Glosa: Čtyřlístek nebyl jediný, totálním nevkusem se to v časopisech pro děti jen hemží

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 11. 2. 2016 6:15
Když se přišlo na to, že kreslíř Bohumil Fencl skrývá do svého komiksu vycházejícího ve Čtyřlístku nevhodné obrázky, bránil se slovy, že v dnešní době to až taková podpásovka na děti a jejich rodiče není. A měl pravdu. Po letmé rešerši časopisů "pro děti" lze narazit na takové nevkusnosti, že se Fenclovy vtípky, za něž byl ze Čtyřlístku vyhozen, rázem zdají nevinné a úsměvné.
V dětských časopisech lze najít leccos.
V dětských časopisech lze najít leccos. | Foto: Repro Mateřídouška/ Mladá fronta

Praha – Děti neohrožují pouze umně skryté vtípky pro dospělé, za které dostal ze Čtyřlístku vyhazov kreslíř a ilustrátor Bohumil Fencl. Jak jsou na tom dětské časopisy a co vše v nich na malého čtenáře (ne)skrytě číhá? Rešerše dopadla velmi neradostně.

Není třeba hledat dlouho, natož s lupou. Stačí namátkou otevřít nejnovější číslo Ábíčka, na velkém obrázku komiksu Malý Bůh v díle Čas kraba se koupe dáma v tangách, na dalším stripu je rovnou nahoře bez. Děj to nijak neposouvá, kdyby se koupala v normálních plavkách, nic by se nestalo. O to nepochopitelnější, že jinak kvalitní obsah tohle nemá zapotřebí.

Komiks Ábíčka z ledna 2016
Komiks Ábíčka z ledna 2016 | Foto: Repro ABC/ CZECH NEWS CENTER a.s

Sáhněme po Mateřídoušce. "Je tak nízká, lidé chodí po ní, čím ji více šlapou, tím víc voní, cvrčkům, kteří lidem nevěří, hlídá někdy prahy u dveří," začíná básnička Jaroslava Seiferta nazvaná Mateřídouška, podle níž byl časopis založený roku 1945 Františkem Hrubínem pojmenován.

Pánové by se divili, co zbylo z jejich odkazu. V podstatě již jen to Ladovo modré logo ostře kontrastující s obsahem uvnitř. Mateřídouška dlouhodobě avizuje, že  "tento titul často využívají pedagogové 1. stupně základních škol pro zpestření výuky".

Opravdu by bylo zajímavé zjistit, jak například zpestří vyučování třeba starší číslo Mateřídoušky z května  2011 (vydavatel tehdy mířil s časopisem na děti od 9 do 13 let) se švýcarským komiksem Titeuf, ve kterém si hrdina dá ve školní jídelně na obličej maso, do něhož vyřezal otvory pro oči a ústa, a vyděšené holčičky se ptá: "Nemáš na talíři druhou půlku mého obličeje?" Načež si nacpe fazole do uší, z kaše si udělá vousy a z hrášku bradavice a straší tím další spolužačky.

Rozpůlený obličej se redakci tak líbil, že ho dala i na obálku časopisu.
Rozpůlený obličej se redakci tak líbil, že ho dala i na obálku časopisu. | Foto: Repro Mateřídouška/Mladá fronta

Že by zpestření výuky před odchodem na oběd? Mimochodem, redakci Mateřídoušky se "vtip" s rozpůleným obličejem tak zalíbil, že ho dala i na obálku časopisu. 

Když se podíváme do novějších čísel Mateřídoušky, kreslený humor pro děti v současnosti nabízí pravidelný seriál Bit a Vir. Na jednom z obrázků tohoto seriálu z května 2015 jde Vir ze školy s aktovkou v podobě rakve a jeho kamarád Bit mu říká: "Jdeme zrovna s Miki do knihovny vypracovat společný domácí úkol. A možná se z toho vyvine i něco víc, hi hi."

Foto: Mateřídouška/Mladá fronta
Aktovka jako rakev, v hlášce náznak flirtu se spolužačkou. Co si přát pro prvňáčky listující Mateřídouškou více?
Aktovka jako rakev, v hlášce náznak flirtu se spolužačkou. Co si přát pro prvňáčky listující Mateřídouškou více? | Foto: Repro Mateřídouška/ Mladá fronta

Omluva

V původní verzi článku jsme omylem publikovali výřez fotografie, z něhož vyplývalo, že byl v časopise Mateřídouška uveřejněn obrázek knihovny s nápisem upraveným tak, aby vyzněl vulgárně. Dojem, který fotografie mohla vyvolat, byl zavádějící a mylný, časopis Mateřídouška takový obrázek nikdy nepublikoval. Společnosti Mladá fronta a.s. jako vydavateli časopisu Mateřídouška, stejně jako čtenářům, se za tento omyl upřímně omlouváme.

Děti tak aspoň získají ideální průpravu pro časopisy zaměřené na náctileté, které své čtenáře opravdu nešetří. Například Top dívka, o níž se můžeme na internetu dočíst, že je určena pro dívky ve věku 11-15 let. Výběr témat nejnovějšího čísla je opravdu pestrý. V článku Crazy zajímavosti ze světa sexu se holčičky od jedenácti let mohou dozvědět vše o ženské ejakulaci, velikosti penisu či délce soulože.

Rodiče, kteří takový časopis svým malým dcerkám předplatí, jsou buď velmi odvážní, anebo neinformovaní. Vydavatel totiž matky a otce neděsí, na stránkách s předplatným popisuje magazín velmi krotce: "Trendy časopis pro dospívající dívky, které chtějí být cool. Nabízí novinky z oblasti módy, kosmetiky, životního stylu, rozhovory s populárními osobnostmi a mnoho dalšího." Ve skutečnosti nabízejí spíše "mnoho dalšího" (ze světa sexu)…

Ačkoliv na webové stránce s předplatným se v profilu časopisu o sexu nic nepíše, obálka časopisu láká výhradně na toto téma a uvnitř čísla najdeme "Velký speciál o sexu".
Ačkoliv na webové stránce s předplatným se v profilu časopisu o sexu nic nepíše, obálka časopisu láká výhradně na toto téma a uvnitř čísla najdeme "Velký speciál o sexu". | Foto: Repro Top dívky/ Empresa Media

Kdo si podobnou rešerší projde, možná lépe pochopí reakci vyhozeného kreslíře komiksu Binky kontra T-Max Bohumila Fencla. "Myslím si, že v dnešní době to zas až taková podpásovka není," odpověděl na dotaz, zda je fér ukrývat do dětského časopisu nevhodně dvojsmyslné obrázky.

To, co dělal Bohumil Fencl skrytě a cílil tím na dospělé čtenáře, dělají vydavatelé časopisů pro děti nezakrytě a míří přímo na ně. Zdá se, že rodiče by se měli začít více zajímat, co jejich potomci čtou a co jim oni sami dobrovolně kupují. Ale možná to vědí a nevadí jim to. Oboje je špatně.

 

Právě se děje

Další zprávy