Zemřel módní fotograf Peter Lindbergh. Naposledy fotil pro Vogue s vévodkyní Meghan

Zpráva o úmrtí německého fotografa byla oznámena na jeho oficiálním Instagramu.
Česká modelka Karolína Kurková na Lindberghově snímku pro reklamní kampaň švýcarské hodinářské firmy IWC Schaffhausen (2014).
Cate Blanchettová, Emily Bluntová, Čou Sün, Ewan McGregor a Christoph Waltz na snímku Petera Lindbergha pro reklamní kampaň švýcarské hodinářské firmy IWC Schaffhausen (2014).
Naomi Campbellová, Linda Evangelista, Tatjana Patitzová, Christy Turlingtonová a Cindy Crawfordová na snímku Petera Lindbergha.
Záběr z výstavy Women on street v německém Düsseldorfu, kde byly k vidění snímky Petera Lindbergha a Garyho Winogranda.
Foto: Profimedia.cz
Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2019 16:11
Slavný německý fotograf a režisér Peter Lindbergh zemřel v úterý ve věku 74 let. Proslavil se fotkami pro módní svět, obálkami na hudební alba a filmové plakáty i dokumentárními snímky. Podílel se také na řadě filmů. Jeho poslední prací bylo focení pro britský magazín Vogue, na kterém se podílela také vévodkyně Meghan. Zpráva o úmrtí fotografa byla oznámena na jeho oficiálním Instagramu a potvrdila ji německá i francouzská média.

Před Lindberghovým objektivem stály i slavné české modelky Eva Herzigová nebo Karolína Kurková.

Polský rodák spolupracoval s mnoha módními časopisy. Svými fotografiemi se podílel na řadě reklamních kampaní a fotil též prestižní kalendáře Pirelli. Lindbergh ale pracoval především pro magazíny Vogue, Vanity Fair, Elle a Marie-Claire.

Fotil třeba francouzskou herečku Catherine Deneuveovou a topmodelky Naomi Campbellovou, Cindy Crawfordovou nebo Lindu Evangelistu. Nejraději modelky zachycoval v jejich přirozenosti, bez make-upu a retuší. "Nesnáším retušování. Nesnáším make-up. Vždycky říkám: 'Sundej ten make-up!'," řekl letos pro časopis Vogue. 

Jeho snímky byly vystaveny v prestižních světových muzeích a galeriích, například v pařížském Pompidouově centru, newyorském Metropolitním muzeu nebo londýnském Muzeu královny Viktorie a prince Alberta.

Fotograf, jehož vlastní jméno bylo Peter Brodbeck, se narodil v roce 1944 v polském Lešně, ale vyrůstal v německém Duisburgu. V Paříži žil od roku 1978.

Řada celebrit mu během středy vzdala hold a na oblíbeného fotografa vzpomínají i prostřednictvím sociálních sítí. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy