Nové snímky Země z vesmíru: Zářivá světla měst, žár pouští a blankyt oceánů

Nové snímky Země z vesmíru: Zářivá světla měst, žár pouští a blankyt oceánů
Noční Paříž (z paluby ISS, listopad 2020).
Atlantský oceán v oblasti Bahamských ostrovů (z paluby ISS, říjen 2020).
Poušť v okolí alžírského města Illizi (z paluby ISS, prosinec 2020).
Skalisté hory, USA (z paluby ISS, říjen 2020).
Foto: NASA (National Aeronautics and Space Administration, USA)
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 1. 2021 6:01
Astronauti během uplynulého roku nafotili z vesmírné stanice ISS mnoho působivých fotografií zemského povrchu - od noční záře New Yorku až po odlehlé oázy ve vyprahlých pouštích. Na svém webu je zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Pojďte se podívat, jak vypadají z oběžné dráhy krásy přírody i důsledky lidské činnosti.

Všechny snímky v galerii byly pořízeny špičkovými profesionálními zrcadlovkami a běžně dostupnými objektivy. Obvykle se jednalo o teleobjektivy s ohniskovou vzdáleností 70-200 mm a 400 mm nebo o univerzální zoom 28-300 mm. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy