Havaj zapíná digitální televizi. Kvůli vzácným ptákům

Vanda Králová, vk
17. 11. 2008 22:35
Zbytek USA vypne analog až o měsíc později
Na svazích havajské sopky žije pták, který dokázal urychlit příchod digitální televize.
Na svazích havajské sopky žije pták, který dokázal urychlit příchod digitální televize. | Foto: Vlastimil Kotyk

Honolulu - Digitalizací nežije jen Česká republika. Na urychlené vypnutí analogového vysílání se připravují i ve Spojených státech.

Aktuální je hlavně na Havaji. Na digitální signál totiž přechází dřív než zbytek USA.

Důvod je jediný, píše agentura AP. Hnízdí tu buřňák havajský. A pozdější demontáž vysílačů by ho při vyvádění mladých rušila.

Většině Američanů z Havaje se tak analogový signál vypne už 15. ledna 2009, tedy o více než měsíc dřív než jinde ve Spojených státech.

Úřední doporučení

Federální úřady, které mají na starosti ochranu přírody, doporučily, aby se buřňákovi havajskému, hnízdícímu na svazích sopky Haleakala na ostrově Mauí, zajistil během hnízdní sezóny naprostý klid. Hnízdit začíná v únoru.

Vysílače pro analogové vysílání se tak stihnou zbourat dřív. Nové věže pro šíření digitálního signálu se staví v nižších nadmořských výškách, takže vzácného ptáka neohrozí.

Buřňák havajský je noční mořský pták, vydávající zvuk podobný štěkání štěněte. Vysílače způsobují vzácným opeřencům různá poranění. Matou je i světla z měst, což vede k úbytku jejich populace.

Jediné místo výskytu

Biologové neznají přesné počty buřňáků, odhadují však, že necelá tisícovka jich hnízdí právě na sopce Haleakala. Nikde mimo Havaj ptáci mladé nevyvádějí.

Vysílače pro analogový signál často zasahují do letové dráhy ptactva a jejich odstanění může pro buřňáka havajského znamenat nárůst populace, vysvětlila bioložka z národního parku Haleakala Cathleen Baileyová, citovaná agenturou AP.

V České republice se v podobných souvislostech neuvažuje. Digitální vysílače jsou většinou umístěny na stávajících vysílačích analogu.

"České Radiokomunikace v tuto chvíli neplánují žádný z vysílačů strhávat," řekla Aktuálně.cz Marie Fianová z Českých radiokomunikací.

Více o ohrožených ptácích:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy