V Yosemitech se zbarvil sníh do krvava. Fotogenický úkaz je reakcí řas na vedro

Magazín Magazín
8. 8. 2019 15:00
Národní park Yosemity v americké Kalifornii ozdobil uprostřed léta melounově červený sníh. O netradičním přírodním úkazu informovala správa parku na svém Twitteru, kde vysvětlila, že jde o přirozenou ochranu zelených řas před vedrem a škodlivým UV zářením. Podobný úkaz je přitom viditelný po celém světě uprostřed léta v nadmořských výškách nad tři tisíce metrů.
Melounově červený sníh. (ilustrační foto)
Melounově červený sníh. (ilustrační foto) | Foto: Profimedia.cz

Melounový nebo krvavý sníh se objevuje pravidelně uprostřed léta ve vyšších nadmořských výškách nebo oblastech s arktickým klimatem, kde zůstává sníh odmítající ustoupit slunečním paprskům. Jde o obranu zelených řas před intenzivním UV zářením. 

Americký deník The New York Times červený sníh před lety označil za velmi důležitý fenomén. "Barevný sníh je tvořen společenstvím řas, které si libují v mrazivých teplotách a tekuté vodě a vznikají z nich vodní květy (sinice). Pokud jsou tyto typicky zelené organismy vystaveny nadměrnému slunečnímu záření, vytváří přirozenou ochranu," uvedla autorka článku Joanna Kleinová. 

Řasy tak mohou ovlivnit, kolik světla a tepla sníh absorbuje. Čím tmavší je barva sněhu, tím více světla a tepla absorbuje. Sníh poté taje a vytváří se příznivější podmínky pro růst řas. Toto zjištění je přitom důležité zejména při zkoumání tání ledovců a dopadů klimatických změn.

V Grónsku dokonce ledovce nabývají i hnědou, fialovou nebo šedivou barvu, zbarvení přitom ovlivňuje množství různorodých bakterií obsažených v ledových krách. 

A ačkoliv melounově červený sníh láká k ochutnání, správa Yosemitského národního parku varuje, aby jej lidé nejedli.

"Stejně jako voda z vysokohorských potoků i tento sníh je pravděpodobně bezpečný. Nicméně vodu vždy doporučujeme před konzumací upravit, mohla by totiž obsahovat nebezpečnou střevní bakterii lamblii," citoval mluvčího národního parku Scotta Gedimana web amerického televizního programu Today.

Kromě Yosemitského národního parku lze podobný růžový sníh vidět i v dalších oblastech s nadmořskou výškou okolo tří tisíc metrů. 

Video: Podívejte se na nejkrásnější ostrov světa

Panenské pláže, úžasná příroda a klid od turistů. Siargao je snový ostrov | Video: Cebu Pacific
 

Právě se děje

před 25 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy