Fotoblog: Kouzla na obloze. Dřív jsme je uměli číst

Fotoblog: Kouzla na obloze. Dřív jsme je uměli číst
Pozoruhodné útvary dokáže udělat i letadlo. Průlet letounu vodními párami v atmosféře má na svědomí tzv. kondenzační pruhy.
"Ve výfukových plynech leteckých motorů jsou obsaženy vodní kapky. Když letadlo letí v horních vrstvách troposféry, kde je teplota hluboko pod 0 °C, kapky okamžitě zmrznou a vytvoří umělý oblak," vysvětluje tento jev kniha Počasí Williama J. Burroughse a kolektivu z ediční řady Svojtkova nakladatelství Cesty za poznáním.
Americký filosof a básník Henry David Thoreau řekl, že bezoblačná obloha je jako louka bez květin či jako moře bez plachet.
Meteorologové rozeznávají deset základních typů oblaků, které se vyskytují ve třech základních hladinách. Třeba "bílým beránkům na modré obloze" se říká cumulus.
Foto: Jan Barek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 1. 2014 14:50

Lidé procházejí městem, jejich oči se pohybují v úrovni výloh a hltají čísla křiklavých procent slev. Málokdy je napadne podívat se výš. Obloha přitom nabízí leckdy překvapivější výjevy než silvestrovský ohňostroj. Vzhlížet k nebi se vyplatí. Přesvědčte se o tom na snímcích uměleckého fotografa Jana Barka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy