Harry a Meghan utratili za nové bydlení 69 milionů. Skandál, tvrdí odpůrci monarchie

Podívejte se na jeho první snímky i na životní pouť britského královského páru od prvního rande až po porod prvního syna.
Svůj čas hodlají dělit mezi Británii a Severní Ameriku. Nadále ale budou ctít závazky vůči královně a organizacím, nad kterými převzali patronát. Média poukazují na to, že vévodové svůj krok pouze oznámili a ani ho předtím nekoordinovali s Buckinghamským palácem.
To, že budou trávit čas v Británii i v Severní Americe, Harrymu a Meghan podle prohlášení umožní vychovávat syna Archieho tak, "aby si vážil královské tradice, do které se narodil", zároveň jim ale umožní soustředit se na "novou kapitolu". Její součástí má být i "nový charitativní subjekt".
Meghan a Harry násladně narození královského potomka, který je sedmým v pořadí následníků britského trůnu, oznámili na svém oficiálním instagramovém účtu.
O několik dní později ukázali syna na pár minut novinářům.
Foto: Reuters
Magazín Magazín
25. 6. 2019 10:57
Vévodové ze Sussexu utratili téměř 2,4 milionu liber (zhruba 69 milionů korun) za renovaci svého nového domova. Odpůrci monarchie to považují za skandální a označují to za korupci.

Meghan a Harry se na jaře odstěhovali do Frogmore Cottage na pozemcích hradu Windsor asi 40 kilometrů západně od Londýna. Sídlo si předělali k obrazu svému - pět malých bytových jednotek probourali a nechali z nich vytvořit moderní bydlení pro svoji novou rodinu, do které se v květnu narodil nejmladší člen královské rodiny Archie.

Rekonstrukce vyšla britské daňové poplatníky na 2,4 milionu liber (v přepočtu téměř 69 milionů korun). Renovace zahrnovala odstranění původního komínu, stavbu nové střechy a schodů, vnitřního krbu či dřevěné podlahy, píše zpravodajský web s odkazem na stavební plány, které jsou k dispozici na místním úřadě.

Bulvárními médii navíc proběhla informace, že si Meghan nechala postavit speciální místnost s odpruženou podlahou na mateřskou jógu, ale to Buckinghamský palác v minulosti popřel.

Frogmore Cottage
Frogmore Cottage | Foto: Profimedia.cz

Veškeré vybavení včetně nábytku si vévodové hradili ze svého. Monarchie stála loni britské daňové poplatníky zhruba 67 milionů liber, což je oproti minulému fiskálnímu roku nárůst o 41 procent. Odpůrci královské rodiny považují takovýto rozpočet za "skandální" a poukazují na mimořádné výdaje za renovaci Frogmore Cottage nebo cestovní náklady prince Charlese.

"Jak chcete ospravedlnit královské výdaje v době, kdy nemocnice a školy čelí škrtům?" řekl Graham Smith, předseda britských republikánů, kteří jsou velkými kritiky monarchie. "Veřejné služby jsou pod silným finančním tlakem a my vyhodíme 2,4 milionu liber za nové bydlení pro Harryho," dodal Smith a označil takovéto chování za korupci, před kterou všichni zavírají oči.

Královská rodina upřesnila, že za navýšení výdajů může zejména rozsáhlá rekonstrukce Buckinghamského paláce. Předělávala se kotelna, zásobovací místnosti i západní křídlo, kde vznikly otevřené kanceláře.

Video: Meghan poprvé od porodu na veřejnosti

Meghan poprvé od porodu na veřejnosti. Spolu s Harrym oslavila narozeniny královny | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy