Globální oteplování v praxi: Z Evropy mizí ptactvo

Pavel Baroch
28. 3. 2009 15:20
Změna klimatu se projevuje i na českých ptačích druzích
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Globální oteplování má prokazatelný vliv na početnost ptačích druhů v Evropě. A změny jsou patrné rovněž na ptácích, kteří hnízdí v Česku.

Mezinárodní studie, na níž se podíleli i čeští ornitologové, ukázala, že ty ptačí druhy, které podle bioklimatických modelů měly kvůli změnám klimatu ubývat, už skutečně ubývají. A naopak ty druhy, které měly přibývat, rovněž přibývají.

"Jenže modely ukazují, že ubývat by mělo třikrát více druhů než těch, jejich počet by měl narůstat. A skutečně se to i děje," řekl Aktuálně.cz Petr Voříšek z České společnosti ornitologické, která se na studii podílela.

Ornitologové zároveň dospěli k závěru, že vliv změny klimatu na vybrané ptačí druhy přibližně od poloviny 80. let minulého století roste. Výsledky zveřejnili v prestižním mezinárodním vědeckém časopise PloS ONE.

Čejka chocholatá, jeden z ohrožených druhů i v Česku
Čejka chocholatá, jeden z ohrožených druhů i v Česku | Foto: Aktuálně.cz

Ohroženy jsou i čeští ptáci

Z 526 evropských druhů jich odborníci zkoumali 122. U třiceti z nich by se měly oblasti, kde žijí, globálním oteplování rozšířit. U 92 druhů je však trend opačný.

"Naše studie ukazuje, že důsledky klimatické změny začínáme pociťovat už teď," citovala vedoucího expertního týmu Richarda Gregoryho z britské Královské společnosti Česká společnost ornitologická na svých internetových stránkách.

Na seznamu ptačích druhů, které jsou ohroženy změnou klimatu, jsou i ty, které hnízdní v Česku. Například čejka chocholatá nebo sýkora lužní. Mezi druhy, které by na globálním oteplování měly vydělat, je kupříkladu žluva hajní.

"Podrobnější analýzu jen pro Českou republiku ale ještě nemáme," poznamenal ornitolog Petr Voříšek. Dodal, že evropské výsledky není možné pouze překlopit na českou přírodu, každý region má odlišné podmínky.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Z českých řek může zmizet i labuť

Z jiného ornitologického výzkumu vyplývá, že z českých řek a jezer by kvůli globálnímu oteplování mohla do konce tohoto století zcela zmizet labuť velká, jeden z nejtypičtějších ptáků Česka.

"Labuť skutečně může být jedním z druhů, které vymizí," konstatoval Petr Voříšek z České společnosti ornitologické.

Dalším typickým českým ptákem je kukačka obecná, které by naopak klimatická změna měla prospět. Na konci 21. století by se dokonce mohla "nastěhovat" až na Island, kde zatím nežije.

"Její areál se mírně rozšíří, klimatické změny by na ni neměly mít zásadní dopad," potvrdil ornitolog Voříšek.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Marhoulovo Nabarvené ptáče bude usilovat o nominaci na Oscara

Česká filmová a televizní akademie vyšle Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula do boje o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Akademici to oznámili dnes ráno. Vybírali z deseti českých hraných a dokumentárních snímků, větší počet bodů dále získaly tituly Na střeše od Jiřího Mádla a basketbalové historické drama Zlatý podraz. Nominace na Oscary budou známy 13. ledna 2020, vítězové cen pak 9. února. Oscara pro nejepší cizojazyčný film získaly v 60. letech Obchod na korze režisérů Jána Kádára a Elmara Klose a Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, zatím naposledy roku 1996 uspěl Kolja filmaře Jana Svěráka.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kristýna Plíšková začala tenisový turnaj v Soulu vítězně

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji WTA v Soulu do druhého kola. Roli favoritky proti domácí tenistce Čche Či-hi, hráčce až z osmé stovky žebříčku, splnila za necelou hodinu vítězstvím 6:1 a 6:4. Korejce nenabídla ani jeden brejkbol.

V boji o postup do čtvrtfinále už Plíškovou čeká mnohem těžší soupeřka. Sestra světové dvojky a 81. hráčka žebříčku narazí na druhou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska, která je v pořadí WTA devětatřicátá.

Na turnaji v Soulu se představí ještě další dvě české tenistky Karolína Muchová, jež bude nasazenou trojkou, a Denisa Allertová.

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Kristýna Plíšková (ČR) - Čche Či-hi (Korea) 6:1, 6:4, Alexandrovová (2-Rus.) - Minnenová (Belg.) 6:4, 6:3, Linetteová (4-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:4, Gasparjanová (7-Rus.) - Mariaová (Něm.) 7:5, 6:4.

před 50 minutami

Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku

V srpnu stoupla průmyslová výroba v Číně v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne. Některé sektory naopak vykázaly zlepšení, jako produkce oceli a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy