významnými svatyněmi.

hinduistický obřad na ostrově Bali
hinduistický obřad na ostrově Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Exotikou dýchá místní příroda. Na dně kráteru dávno vybuchlé sopky Batur vzniklo stejnojmenné jezero a podle pověsti v něm sídlí bohyně Déví Danu, okolní vesnice pak nabízí koupání v horkých pramenech. Téměř celý západ ostrova zabírá národní park Západní Bali, přístupný sice jen několika cestami, navíc s nutností doprovodu průvodce, přesto rozmanitá příroda s řadou endemických druhů stojí za vidění.

rýžové plantáže na ostrově Bali
rýžové plantáže na ostrově Bali | Foto: Isifa/Thinkstock

Plážovou dovolenou si asi nejlépe užijete v letovisku Nusa Dua, které kolem svých pláží soustřeďuje luxusní moderní hotely a řadu zábavních středisek. O něco klidnější a levnější je Sanur, kde se díky mělké pláži dá výborně pozorovat příliv a odliv. Naopak ještě rušnější bude Kuta se svým bohatým nočním životem.

Vzhledem k poloze Bali a nutnosti překonat poměrně velkou vzdálenost vysoké částky za zájezdy asi nepřekvapí, nicméně oproti vyhlášeným tropickým rájům je cena výrazně nižší. Službami se s nimi ovšem rovnat nemohou a balijskou dovolenou si tak můžete užívat už od třiceti tisíc korun za osobu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy