Svornou prací za rozkvět vlasti, za socialismus. Nizozemský fotograf zachytil volby v roce 1976

Svornou prací za rozkvět vlasti, za mír, za socialismus aneb československé volby v roce 1976
"Na rozdíl od fronty imperialistických mocností představujeme my, kdo bojujeme proti imperialistům, svazek, v němž je nutná těsná semknutost." Nedaleko svého citátu je na fasádě domu v Českých Budějovicích umístěn soudruh Lenin.
Volby v roce 1976 byly v Československu druhé po invazi vojsk Varšavské smlouvy a samozřejmě skončily jasným vítězstvím Národní fronty.
"Reakce místních a komunikace s nimi pro mě byly nepříjemným překvapením. Měl jsem pocit, že většina lidí, na které jsem narazil, se mě bála a nevěřila mi. Jako by se báli komunikovat s cizincem," vyprávěl Ard Hesselink s tím, že je si jist, že to souviselo s rušivou všudypřítomností Ruska.
Voleb se v roce 1976 zúčastnilo 99,7 procenta československých občanů.
Foto: Ard Hesselink
Petra Jansová Petra Jansová
25. 1. 2018 7:33
Svoji 14denní cestu po socialistickém Československu považuje nizozemský fotograf Ard Hesselink za jednu z nejinspirativnějších ve svém životě. Na snímcích, které po dlouhé době vytáhl z archivu a zveřejnil na blogu, se mu podařilo zachytit nejenom zajímavé momenty tehdejšího života, ale třeba i předvolební atmosféru ztělesněnou všudypřítomnými budovatelskými plakáty.

"Cestování po Československu splnilo všechna má očekávání. Měl jsem štěstí na dobré počasí a země byla krásná," pochvaloval si svoje zážitky z léta roku 1976 nizozemský fotograf Ard Hesselink. Tehdy strávil část své dovolené a svoji vůbec první cestu spojenou s fotografováním v Československu.

Pobyt původně plánovaný na celé dva měsíce si zkrátil na pouhých 14 dní. "Reakce místních a komunikace s nimi pro mě byly nepříjemným překvapením. Měl jsem pocit, že většina lidí, na které jsem narazil, se mě bála a nevěřila mi. Jako by se báli komunikovat s cizincem," zavzpomínal v rozhovoru pro Aktuálně.cz loni v listopadu.

I přesto ale svoji výpravu do země východního bloku považuje za jednu z nejinspirativnějších v životě. "Rozhodl jsem se teď po těch letech projít svoje archivy a naskenovat všechny fotky, které jsem v roce 1976 v Československu pořídil. Pro všech 130 fotek jsem vytvořil i speciální blog," píše Hesselink.

Československo zachytil na barevný diapozitiv. Snímky na blogu rozdělil do jedenácti sekcí - města, Krumlov, neznámá města, farmy a venkov, Praha, pražská okna, pražská okna a dveře, zámky a paláce, na cestě a komunismus. 

V poslední zmíněné kategorii se mu podařilo zachytit tehdejší předvolební atmosféru, jihočeská města polepená budovatelskými plakáty. V roce 1976 se konaly volby do Sněmovny lidu Federálního shromáždění a současně i do České a Slovenské národní rady. 

"O tom, že se konají volby, jsem neměl ani tušení. Předvolební plakáty mě pravděpodobně zaujaly grafikou a socialistickými symboly. Jinak řečeno mi šlo spíš o estetiku než o politiku," přibližuje.

Okna a dveře, obzvlášť ty staré a rozbité, na nichž jsou na první pohled vidět dlouhá léta používání, ho fascinují dodnes. "Fotil jsem je na mnoha místech nejenom v Československu. Jsou pro mě takovým symbolem zvědavosti a pohostinství," vysvětluje svoje nadšení pro zachycení oken a dveří. Desítky jich vyfotil v Českém Krumlově nebo v Praze.

V Československu fotil všechno, co viděl, aniž by ale soudil stav, v jakém se domy a některá místa tehdy nacházely. "Obecně dávám přednost místům, na nichž je patrný život a na první pohled mohou působit zanedbaně, před těmi, která působí spořádaně, čistě a mnohdy až sterilně," uzavírá.

Právě proto si tehdy zamiloval jižní Čechy, které mu připadaly inspirativnější než upravené Rakousko.

 

Právě se děje

Další zprávy