Michelinská hvězda vyhasla, šéfkuchař prohrál soud a přišel o ocenění kvůli čedaru

Magazín Reuters Magazín, Reuters
2. 1. 2020 11:30
Šéfkuchař Marc Veyrat, který vlastní restauraci ve Francouzských Alpách, prohrál spor s hodnotiteli prestižního michelinského průvodce o odebrání hvězdičky. Komisařům vadilo, že dal do suflé čedar, což je podle Veyrata omyl. U soudu však neuspěl.
Marc Veyrat
Marc Veyrat | Foto: Reuters

Marc Veyrat podal žalobu na michelinské hodnotitele loni v září, protože se mu nelíbilo, že mu komisaři několik měsíců předtím odebrali po necelém roce jednu hvězdičku. Hodnotitelům se tehdy nelíbilo, že dal do suflé čedar.

Slavný francouzský šéfkuchař se však proti jejich tvrzení ohradil s tím, že zaměnili šafrán za anglický sýr. "Dal jsem do něj šafrán a ti gentlemani si mysleli, že to byl čedar, protože bylo žluté," uvedl dříve. 

Veyrat žádal Michelin prostřednictvím soudu, aby prokázal, že komisaři v restauraci byli a jakou mají kvalifikaci. Zástupci michelinského průvodce se však proti tomu ohradili s tím, že by tak prozradili totožnost hodnotitelů, a ti by pak již nemohli chodit do restaurací inkognito. 

Soud v Nanterre na západním předměstí Paříže tento týden Veyratovu žalobu zamítl. "Toto rozhodnutí zakotvuje právo na kritiku a dokazuje, že jeho stížnosti byly smyšlené a neopodstatněné," okomentoval soudní rozhodnutí právník zastupující Michelin.

"Urazili mě, mám toho dost"

Šéfkuchař jej však označil za nesmyslné a trvá na tom, aby byla jeho restaurace La Maison des Bois v alpském departementu Horní Savojsko vyškrtnuta z prestižního gastronomického průvodce. "Urazili mě, mám toho dost," sdělil. 

"Jednou večer vám zavolají a bez jakéhokoliv upozornění, bez jakéhokoliv psaného vyjádření, čehokoliv, vám řeknou: 'Tak to je. Je konec.'," popsal dříve, jak se o odebrání hvězdičky dozvěděl.  

"Byl jsem zostuzen," řekl v září 69letý šéfkuchař rádiu France Inter s tím, že jeho zaměstnanci po oznámení Michelinu plakali. Nechal se také slyšet, že od té doby špatně spí, trpí depresemi a velmi málo jí. Veyratův partner před ním údajně schoval také jeho lovecké zbraně ze strachu, aby si neublížil. 

Dopad hodnocení v michelinském průvodci na zdraví šéfkuchařů je v posledních letech velkým tématem. Pozdvižení vyvolala v roce 2016 smrt francouzsko-švýcarského šéfkuchaře Benoita Violiera, jehož restaurace v Crissieru nedaleko švýcarského Lausanne byla vyhlášena jako nejlepší na světě. A ne jeden oceněný šéfkuchař oznámil, že michelinské hvězdičky hodlá vrátit. 

Podívejte se do pražské restaurace Levitate, která zaujala i michelinské komisaře:

Rozhovor s šéfkuchařem Levitate | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 25 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy