Hanoj láká na bohatou historii i exotická jídla

Ilona Víchová
6. 4. 2012 7:43
Chcete zažít opravdové dobrodružství plné tlačenice a prazvláštních pokrmů? Vydejte se do Hanoje!
Foto: Profimedia.cz

Metropole plná chaosu na první pohled rozhodně neuchvátí. Návštěvníci jsou poněkud  v šoku ze špinavých zákoutí a neuvěřitelného množství lidí na jednom místě. Mnoho dobrodruhů čtyři miliony Vietnamců neodradí a nakonec se do hlavního města Vietnamu zamilují při své první dovolené.

Jedno je jisté, zážitek z Hanoje bude rozhodně silný a záleží na každém, zda v dobrém nebo naopak. Obrovské tržiště je plné posedávajících žen. Nejprodávanějším zbožím je ovoce, zelenina, květiny a drůbež. Některé krámky jsou dokonce mobilní Starou babičku nesoucí na ramenech padesátikilová váhadla lituje každý, kdo tento obraz spatří. Je třeba si uvědomit, že jíst se musí a to stojí peníze. Všude můžeme vidět mnoho hospůdek, polévkáren, nudláren nebo vajíčkáren, protože pro Vietnamce je jídlo posvátné a patří k denním rituálům.

Foto: Vojtěch Marek

Kdo hledá romantiku, v Hanoji ji najde

Hanoj sice oplývá bohatou historií a opravdu patří mezi důléžité kulturní centrum Vietnamu, ale kvůli přelidněnosti je třeba širokých loktů. Pokud máme dost odvahy a vyrazíme hledat královskou pevnost, najdeme skromné pozůstatky v podobě brány Doan Mona a vlajkovou věž. Chcemeli si v naší paměti uchovat něco unikátního, nesmíme zapomenout vyrazit do chrám ochranného ducha Tran Vua, kde se vypíná jeho propracovaná a do detailů promyšlená socha.

Nejromantičtějším a zárověň nejtišším mmístem v Hanoji je bez pochyby Městské divadlo Nhá hát Lóm Há Nôi. Ruch před vchodem odpovídá běžnému obrázku hanojské ulice, ale po vstupu do divadla je vše pryč. Interiér připomíná evropské divadlo. Budova vystavená v pařížském stylu s rakouskou operou na programu vytrhne každého z běžného chaosu velkoměsta.

Hanoj, město symboliky

Středobodem metropole je Jezero navráceného meče, které je symbolikou města, na jehož ostrůvcích se vypíná Chrám nefritové hory a Želví věž. Pokud se vydáme do sousedství Jezera, narazíme na 36 starých uliček, ze kterých na nás dýchne atmosféra minulosti. Původně byly spojené s různými řemesly a podle nich se dodnes jmenují. Budeme se procházet po Vějířové ulici, Uhelné nebo Kloboukové ulici.

Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji
Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji | Foto: wikipedia.org

V turistickém průvodci se nedá přehlédnout ani dominantní Ho Či Minovo Mauzoleum na náměstí Ba Dinh z roku 1975 nebo prezidentský palác. Další pozoruhodné stavby z doby francouzské kolonie jsou například Hanojská opera, most Long Bien nebo katedrála sv. Josefa.

Cestování v Hanoji přináší zážitek na celý život

Hanoj se může pyšnit poměrně prudkým hospodářským nárůstem, ale s tím souvisí i přelidněnost a potřeba dokonalé infrastruktury. Město s dlouholetou historií je obklopené devíti průmyslovými zónami a staví se přirozeně další. Je potřeba investovat mnoho peněz do nové infrastruktury. V současné době se staví mosty přes Rudou řeku. Dopravní situace nepotěší ani rodilého Vietnamce

Foto: Jan Hořínek

Metropole je neustále ucpaná a projíždět městem jediným veřejným dopravním prostředkem, autobusem, je tedy síla. Není se čemu divit, že každý druhý Hanojan se přemisťuje raději na motorce.

Město, které v roce 2010 oslavilo tisící narozeniny je na první pohled kruté, ale když se vymotáme z příšerné dopravy a pořádně se rozhlédneme, najdeme i detaily, pro které se budeme chtít do hlavního města Vietnamu vrátit.

Hanoj? Jedině letadlem

Ceny leteckých zájezdů do Vietnamu se pohybují nad 30 tisíci korun za osobu na deset dní. Určitě se vyplatí trávit v této pozoruhodné zemi více než týden. Jediný možný a pohodlný způsob dopravy je letecky. Neuvěřitelných 12 a půl tisíce kilometrů by nám v autě trvalo sedm dní a to bychom museli být opravdoví dobrodruzi, abychom se do takového výletu pustil.

 

Právě se děje

Další zprávy