Fotozápisník: Moravské Toskánsko okouzluje, výstava Radka Severy míří do Evropy

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 8. 2017 18:03
Zhruba před půl rokem jsme na Aktuálně představili práci krajinářského fotografa Radka Severy. Fotí úchvatnou krajinu takzvaného Moravského Toskánska, která se rozkládá kolem Kyjova. Výstava jeho fotek teď míří do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku, potom do Bruselu a do Slovinska.
Jeden ze snímků Moravského Toskánska od Radka Severy.
Jeden ze snímků Moravského Toskánska od Radka Severy. | Foto: Radek Severa

V první řadě je určitě potřeba Radkovi Severovi pogratulovat. Já mám z jeho úspěchu radost o to větší, že článek na Aktuálně.cz snad alespoň trochu pomohl, aby se o jeho snímcích začalo více mluvit.

Jedním z cílů naší rubriky o fotografii je právě ukázat, jak výborní fotografové v Česku žijí, i když se o nich třeba příliš nepíše. Vynikajících, talentovaných mužů a žen jsou tady totiž stovky. Se spoustou z nich se potkávám třeba na sociálních sítích a vždy mě potěší, jak nádherné fotky mají. A často si říkám, jaká je škoda, že o nich není slyšet víc.

Příběh Moravského Toskánska, které fotografuje Radek Severa, je mimochodem také velice zajímavý. Několik moravských, českých a polských fotografů dokázalo během poměrně krátkého období něco, co se hned tak nevidí.

Z jednoho krásného koutu České republiky, o němž se do té doby příliš nevědělo, udělali lokalitu, kterou teď obdivují na celém světě. A věřte tomu, lví podíl na tom mají právě fotografové a jejich obrázky na sociálních sítích a na fotoserverech, jako je 500px.

Moravské Toskánsko teď přitahuje fotografující turisty z Japonska, Koreje, Ruska, USA a spousty dalších států. Z kouzelné zemědělské krajiny na Slovácku se stává mimo jiné i celosvětově zajímavá turistická oblast. Mimochodem, podobný osud má i krajina kolem amerického městečka Palouse. Velmi připomíná tu kolem Kyjova. Terénní vlny jsou tam podobně fotogenické. Palouse je krajině kolem Kyjova paradoxně podobné více než italské Toskánsko

Je možné (a dost pravděpodobné), že turistů a fotografů bude v jihomoravských polích přibývat. A já jen doufám, že se lidem, kteří se starají o turistický ruch, povede splnit těžký úkol: zvládnout situaci tak, aby krajině zůstala její krása, zemědělcům nepošlapaná a neponičená pole a fotografům možnost zaznamenávat úchvatné pohledy na fascinující vlny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy