Grand Canyon Du Verdon je největší v Evropě

Ilona Víchová
8. 8. 2012 8:50
Málo kdo zná největší kaňon Evropy! Vítejte ve francouzském Verdonu!
Foto: Aktuálně.cz

Oficiální název největšího kaňonu Evropy je Grand Canyon Du Verdon. Jeden z nejhlubších kaňonů je vyhloubený řekou Verdon. Překrásnou scenérii s výhledem nabízí toto romantické a tak trochu tajemné místo. Vydejte se na středně náročnou túru a poznejte na své dovolené jižní Francii z blízka.

Grand canyon du Verdon

Řeka Verdon se o tento přírodní skvost postarala na hranicích Provensálských a Přímořských Alp v jižní Francii. Při pohledu do hloubky 700 metrů se tají dech. Svislé vápencové stěny jsou od sebe vzdálené v nejužším místě jen šest metrů. Začátek kaňonu najdete za městečkem Castellane. Vede až k přehradnímu jezeru Lac de Ste-Croix.

Původ kaňonu hledejme v hlubokých erozích. O hloubku se stará řeka Verdon, která pramení v horách Col d´Allos ve výšce 2 200 metrů. Překrásnou modrozelenou barvu vody způsobuje odraz oblohy a okolních skal. Stejně tak je příčinou překrásné azurové podívané i obsah uhličitanu vápenatého. Na dně kaňonu se prohánějí vodáci. Řeka je oblíbená pro svou krásu, rychlost a malé peřeje.

Turistika v kaňonu Verdon

Turistická stezka podél kaňonu se značí stupněm střední zátěže, ale počítejte s tím, že bude dost úmorná. Cestičky, které vedou do kopce a následně hned k vodě na psychice moc nepřidají. Příjemnou útěchou je překrásný výhled. Celý výlet trvá asi šest hodin, během kterých ujdete kolem čtrnáct kilometrů. Na několika místech jsou prohloubené tunely a štoly, proto si nezapomeňte zabalit nějakou baterku nebo čelovku. Ten, kdo světlo zapomene, si ho může zakoupit, ale bude to nejdražší svítilna, kterou jste v životě měli.

Foto: Aktuálně.cz

Po obou stranách vedou silnice. Na několika místech doputujete k překrásným stanovištím, ze kterých je vidět daleko do krajiny i na samotný kaňon. Procházku vám zpříjemní voňavé olivové háje a doslova mraky ohromujících a voňavých levandulí, jejichž květy vypadají, že se nechaly inspirovat barvou nebe.

Kaňon Verdon jako Grand Canyon v Coloradu?

Ano i Verdon byl vytvořený řekou, ale oproti Grand Canyonu má na vrch co se týče divokosti. Spád Colorada je jen 1,5 metru na kilometru. Francouzský Verdon se pyšní spádem šest metrů na kilometr. Na druhou stranu Verdonu se dostanete jen na začátku stezky. Ti, co zaváhají, musí dojít až k jezeru Sainte Croix. Samotné jezero vypadá spíše jako moře, ale kdo v to uvěří, strašně se napálí. I když je Provence několik týdnů v obležení tropických teplot, je koupání v jezeru spíše pro otužilejší. Během putování podél kaňonu počítejte s tím, že se o stěny slunce dokáže pekelně opírat. Pro osvěžení poslouží ledové říčky, které budete potkávat.

Foto: Aktuálně.cz

Kolem Kaňonu Verdon narazíte na několik vesniček a městeček. Zajímavým místem je Catellane, kterou najdete na severu kaňonu. Pokud patříte k milovníkům historie, navštivte na jihu kaňonu městečko Moustiers-Sainte-Marie.

Historii náboženství zde podtrhuje klášter z 5. století. Symbolem tohoto místa je originální pozlacený řetěz v délce 227 metrů zavěšený mezi skálami nad městem. Podle legendy je od rytíře, který ho přivezl z křížových válek. Město nabízí produkty z levandule a fajánskou keramiku.

Vysoko na skále nepřehlédněte ani kapličku Notre Dame de Beauvoir z 13. století. Místo je přímo ideální vyhlídkou na krásy provensálské krajiny.

Okolí kaňonu

Na stezce Martel dojdete přímo na dno kaňonu. Během cesty narazíte na tunely, které měly být součástí přehrady. Naštěstí k těmto plánům nikdy nedošlo, protože by pohřbily nejkrásnější místa Verdonu. Místní tyto tunely nazývají Styx - jako řeka mrtvých z řeckých bájí. Jedinou přehradu, kterou v místě najdete je nad městečkem Castellane. Zde je přísně zakázané scházet z vyznačených stezek, protože se kdykoliv mohou povolit propustě mohutné přehrady.

Foto: Aktuálně.cz

Z Prahy trvá cesta ke Grand Canyonu Du Verdon téměř čtrnáct hodin, během kterých ujedete 1 325 kilometrů. Cestou pojedete na Mnichov a pak rovnou do Milana, Ženevy, Monaka až ke kaňonu Verdon. Pojedete podél překrásného pobřeží a ve Fréjus se vydáte zpět na sever k městu Grasse.

Dovolená s cestovní kanceláří v jižní Francii autobusovou dopravou stojí od 8 tisíc korun na sedm dní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy