V Yosemitech se zbarvil sníh do krvava. Fotogenický úkaz je reakcí řas na vedro

Magazín Magazín
8. 8. 2019 15:00
Národní park Yosemity v americké Kalifornii ozdobil uprostřed léta melounově červený sníh. O netradičním přírodním úkazu informovala správa parku na svém Twitteru, kde vysvětlila, že jde o přirozenou ochranu zelených řas před vedrem a škodlivým UV zářením. Podobný úkaz je přitom viditelný po celém světě uprostřed léta v nadmořských výškách nad tři tisíce metrů.
Melounově červený sníh. (ilustrační foto)
Melounově červený sníh. (ilustrační foto) | Foto: Profimedia.cz

Melounový nebo krvavý sníh se objevuje pravidelně uprostřed léta ve vyšších nadmořských výškách nebo oblastech s arktickým klimatem, kde zůstává sníh odmítající ustoupit slunečním paprskům. Jde o obranu zelených řas před intenzivním UV zářením. 

Americký deník The New York Times červený sníh před lety označil za velmi důležitý fenomén. "Barevný sníh je tvořen společenstvím řas, které si libují v mrazivých teplotách a tekuté vodě a vznikají z nich vodní květy (sinice). Pokud jsou tyto typicky zelené organismy vystaveny nadměrnému slunečnímu záření, vytváří přirozenou ochranu," uvedla autorka článku Joanna Kleinová. 

Řasy tak mohou ovlivnit, kolik světla a tepla sníh absorbuje. Čím tmavší je barva sněhu, tím více světla a tepla absorbuje. Sníh poté taje a vytváří se příznivější podmínky pro růst řas. Toto zjištění je přitom důležité zejména při zkoumání tání ledovců a dopadů klimatických změn.

V Grónsku dokonce ledovce nabývají i hnědou, fialovou nebo šedivou barvu, zbarvení přitom ovlivňuje množství různorodých bakterií obsažených v ledových krách. 

A ačkoliv melounově červený sníh láká k ochutnání, správa Yosemitského národního parku varuje, aby jej lidé nejedli.

"Stejně jako voda z vysokohorských potoků i tento sníh je pravděpodobně bezpečný. Nicméně vodu vždy doporučujeme před konzumací upravit, mohla by totiž obsahovat nebezpečnou střevní bakterii lamblii," citoval mluvčího národního parku Scotta Gedimana web amerického televizního programu Today.

Kromě Yosemitského národního parku lze podobný růžový sníh vidět i v dalších oblastech s nadmořskou výškou okolo tří tisíc metrů. 

Video: Podívejte se na nejkrásnější ostrov světa

Panenské pláže, úžasná příroda a klid od turistů. Siargao je snový ostrov | Video: Cebu Pacific
 

Právě se děje

Další zprávy