Známe nominace na Czech Press Photo: Válka na Ukrajině, požár a smrt Alžběty II.

Známe nominace na Czech Press Photo: Válka na Ukrajině, požár a smrt Alžběty II.
Lukáš Bíba, Economia: Azyl 78. Nominace na cenu v kategorii Kultura - ukázka ze série snímků.
Jan Zátorský, Mafra: Londýn, rozloučení s královnou Alžbětou II. Nominace na cenu v kategorii Aktualita - ukázka ze série snímků.
Milan Jaroš, Respekt: Kampaň Andreje Babiše. Nominace na cenu v kategorii Lidé o kterých se mluví - ukázka ze série snímků.
Vojtěch Dárvík Máca, volný fotograf: Masakr v Irpini a Buči. Nominace na cenu v kategorii Aktualita - ukázka ze série snímků.
Foto: Czech Press Photo 2022
Tomáš Vocelka Foto, Tomáš Vocelka
8. 11. 2022 14:00
Rok 2022 byl nabitý událostmi a to se odrazilo i v letošním ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo, které dominovala témata války na Ukrajině, rozsáhlého lesního požáru v Českém Švýcarsku a úmrtí britské panovnice Alžběty II. Mezi nominovanými fotografy jsou také letos tři fotografové vydavatelství Economia, pod které spadá i Aktuálně.cz - Lukáš Bíba, Milan Jaroš a Milan Bureš.

Do 28. ročníku soutěže Czech Press Photo se přihlásilo celkem 234 fotografek a fotografů. Mezinárodní odborná porota vybírala z více než šesti tisíc snímků a přehled nominací si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku. 

"V soutěži často dominuje silné téma, které charakterizuje uplynulý rok. V roce 2021 to bylo tornádo a rok předtím koronavirus. Do 24. února jsme si mysleli, že pandemie je to nejhorší, s čím se můžeme setkat. A byl to omyl. Válka na Ukrajině se dotkla naprosto všech a stala se tak i stěžejním tématem letošního ročníku," říká předseda poroty Petr Mlch.

V mezinárodní porotě letos zasedli i ukrajinští fotografové Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov, poslední novináři, kteří dokumentovali válku v Mariupolu. "Svou přítomností a znalostmi situace na Ukrajině nám byli ohromně nápomocní. Naprosto přesně věděli, co se na snímcích odehrává a o jaké místo či situaci jde, protože často ze stejných míst také přinášeli zpravodajství. Práce poroty byla náročná, ale zároveň se u hodnocení silných snímků velmi dobře shodovala," konstatoval Mlch.

S nominacemi bývá obvykle vyhlašován i vítěz Grantu Prahy, což je druhá nejvýznamnější cena z Czech Press Photo hned po té pro absolutního vítěze. Letos ovšem bude vyhlášen později. "Grant Prahy osobně vybere primátor a bude oznámen zvláštní tiskovou zprávou v průběhu prosince," uvádějí pořadatelé soutěže. 

Mezi nominovanými v letošním ročníku jsou také tři fotografové pracující pro vydavatelství Economia. Lukáš Bíba, jehož snímky nejčastěji vídají čtenáři Hospodářských novin a Aktuálně.cz, má nominaci v kategorii Kultura, Milan Bureš z Respektu zase uspěl v kategorii Reportáž a Milan Jaroš z téhož časopisu v kategorii Lidé, o kterých se mluví.

Vítězové Czech Press Photo 2022 budou oznámeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 31. ledna, poté bude také otevřena výstava.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy