Grafika: 10 druhů, na něž udeří klimatická pěst

Roman Gazdík
17. 12. 2009 7:30
Světový svaz ochrany přírody představil faunu a flóru ohroženou globálním oteplováním

Kodaň - Maskotem zvířat ohrožených klimatickými změnami se stal lední medvěd.

Na seznam ohrožených druhů jej po dlouhých debatách zapsala i u ekologů nepříliš oblíbená administrativa minulého amerického prezidenta George W. Bushe.

Podle Světového svazu na ochranu přírody (IUCN) je však lední medvěd jen jedním z mnoha zástupců fauny a flóry, kterého globální oteplování a následné regionální klimatické změny ohrožují.

Při příležitosti nyní probíhající klimatické konference v Kodani, kde má být představen nástupce Kjótského protokolu, IUCN představilo deset dalších druhů ohrožených zvyšující se teplotou vzduchu a moří.

Tyto druhy pocházejí z několika různých prostředí a jejich výběr se snaží komplexně postihnout dopad, který budou klimatické změny mít na rozdílné biotopy.

Podívejte se na ně nyní s námi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy