Herec zabil zvíře na jevišti. Teď čelí žalobě

ČTK ČTK
8. 4. 2009 15:30
Varšava - Divadelní festival v jihopolské Vratislavi skončil netradičním skandálem.
Foto: Corinthia Towers Hotel

Přítomná novinářka neocenila, když herec během představení údajně mučil, zabil a snědl humra, a na umělce podala trestní oznámení. Státní zastupitelství teď musí rozhodnout, zda smrt humra na divadelních prknech je umění, nebo zločin.

Představení Accidens režíroval argentinský dramatik žijící ve Španělsku Rodrigo Garcia, kterého přitom porota odměnila cenou za novátorství v divadle. Umělcova originalita se ale nesetkala s přílišným pochopením u diváků.

Několik lidí odešlo ze sálu už po prvních scénách, jiní naopak křičeli, aby umělec nechal zvíře být. Živý humr údajně visel na drátu, když mu herec na tělo připnul mikrofon, aby mohlo 150 diváků v sále slyšet tlukot srdce umírajícího korýše.

Po představení se pod pódiem místo gratulantů objevila policie, které někdo oznámil, že se na scéně zabíjejí zvířata proudem. Nic takového se sice nestalo, případ ale budou policisté vyšetřovat. Novinářka Elžbieta Osowiczová totiž podala trestní oznámení.

"Nevím, zda režisér měl nějaký záměr, ale jeho metody jsou šokující a drastické," řekla. "Nejde mi o to, aby šel Garcia do vězení, ale o to, abychom si položili otázku, kde jsou hranice divadla," vysvětlila novinářka.

Mučil také křečky

V jiném představení, které Garcia na festivalu uvedl, házel herec do akvária s vodou syrské křečky, kteří neumějí plavat. Když se zvířata začala topit, vybíral je podběrákem. Pobouření diváci hodili na scénu láhev a zástupkyně organizace na ochranu zvířat vstoupila na jeviště a křečky sebrala. Scéna tak nebyla dokončena, popisoval divadelní kritik v deníku Gazeta Wyborcza.

Před představením s humry prý organizátoři divadelního festivalu zjišťovali názor hlavního veterináře. Ten ale rozhodl, že jeho souhlas nepotřebují, protože zabíjení humrů je normální procedurou, běžnou v restauracích.

Režisér se podle mluvčí okresního státního zastupitelství Malgorzaty Klausové divil tomu, že jeho představení vyvolalo takové pobouření.

"Tvrdil, že představení uvedl už v jiných městech, ale nikdy se nesetkal s takovou reakcí," řekla dnes novinářům Klausová. Dodala, že režisér nedokázal vysvětlit, čemu má takové zacházení se zvířaty sloužit. Podle něj prý představení každý vnímá po svém.

Divadelní festival skončil v neděli pozdě večer předáním Evropské divadelní ceny. Převzal ji polský režisér Krystian Lupa. Evropská cena byla v EU poprvé předána v roce 1987.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy