Pražský romantik. Galerie Smečky připomíná malíře s velkým příběhem

Magdaléna Medková Veronika Bucková, Magdaléna Medková - za podpory: Logo Pražská plynárenská
9. 9. 2019 13:00
Galerie Smečky vystavuje díla zapomenutého židovského malíře Jiřího Georga Jilovského. V koncentračním táboře přežil díky tomu, že ho zařadili do padělatelské dílny, která tiskla falešné britské libry.
Podívejte se na výstavu malíře Jiřího Georga Jilovského. | Video: Veronika Bucková

Jiří Georg Jilovský o sobě tvrdil, že je Čech mluvící německy. Narodil se v Praze, která se mu později stala častým motivem kreseb a grafik. Jeho poměrně úspěšnou novoromantickou tvorbu a rozšířený tisk ex libris zásadně ovlivnila druhá světová válka.

Jako Pražan židovského původu byl společně s rodinou deportován do koncentračního tábora.

Malby, kresby i knihy, zkrátka vše, co přišlo pod ruku, vojáci spálili a uvedli v zapomnění. Po téměř sedmdesáti letech se o Jilovském začíná znovu hovořit. Galerie Smečky shromáždila na 180 autorských děl, která připomínají pohnutý osud i filozofii německy mluvícího Čecha.

"Důvod, proč jsme se rozhodli pro Jiřího Georga Jilovského, souvisí s kurátorstvím této galerie jako celku. Jednou do roka se snažíme vystavit zapomenutého německy mluvícího autora z Česka, protože je to bohužel sféra, která je českou kunsthistorií opomíjena," vysvětluje jeden z dvojice kurátorů, Martin Souček.

Jiří Georg Jilovský byl jako malíř tradicionalista a novoromantik. Coby člen umělecké skupiny Jung-Prag vytvořil stovky ex-libris, pozvánek, plakátů a scénografií především pro pražské Nové německé divadlo.

Na vrcholu tvorby byl v 30. letech minulého století, v té době ilustroval řadu časopisů, získal státní vyznamenání a měl vlastní grafickou dílnu. Pak ale přišla válka.

"Jako autor židovského původu byl pro Němce naprosto nepřijatelný. Zlikvidovali podstatnou část jeho ateliéru a celou rodinu deportovali do koncentračních táborů. Devadesát procent příbuzných v nich zemřelo, včetně jeho synů. Jilovský přežil jen díky tomu, že skončil v táboře Sachsenhausen, kde byl jako vězeň pověřen vedením takzvané ďáblovy dílny, tedy paděláním liber, kterými chtěl Hitler potopit britskou ekonomiku," říká druhý tvůrce výstavy, Pavel Růt.

Pražský romantik Jiří Georg Jilovský

Galerie Smečky, Praha, do 2. listopadu.
Vstupné: děti, studenti, senioři od 65 let a ZTP mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské, ostatní zaplatí 50 korun.
Více informací na www.galeriesmecky.cz.

Pobyt v koncentračním táboře se také těžce podepsal na zdravotním stavu manželky Jiřího Georga Jilovského - zemřela už dva roky po skončení války.

"Máme tady její poslední portrét, jak sedí v ušáku těsně před smrtí," uvádí Růt. Samotný malíř zemřel až v 73 letech, opuštěný a nedoceněn.

V Galerii ve Smečkách jsou teď až do začátku listopadu vystaveny jeho malby i grafiky, podstatnou část uvidí veřejnost vůbec poprvé.

 

Právě se děje

Další zprávy