Graffiti na Karlově mostě? Vandalismus a amatérismus, tvrdí čeští writeři. Od činu se distancují

Petra Jansová Petra Jansová
25. 2. 2016 12:45
Pražská Technická správa komunikací nechala v noci odstranit z Karlova mostu graffiti, které na něm někdo vytvořil. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci a po neznámém vandalovi či vandalech nadále pátrá. Pražští writeři se od činu distancují, podle nich jde o zahraniční turisty. "Já bych v životě nemalovala v historickém centru a neznám žádného writera, který by chtěl nebo by pomaloval Karlův most. Je to opravdu hloupé a to graffiti je navíc velice nevzhledné," uvedla pražská writerka známá pod přezdívkou Sany.
Karlův most
Karlův most | Foto: ČTK

Pražská policie od středečního dopoledne hledá autora graffiti na Karlově mostě. K dopadení vandala či vandalů, kterým hrozí až tříletý trest odnětí svobody, policistům mají pomoct i záběry z pouličních kamer. Na případ poprvé upozornil server Tíseň.tv.

Pražští writeři se od činu distancují a považují jej za vandalství. Čištění mostu začalo ve středu večer, kdy byl na mostě nejmenší provoz. Škodu firma zatím nevyčíslila.

Foto: Policie ČR

"Já bych v životě nemalovala v historickém centru a neznám žádného writera, který by chtěl nebo by pomaloval Karlův most. Je to opravdu hloupé a to graffiti je navíc velice nevzhledné," uvedla pražská writerka známá pod přezdívkou Sany.

Graffiti komunita se podle ní řídí nepsanými zákony. Památky jsou zakázaným místem, sama by nikdy na nové fasády nebo objekty v historickém centru nemalovala. 

"Tahle místa jsou pro mě tabu. Na druhou stranu metro nebo vlak jsou pro mě jasným symbolem kapitalismu. Firmy, které tyhle dopravní prostředky vlastní, mají navíc super pojistky. Takže tím vlastně ještě vydělají. Samozřejmě nás to ale neospravedlňuje. Každý má ale ty limity jinde,“ řekla již dříve umělkyně, která o fenoménu graffiti natočila dokument Girl Power.

Památky jsou tabu

Stejnými pravidly se podle ní řídí sprejeři po celém světě. Připouští, že člověk ze zahraničí nemá k našim památkám takový vztah jako tuzemští writeři.

"Každopádně neznám ani nikoho ze zahraničí, který by něco takového udělal. Tahle místa nejsou cílem writerů. Toto je opravdu čistý vandalismus," dodává.

Tag je podle ní navíc proveden velmi nehezky. "Udělal to úplný začátečník, někdo, kdo nemá techniku spreje vůbec v ruce. Tag může být pěkný, propracovaný," tvrdí. Autorem je podle ní s největší pravděpodobností zahraniční turista či dítě.

Podobné případy považuje pražská writerka za hloupé a smutné. "Přesně tohle škodí pověsti graffiti subkultury," dodává.

Stejně vnímá tento počin i bývalý writer a umělec Pasta Oner. "Pro mě toto už není moc téma, nejsem aktivní writer. Já osobně bych určitě nemaloval na významné historické památky." 

Tag na Karlově mostě považuje za nepříliš povedený a tipuje, že za ním stojí nejspíš zahraniční turista. "Tagy ke graffiti patří a nelze je považovat za prvek začátečnictví, tento je ale velmi nezdařilý a jedná s jistotou o velmi mladého začátečníka s velkou pravděpodobností zahraničního turistu. Určitě nejde o lokálního writera, ti památky tohoto typu respektují," dodává.

Neznámý pachatel či pachatelé posprejovali boční část mostu v noci na středu. Technická správa komunikací se o tom krátce poté dozvěděla od policejní hlídky a ihned zadala jednomu ze svých dodavatelů odstranění graffiti. K tomu došlo ve středu večer.

Spousta lidí, co dělají ilegální graffiti, má v sobě jistou pokoru a vztah k městu, říká organizátor návštěvy berlínských sprejerů Štěpán Soukup. Jde podle něj o důkaz lásky k městu, nikoli nenávist | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 23 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy