Grafika: 10 druhů, na něž udeří klimatická pěst

Roman Gazdík
17. 12. 2009 7:30
Světový svaz ochrany přírody představil faunu a flóru ohroženou globálním oteplováním

Kodaň - Maskotem zvířat ohrožených klimatickými změnami se stal lední medvěd.

Na seznam ohrožených druhů jej po dlouhých debatách zapsala i u ekologů nepříliš oblíbená administrativa minulého amerického prezidenta George W. Bushe.

Podle Světového svazu na ochranu přírody (IUCN) je však lední medvěd jen jedním z mnoha zástupců fauny a flóry, kterého globální oteplování a následné regionální klimatické změny ohrožují.

Při příležitosti nyní probíhající klimatické konference v Kodani, kde má být představen nástupce Kjótského protokolu, IUCN představilo deset dalších druhů ohrožených zvyšující se teplotou vzduchu a moří.

Tyto druhy pocházejí z několika různých prostředí a jejich výběr se snaží komplexně postihnout dopad, který budou klimatické změny mít na rozdílné biotopy.

Podívejte se na ně nyní s námi.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy