Největší zabiják času slaví 30 let. Herní legenda Solitaire je triviální i revoluční

ČTK ČTK
21. 5. 2020 8:45
Solitaire, počítačová karetní hra podobná pasiánsu, se poprvé objevila v operačním systému Windows 3.0, který přišel na trh 22. května 1990.
Foto: The GNOME Project. / GPL - Wikimedia Commons

Americký softwarový gigant Microsoft tehdy tuto hru použil k tomu, aby začátečníky naučil manévr "táhni a pusť". Některé uživatele ale hra nikdy nepustila a ještě v roce 2005 byl Solitaire nejpoužívanější aplikací. A za tři desítky let se z něj stala živoucí legenda.

"Přestože se může zdát, že Solitaire je triviální, bezúčelný a nesmyslný způsob, jak zabít odpoledne, nelze této hře upřít, že pomohla od základů proměnit způsob, jakým používáme osobní počítače," uvedl americký spisovatel Josh Levin.

Aplikace Solitaire je jedním z nejpoužívanějších programů v prostředí operačního systému Windows a byla součástí všech verzí Windows s výjimkou osmé. Znovu se vrátila v dosud nejnovější verzi Windows 10.

Před pěti lety oslavil Microsoft čtvrtstoletí Solitairu mezinárodním turnajem v této samotářské hře.

 

Právě se děje

před 44 minutami

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy