Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Galerijní zóna festivalu SIGNAL přenese návštěvníky do oblak

komerční článek
1. 10. 2018 0:02
Letošní ročník festivalu světla SIGNAL si pro návštěvníky připravil celkem dvacet dva uměleckých instalací rozmístěných ve veřejném prostoru hlavního města. Pět z nich lidé naleznou i uvnitř historických či moderních pražských budov, v tak zvané Galerijní zóně SIGNAL festivalu.
Nebe na Zemi, Clam-Gallasův palác
Nebe na Zemi, Clam-Gallasův palác | Foto: Richard Loskot a Studio UAII

Během čtyř říjnových večerů, od 11. do 14. října, představí festival světla SIGNAL české i zahraniční umělce, jejichž díla rozzáří kapli, náměstí, sady či kostel, ale například i řeku Vltavu. Šestnáct z dvaceti dvou uměleckých děl mohou návštěvníci zhlédnout zdarma. Za poplatek se budou moci podívat do Galerijní zóny, která povede skrze Colloredo-Mansfeldský palác, Zrcadlovou kapli Klementina, Clam-Gallasův palác, Hauch Gallery a Bar/ák - nově otevřený dvůr v pavlačovém domě na Florenci. Na těchto pěti místech čekají návštěvníky světelné, statické či site-specific instalace za vstupné 170 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti a seniory.

Signal Festival 2017 | Video: Signal Festival

Galerijní zóna nabídne světelnou instalaci Nebe na Zemi, za níž stojí Richard Loskot a UAII studio, bude umístěná ve dvoraně Clam-Gallasova paláce a přenese diváky do oblak. Je inspirována prožitkem nočního letu nad bouřkovými mraky, vznášením se nad mohutným světelným oceánem. Světlo blesku se nese v oblacích a vytváří v nich barevné nádechy, doprovázené hlubokým zvukem. Nebe je na zemi a diváci se oblak, která jsou vystavěna pěnou, mohou dotýkat. Nízká lávka přenese návštěvníka skrze mohutné objemy mraků do nebe, v němž pulzuje silná atmosféra bouřky.

Dalším umělcem Galerijní zóny je Švýcar vystupující pod pseudonymem Zimoun. Ve své tvorbě využívá jednoduché funkční komponenty, s jejichž pomocí tvoří platformy založené na principech architektury a zvuku. V Hauch Gallery se bude nacházet jeho instalace, která vznikla z 216 kusů stejnosměrných motorů, vatových kuliček a kartonových krabic.

prepared dc-motors, cotton balls, cardboard boxes 70x70x70cm, Hauch Gallery
prepared dc-motors, cotton balls, cardboard boxes 70x70x70cm, Hauch Gallery | Foto: Zimoun

 Interaktivní instalaci Iris newyorského design studia SOFTlab tvoří sestava zrcadel, která kolem dokola ohraničují Zrcadlovou kapli pražského Klementina. Zrcadla se pohotově otáčejí v reakci na pohyb diváků po prostoru a zároveň v sobě odráží paprsky světla i jednotlivé tóny doprovodné hudby. V instalaci se mísí světlo se zvukem tak přirozeně, až se smývají jejich vzájemné hranice.

IRIS, Zrcadlová kaple
IRIS, Zrcadlová kaple | Foto: SOFTlab

Instalace umělecké skupiny 3dsense s názvem EREBUS tematizuje vlastnosti gravitačního pole černé díry a abstraktní formou simuluje sílu, působivost a měřítko vesmírného fenoménu. Synchronizovaná projekce, zvuk, světla a objekt se zde propojují v jeden komplexní celek zasazený do prostoru pavlačového nově otevřeného dvora domu na Florenci.

Erebus, Bar_ák
Erebus, Bar_ák | Foto: 3dsense

Za posledním dílem Galerijní zóny stojí francouzský umělec Guillaume Marmin.  Minimalistická instalace Rococo, jejíž součástí je i hudební doprovod, který na míru zkomponoval skladatel Philippe Gordiani, reaguje na jedinečnou architekturu Colloredo-Mansfeldského paláce.

Rococo, Colloredo-Mansfeldský palác
Rococo, Colloredo-Mansfeldský palác | Foto: Guillaume Marmin

Podrobnou mapu všech instalací festivalu SIGNAL naleznou návštěvníci v aplikaci, tištěnou mapu je možné si zakoupit na info stáncích za 30 Kč. Lístky do Galerijní zóny lze získat i v předprodeji.

Galerijní zóna je otevřená vždy denně od 19. do 24. hodiny a minout by ji neměli zejména ti, kteří chtějí vidět ožít výjimečná místa tolik známým a neopakovatelným světlem SIGNAL festivalu.

 

Právě se děje

Další zprávy