Záplava skvělých fotek. Tak vidí svět nejlepší profesionální fotografové

Záplava skvělých fotek. Tak vidí svět nejlepší profesionální fotografové
2. místo v kategorii Krajina: Florian Ruiz (Francie). Ukázka z širšího souboru snímků.
Vítěz v kategorii Sport / Professional: Ángel López Soto (Španělsko) se sérií Senegalští zápasníci (Senegalese Wrestlers). Ukázka z širšího souboru snímků.
Vítěz v kategorii Svět přírody a divoká zvířata / Professional: Brent Stirton (Jižní Afrika) se sérií Luskouni v krizi (Pangolins in Crisis). Ukázka z širšího souboru snímků.
3. místo v kategorii Životní prostředí: Luca Locatelli (Itálie). Ukázka z širšího souboru snímků.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 13. 6. 2020 11:36
Prestižní soutěž Sony World Photography Awards, přirovnávaná k fotografické obdobě filmových Oscarů, vyhlásila vítěze profesionálních kategorií. Absolutním vítězem se stal Pablo Albarenga z Uruguaye se svou sérií snímků, která odráží boj aktivistů proti kácení deštného pralesa.

Albarengův soubor nazvaný Zárodky odporu (Seeds of Resistance) přiřazuje fotografie jihoamerických teritorií ohrožených těžbou a zemědělstvím k portrétům aktivistů, kteří za jejich záchranu bojují.

Vítězná série snímků poukazuje mimo jiné na to, že jen v roce 2017 bylo zavražděno minimálně 207 ochránců deštných pralesů a panenské přírody v Jižní Americe. Podle zprávy organizace Global Witness z roku 2018 se většina z těchto případů stala v Brazílii, kde bylo v této souvislosti zaznamenáno 57 vražd. 

Albarengovy fotografie zkoumají pouto mezi ochránci a jejich posvátnou půdou, v níž spočívají stovky generací jejich předků. Na fotografiích jsou hlavní postavy těchto příběhů zachyceny z ptačí perspektivy, jako kdyby pokládaly životy za své území.

Mike Trow, předseda poroty profesionální soutěže pro rok 2020, prohlásil: "Letošní vítěz vzešel z kategorie kreativní fotografie a jeho dílo představuje výjimečný soubor snímků, který je jedinečným vizuálním dokumentem o tom, jak jde odlesňování ruku v ruce s ničením komunit a lidí. Letošní proces výběru byl náročný - do soutěže bylo přihlášeno velké množství výjimečných příběhů a souborů fotografií, které mohly získat celkový titul, ale soubor Seeds of Resistance skutečně vynikal. Pablo je z Uruguaye a tento projekt je pro něj jako pro fotografa hluboce osobní. Úsilí, které vynaložil, aby tuto sérii vymyslel, vytvořil a nafotil, je v každém směru obdivuhodné."

Albarenga ke svému vítězství poznamenal: "V tomto důležitém ocenění spatřuji dvě vítězství: prvním je příležitost vyprávět příběhy původních komunit Amazonie a druhým pak to, že se titul fotografa roku dostává do Latinské Ameriky."

Ve fotogalerii u tohoto článku najdete přehled všech oceněných fotografů v nejrůznějších kategoriích, od architektury až po zátiší.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy