Facebook zablokuje Francouze, který chtěl své umírání přenášet živě na sociální síti

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2020 17:48
Nevyléčitelně nemocný 57letý Francouz, kterému zákony zapovídají možnost eutanazie, chtěl své umírání na protest živě přenášet na Facebooku. Sociální síť jej však zablokuje. Alain Cocq, který trpí vzácným onemocněním tepen, se dříve se svou žádostí zemřít obrátil dokonce i na prezidenta Emmanuela Macrona. Ten mu ale také sdělil, že záměrné zabití pacienta francouzské zákony neumožňují.
Alain Cocq
Alain Cocq | Foto: Reuters

Cocq, který je přesvědčen, že mu zbývá zhruba týden života, chtěl přímý přenos ze svého lůžka zpřístupnit od soboty na Facebooku. Hodlal tak přesvědčit politiky, že neumožnit lidem v konečném stadiu nevyléčitelných chorob klidnou smrt je chyba. Podle něj lidé musí vidět "agonii", kterou způsobuje nemožnost eutanazie.

Facebook však v sobotu oznámil, že jeho snahy bude blokovat kvůli pravidlům sociální sítě. I přesto Cocq na svém profilu v sobotu ráno oznámil, že právě "dojedl své poslední jídlo". "Vím, že následující dny budou těžké, ale už jsem se rozhodl a jsem klidný," uvedl ze své postele. 

Provozovatelé sociální sítě uvedli, že v pravidlech je zobrazování sebevraždy zakázáno. "Ačkoliv respektujeme jeho rozhodnutí poukázat na tuto složitou otázku, na základě rady experta jsme se rozhodli jeho živému přenosu zabránit," uvedl mluvčí Facebooku pro agenturu AFP. 

Cocq nyní vyzval své podporovatele, aby lobbovali za to, aby platforma změnila svůj postoj. 

Neuspěl ani u Macrona

Cocq již v týdnu na Facebooku zveřejnil i Macronovu odpověď na svou žádost. "Protože nestojím nad zákonem, nemohu vaší žádosti vyhovět," napsal prezident. "Nemohu nikoho žádat o to, aby překročil stávající zákonný rámec… Vy si přejete zemřít s aktivním přispěním další osoby, což není v současnosti v naší zemi povoleno," dodal.

Eutanazie

Možnost úmyslně usmrtit pacienta s nevyléčitelnou nemocí na jeho vlastní žádost, a to za účelem zkrácení jeho utrpení. Ve většině zemí je nezákonná, uznává ji jen velmi málo států. Jako první na světě ji v roce 2002 legalizovalo Nizozemsko, umožňuje ji také Belgie, Lucembursko, Kolumbie a Kanada.

Eutanazie je ve Francii kontroverzním tématem a opakovaně se o ní debatovalo například v souvislosti s případem tetraplegika Vincenta Lamberta, který zemřel loni v červenci po dlouhých letech soudních sporů. Dvaačtyřicetiletý Lambert byl ve vegetativním stavu od nehody v roce 2008 a podle lékařů nevnímal své okolí.

Lékařský tým z nemocnice v Remeši po marných pokusech o zlepšení v roce 2013 doporučil odpojit ho od přístrojů zajišťujících umělou výživu. Zatímco manželka Rachel a někteří pacientovi sourozenci s tím souhlasili, rodiče a další příbuzní byli proti.

Mohlo by vás zajímat: Válka o legalizaci eutanazie v Česku

Pokud chce někdo zabít příbuzného, ať si ho zabije, nechápu, proč by to měli dělat zdravotníci, je to porušení Hippokratovy přísahy, říká Válek. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy