Geniální programátor už ve 14 letech učí. Profese budou zanikat a my je nahradíme, říká o svém oboru

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
1. 2. 2017 13:16
Tomáš Veselý programuje od šesti let, o tři roky později už uměl vytvářet počítačové hry. Když ovládl i mezinárodní soutěže, stal se porotcem a lektorem pokročilých programátorů. Je úspěšný v matematických a fyzikálních olympiádách, daří se mu i ve hře na klávesy a saxofon. „Na koleni“ si sestrojil funkční 3D tiskárnu. Svou budoucnost vidí růžově, programováním se může hravě uživit. „Spousta lidí tomu nevěří, ale já si myslím, že s tím, jak budou odcházet ty původní profese, tak musí přijít programátoři, kteří vytvoří to, co je nahradí,“ říká.
Čtrnáctiletý programátor Tomáš Veselý se svou vlastnoručně vyrobenou 3D tiskárnou.
Čtrnáctiletý programátor Tomáš Veselý se svou vlastnoručně vyrobenou 3D tiskárnou. | Foto: Archiv Tomáše Veselého

Čtrnáctiletý programátor Tomáš Veselý je jedním z desítky dětí, které uspěly v talentové soutěži Zlatý oříšek. Programovat začal v šesti letech. Tomuto oboru se dnes podle něj mohou věnovat i předškoláci, a to díky programovacímu jazyku Baltík. V něm jsou anglické textové příkazy nahrazeny ikonkami, které děti přetahují na plochu a program to pak čte zleva doprava.

"Na začátku děti pracují s čarodějem a řeknou mu, že má popojít a něco vyčarovat. Mohou si vyčarovat třeba dům tím, že zadají čarodějovi, aby udělal okna, dveře a podobně," popisuje Tomáš nejjednodušší režim programu.

V devíti letech už uměl programovat počítačové hry a další aplikace, vyhrával programovací soutěže.

Jeho "kariéra" začala nedávno velmi strmě stoupat. Kroužek programování, kam ještě nedávno chodil jako žák, nyní vede coby lektor.

"Mám už kroužek pokročilých, kde se věnujeme vysloveně programovacím technikám - pole, práce s řetězci a podobně."

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

V programovacích soutěžích, kde ještě nedávno závodil, nyní zasedá v porotě. V Baltíkovi je Tomáš Veselý již proslulý. Na mezinárodním turnaji obsadil druhé místo, další rok ho vyhrál. 

Začal také trochu pracovat - připravuje webové stránky, evidenční systémy, elektronické obchody.

Jelikož je Tomáš i velice zručný, podařilo se mu doma "na koleni" sestrojit funkční 3D tiskárnu. Nevidí na tom nic zvláštního: "Návod jde normálně stáhnout na internetu, součástky jsem si objednal v Číně přes eBay a pak už jsem to jen sestrojil. V ideálním případě 3D tiskárna funguje a vyrábí různé předměty. Dá se říct, že ten ideální případ u mě nastal," směje se. Na své tiskárně již třeba vyrobil pro kamaráda model letadla.

Při zmínce o vítězstvích v obvodních kolech matematických a fyzikálních olympiád mávne rukou, velkou váhu tomu nepřikládá: "Ono mě na tom v podstatě láká, že je to místo školy. Takže jsou všichni spokojení - já, protože se uleju z vyučování a počítám zajímavé příklady, škola, protože si pak vyvěsí diplom."

Když se ho s trochou nadsázky zeptáte, zda mu už na Matfyzu drží místo, odpoví: "No, do školy mi pravidelně v září posílají z Matfyzu dopis se seznamem jejich akcí, soutěží a termínem Dne otevřených dveří. Ale teď jsem na osmiletém gymnáziu a mám ještě spoustu času."

Kromě toho hraje na saxofon a na klávesy, s nimi se loni umístil v pražském kole na třetím místě. Dle jeho slov mu i k hudbě pomáhají jeho matematické a programovací schopnosti.

Tomáš slaví úspěchy i v hudbě, která prý s matematickým mozkem souvisí.
Tomáš slaví úspěchy i v hudbě, která prý s matematickým mozkem souvisí. | Foto: Archiv Tomáše Veselého

"Když to vezmu hodně obecně, tak můj mozek je orientovaný na matematiku a na přesnost, takže se snažím najít ve všem nějakou souvislost a pak se to lépe pamatuje," vysvětluje.

Svou budoucnost vidí růžově, programováním se může hravě uživit. "Spousta lidí tomu nevěří, ale já si myslím, že s tím, jak budou odcházet ty původní profese, tak musí přijít programátoři, kteří vytvoří to, co je nahradí."

Na připomínku, zda je to správný vývoj, odpovídá s úsměvem a zcela pragmaticky: "S tím já nic nenadělám, každopádně je to pro mě výhodné!"

Čtrnáctiletý programátor Tomáš Veselý by se již teď uživil svou budoucí profesí. Kromě toho dělá v tomto oboru již lektora a porotce. | Video: Zlatý oříšek
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy