Záplava skvělých fotek. Tak vidí svět nejlepší profesionální fotografové

Záplava skvělých fotek. Tak vidí svět nejlepší profesionální fotografové
2. místo v kategorii Krajina: Florian Ruiz (Francie). Ukázka z širšího souboru snímků.
Vítěz v kategorii Sport / Professional: Ángel López Soto (Španělsko) se sérií Senegalští zápasníci (Senegalese Wrestlers). Ukázka z širšího souboru snímků.
Vítěz v kategorii Svět přírody a divoká zvířata / Professional: Brent Stirton (Jižní Afrika) se sérií Luskouni v krizi (Pangolins in Crisis). Ukázka z širšího souboru snímků.
3. místo v kategorii Životní prostředí: Luca Locatelli (Itálie). Ukázka z širšího souboru snímků.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 13. 6. 2020 11:36
Prestižní soutěž Sony World Photography Awards, přirovnávaná k fotografické obdobě filmových Oscarů, vyhlásila vítěze profesionálních kategorií. Absolutním vítězem se stal Pablo Albarenga z Uruguaye se svou sérií snímků, která odráží boj aktivistů proti kácení deštného pralesa.

Albarengův soubor nazvaný Zárodky odporu (Seeds of Resistance) přiřazuje fotografie jihoamerických teritorií ohrožených těžbou a zemědělstvím k portrétům aktivistů, kteří za jejich záchranu bojují.

Vítězná série snímků poukazuje mimo jiné na to, že jen v roce 2017 bylo zavražděno minimálně 207 ochránců deštných pralesů a panenské přírody v Jižní Americe. Podle zprávy organizace Global Witness z roku 2018 se většina z těchto případů stala v Brazílii, kde bylo v této souvislosti zaznamenáno 57 vražd. 

Albarengovy fotografie zkoumají pouto mezi ochránci a jejich posvátnou půdou, v níž spočívají stovky generací jejich předků. Na fotografiích jsou hlavní postavy těchto příběhů zachyceny z ptačí perspektivy, jako kdyby pokládaly životy za své území.

Mike Trow, předseda poroty profesionální soutěže pro rok 2020, prohlásil: "Letošní vítěz vzešel z kategorie kreativní fotografie a jeho dílo představuje výjimečný soubor snímků, který je jedinečným vizuálním dokumentem o tom, jak jde odlesňování ruku v ruce s ničením komunit a lidí. Letošní proces výběru byl náročný - do soutěže bylo přihlášeno velké množství výjimečných příběhů a souborů fotografií, které mohly získat celkový titul, ale soubor Seeds of Resistance skutečně vynikal. Pablo je z Uruguaye a tento projekt je pro něj jako pro fotografa hluboce osobní. Úsilí, které vynaložil, aby tuto sérii vymyslel, vytvořil a nafotil, je v každém směru obdivuhodné."

Albarenga ke svému vítězství poznamenal: "V tomto důležitém ocenění spatřuji dvě vítězství: prvním je příležitost vyprávět příběhy původních komunit Amazonie a druhým pak to, že se titul fotografa roku dostává do Latinské Ameriky."

Ve fotogalerii u tohoto článku najdete přehled všech oceněných fotografů v nejrůznějších kategoriích, od architektury až po zátiší.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Za nadbytečný zřejmě označí vláda ANO a ČSSD senátní návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem

Za nadbytečný zřejmě označí vláda ANO a ČSSD senátní návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. K úpravě Listiny základních práv a svobod pošle kabinet zákonodárcům podle podkladů pro pondělní schůzi neutrální stanovisko. Měl by v něm varovat před "překotnými a neuváženými" dílčími změnami listiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy