Globální oteplování v praxi: Z Evropy mizí ptactvo

Pavel Baroch
28. 3. 2009 15:20
Změna klimatu se projevuje i na českých ptačích druzích
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Globální oteplování má prokazatelný vliv na početnost ptačích druhů v Evropě. A změny jsou patrné rovněž na ptácích, kteří hnízdí v Česku.

Mezinárodní studie, na níž se podíleli i čeští ornitologové, ukázala, že ty ptačí druhy, které podle bioklimatických modelů měly kvůli změnám klimatu ubývat, už skutečně ubývají. A naopak ty druhy, které měly přibývat, rovněž přibývají.

"Jenže modely ukazují, že ubývat by mělo třikrát více druhů než těch, jejich počet by měl narůstat. A skutečně se to i děje," řekl Aktuálně.cz Petr Voříšek z České společnosti ornitologické, která se na studii podílela.

Ornitologové zároveň dospěli k závěru, že vliv změny klimatu na vybrané ptačí druhy přibližně od poloviny 80. let minulého století roste. Výsledky zveřejnili v prestižním mezinárodním vědeckém časopise PloS ONE.

Čejka chocholatá, jeden z ohrožených druhů i v Česku
Čejka chocholatá, jeden z ohrožených druhů i v Česku | Foto: Aktuálně.cz

Ohroženy jsou i čeští ptáci

Z 526 evropských druhů jich odborníci zkoumali 122. U třiceti z nich by se měly oblasti, kde žijí, globálním oteplování rozšířit. U 92 druhů je však trend opačný.

"Naše studie ukazuje, že důsledky klimatické změny začínáme pociťovat už teď," citovala vedoucího expertního týmu Richarda Gregoryho z britské Královské společnosti Česká společnost ornitologická na svých internetových stránkách.

Na seznamu ptačích druhů, které jsou ohroženy změnou klimatu, jsou i ty, které hnízdní v Česku. Například čejka chocholatá nebo sýkora lužní. Mezi druhy, které by na globálním oteplování měly vydělat, je kupříkladu žluva hajní.

"Podrobnější analýzu jen pro Českou republiku ale ještě nemáme," poznamenal ornitolog Petr Voříšek. Dodal, že evropské výsledky není možné pouze překlopit na českou přírodu, každý region má odlišné podmínky.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Z českých řek může zmizet i labuť

Z jiného ornitologického výzkumu vyplývá, že z českých řek a jezer by kvůli globálnímu oteplování mohla do konce tohoto století zcela zmizet labuť velká, jeden z nejtypičtějších ptáků Česka.

"Labuť skutečně může být jedním z druhů, které vymizí," konstatoval Petr Voříšek z České společnosti ornitologické.

Dalším typickým českým ptákem je kukačka obecná, které by naopak klimatická změna měla prospět. Na konci 21. století by se dokonce mohla "nastěhovat" až na Island, kde zatím nežije.

"Její areál se mírně rozšíří, klimatické změny by na ni neměly mít zásadní dopad," potvrdil ornitolog Voříšek.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy