Globální oteplování v praxi: Z Evropy mizí ptactvo

Pavel Baroch
28. 3. 2009 15:20
Změna klimatu se projevuje i na českých ptačích druzích
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Globální oteplování má prokazatelný vliv na početnost ptačích druhů v Evropě. A změny jsou patrné rovněž na ptácích, kteří hnízdí v Česku.

Mezinárodní studie, na níž se podíleli i čeští ornitologové, ukázala, že ty ptačí druhy, které podle bioklimatických modelů měly kvůli změnám klimatu ubývat, už skutečně ubývají. A naopak ty druhy, které měly přibývat, rovněž přibývají.

"Jenže modely ukazují, že ubývat by mělo třikrát více druhů než těch, jejich počet by měl narůstat. A skutečně se to i děje," řekl Aktuálně.cz Petr Voříšek z České společnosti ornitologické, která se na studii podílela.

Ornitologové zároveň dospěli k závěru, že vliv změny klimatu na vybrané ptačí druhy přibližně od poloviny 80. let minulého století roste. Výsledky zveřejnili v prestižním mezinárodním vědeckém časopise PloS ONE.

Čejka chocholatá, jeden z ohrožených druhů i v Česku
Čejka chocholatá, jeden z ohrožených druhů i v Česku | Foto: Aktuálně.cz

Ohroženy jsou i čeští ptáci

Z 526 evropských druhů jich odborníci zkoumali 122. U třiceti z nich by se měly oblasti, kde žijí, globálním oteplování rozšířit. U 92 druhů je však trend opačný.

"Naše studie ukazuje, že důsledky klimatické změny začínáme pociťovat už teď," citovala vedoucího expertního týmu Richarda Gregoryho z britské Královské společnosti Česká společnost ornitologická na svých internetových stránkách.

Na seznamu ptačích druhů, které jsou ohroženy změnou klimatu, jsou i ty, které hnízdní v Česku. Například čejka chocholatá nebo sýkora lužní. Mezi druhy, které by na globálním oteplování měly vydělat, je kupříkladu žluva hajní.

"Podrobnější analýzu jen pro Českou republiku ale ještě nemáme," poznamenal ornitolog Petr Voříšek. Dodal, že evropské výsledky není možné pouze překlopit na českou přírodu, každý region má odlišné podmínky.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Z českých řek může zmizet i labuť

Z jiného ornitologického výzkumu vyplývá, že z českých řek a jezer by kvůli globálnímu oteplování mohla do konce tohoto století zcela zmizet labuť velká, jeden z nejtypičtějších ptáků Česka.

"Labuť skutečně může být jedním z druhů, které vymizí," konstatoval Petr Voříšek z České společnosti ornitologické.

Dalším typickým českým ptákem je kukačka obecná, které by naopak klimatická změna měla prospět. Na konci 21. století by se dokonce mohla "nastěhovat" až na Island, kde zatím nežije.

"Její areál se mírně rozšíří, klimatické změny by na ni neměly mít zásadní dopad," potvrdil ornitolog Voříšek.

 

Právě se děje

Další zprávy