Grafika: 10 druhů, na něž udeří klimatická pěst

Roman Gazdík
17. 12. 2009 7:30
Světový svaz ochrany přírody představil faunu a flóru ohroženou globálním oteplováním

Kodaň - Maskotem zvířat ohrožených klimatickými změnami se stal lední medvěd.

Na seznam ohrožených druhů jej po dlouhých debatách zapsala i u ekologů nepříliš oblíbená administrativa minulého amerického prezidenta George W. Bushe.

Podle Světového svazu na ochranu přírody (IUCN) je však lední medvěd jen jedním z mnoha zástupců fauny a flóry, kterého globální oteplování a následné regionální klimatické změny ohrožují.

Při příležitosti nyní probíhající klimatické konference v Kodani, kde má být představen nástupce Kjótského protokolu, IUCN představilo deset dalších druhů ohrožených zvyšující se teplotou vzduchu a moří.

Tyto druhy pocházejí z několika různých prostředí a jejich výběr se snaží komplexně postihnout dopad, který budou klimatické změny mít na rozdílné biotopy.

Podívejte se na ně nyní s námi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Soukup získal agenturu Médea. Číňané mu prodali svůj většinový podíl

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy