Havaj zapíná digitální televizi. Kvůli vzácným ptákům

Vanda Králová, vk
17. 11. 2008 22:35
Zbytek USA vypne analog až o měsíc později
Na svazích havajské sopky žije pták, který dokázal urychlit příchod digitální televize.
Na svazích havajské sopky žije pták, který dokázal urychlit příchod digitální televize. | Foto: Vlastimil Kotyk

Honolulu - Digitalizací nežije jen Česká republika. Na urychlené vypnutí analogového vysílání se připravují i ve Spojených státech.

Aktuální je hlavně na Havaji. Na digitální signál totiž přechází dřív než zbytek USA.

Důvod je jediný, píše agentura AP. Hnízdí tu buřňák havajský. A pozdější demontáž vysílačů by ho při vyvádění mladých rušila.

Většině Američanů z Havaje se tak analogový signál vypne už 15. ledna 2009, tedy o více než měsíc dřív než jinde ve Spojených státech.

Úřední doporučení

Federální úřady, které mají na starosti ochranu přírody, doporučily, aby se buřňákovi havajskému, hnízdícímu na svazích sopky Haleakala na ostrově Mauí, zajistil během hnízdní sezóny naprostý klid. Hnízdit začíná v únoru.

Vysílače pro analogové vysílání se tak stihnou zbourat dřív. Nové věže pro šíření digitálního signálu se staví v nižších nadmořských výškách, takže vzácného ptáka neohrozí.

Buřňák havajský je noční mořský pták, vydávající zvuk podobný štěkání štěněte. Vysílače způsobují vzácným opeřencům různá poranění. Matou je i světla z měst, což vede k úbytku jejich populace.

Jediné místo výskytu

Biologové neznají přesné počty buřňáků, odhadují však, že necelá tisícovka jich hnízdí právě na sopce Haleakala. Nikde mimo Havaj ptáci mladé nevyvádějí.

Vysílače pro analogový signál často zasahují do letové dráhy ptactva a jejich odstanění může pro buřňáka havajského znamenat nárůst populace, vysvětlila bioložka z národního parku Haleakala Cathleen Baileyová, citovaná agenturou AP.

V České republice se v podobných souvislostech neuvažuje. Digitální vysílače jsou většinou umístěny na stávajících vysílačích analogu.

"České Radiokomunikace v tuto chvíli neplánují žádný z vysílačů strhávat," řekla Aktuálně.cz Marie Fianová z Českých radiokomunikací.

Více o ohrožených ptácích:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 4 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy