Go green! Nejlépe na Srí Lanku a s šálkem čaje v ruce

Betty Růžičková
5. 8. 2011 16:00
Je Srí Lanka nebem na zemi? Přijeďte se přesvědčit!
Foto: Isifa/Thinkstock

Rozsáhlé plochy čajových plantáží i národních parků dělají ze Srí Lanky "zelený ostrov".

Podle muslimů je Srí Lanka (Cejlon) nejnebeštějším místem na zemi. Podle legendy tu údajně žili Adam s Evou po vyhnání z Ráje, důkazem čehož má být Adamova hora. Ta je považována za posvátnou již od dob Védů ("lidí lesa", jediných původních obyvatel ostrova).

Na vrcholu hory je proláklina, která velmi nápadně připomíná lidské chodidlo. A jak vznikla? Na to má každé náboženství jiné vysvětlení. Muslim by vám řekl, že na hoře po tisíc let stál Adam, snažící se přimět Boha, aby je pustil zpět do Ráje. Křesťané si horu "přivlastnili" v 16. století po příjezdu Portugalců.

Stopu podle nich zanechal sv. Tomáš, když na ostrově kázal křesťanskou víru. Hinduisté zase věří, že stopu zanechal bůh Šiva, zatímco tvořil svět. A buddhisté? Ti věří, že velká stopa pouze zakrývá a chrání tu skutečnou, kterou Buddha zanechal v obřím safíru při své třetí a poslední návštěvě ostrova. Podle legendy se tu měl opřít o skálu a následně vystoupat na nebe.

čajové plantáže
čajové plantáže | Foto: Isifa/Thinkstock

Srí Lanka nabízí krásnou přírodu, úžasné pláže a mnoho národních parků. Největším z nich je Yala Ruhuna. Park se rozkládá na ploše 1259 km2 a vy zde můžete vidět například slony, leopardy, krokodýly, opice či velká množství vodního ptactva.

Mezi nejnavštěvovanější pláže patří Bentota, ležící na jih od bývalého hlavního města Colomba (tím současným je Šrí Džajavardanapura Kotte). Nebo pláž Hikkaduwa, přející - díky velkému množství druhů tropických ryb - zejména milovníkům potápění.

Jedny z nejkrásnějších pláží na ostrově, pokryté bílým pískem, se nacházejí nedaleko města Matara.

Colombo je obchodním a finančním centrem země, důležitým přístavem a největším městem Srí Lanky. Čtvrť Fort získala své pojmenování podle vojenských kasáren, které zde zbyly po holandské a britské armádě. Nachází se zde také budova Prezidentského paláce a nedaleko také překrásná pískovcová stavba, sídlo úřadu prezidenta a parlamentu.

Čtvrť Pettah, tvořící dříve vnější okraj čtvrti Fort, stále funguje jako nejrušnější městský bazar. Prodejci jsou tu rozděleni podle profesí do jednotlivých ulic - jsou zde ulice prodejců textilu a sárí, koření, zlatníků, klenotníků, velkoobchodníků s rýží, cukrem, čočkou nebo paprikou.

Buddhistické Vatadage
Buddhistické Vatadage | Foto: Isifa/Thinkstock

Nádherný chrám Kelaniya Raja Maha Viharaya je velmi posvátný, jedná se totiž o místo, kde měl, během své návštěvy Srí Lanky, kázat Buddha. Ve městě se kromě toho nachází i několik hinduistických chrámů.

Kabdy, kulturní centrum Srí Lanky, je zařazené na seznamu památek UNESCO. Jedním z důvodů, proč se na seznam dostalo, je chrám Buddhova zubu. Budova stojí v komplexu královského paláce a patří k jednomu z nejposvátnějších buddhistických chrámů vůbec.

Botanická zahrada Peradeniya je známá pro svůj obrovský orchidejový skleník. Pro milovníky trekkingu jsou zase ideální nedaleké hory Hanthana.

Galle je město založené Portugalci v 16. století. Ve městě je dobře vidět, jak dokáže evropská architektura podtrhnout jihoasijské prvky. Město Nuwara Eliya se nachází schované v horách. Bylo vybudováno britskými kolonisty a je dokonalou kopií typických anglických městeček. Toto městečko ležící v samotném srdci Srí Lanky produkuje jedny z nejlepších čajů na ostrově.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud cestujete na Srí Lanku v červenci nebo v srpnu, měli byste si předem ověřit, zda zrovna neprobíhá ve městě Kandy svátek Esala Perahera, protože je to jedna z událostí, kterou rozhodně stojí za to vidě. Plno tance, barev a slonů oblečených do barevných oblečků - a to je jen jeden z mnoha buddhistických svátků, které se na Srí Lance slaví.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy