Za tento snímek šel fotograf v roce 1851 do vězení, teď ho přirovnávají k Botticelliho Venuši

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 11. 10. 2017 23:22
Francouzský fotograf Félix-Jacques-Antoine Moulin šel za fotku dvou nahých dívek (a další podobné záběry) na měsíc do vězení. Tehdy se psal rok 1851. Nedávno na jeho daguerrotypii upozornilo slavné Metropolitní muzeum umění v New Yorku, které má obrázek ve svých sbírkách. A zatímco před sto šedesáti lety považovali snímek za krajně obscénní, dnes nepobuřuje a je přirovnáván k těm nejslavnějším obrazům.
Snímek francouzského fotografa Moulina byl v roce 1851 považován za tak obscénní, že bylo krajně neslušné vyslovit i pouhý jeho název.
Snímek francouzského fotografa Moulina byl v roce 1851 považován za tak obscénní, že bylo krajně neslušné vyslovit i pouhý jeho název. | Foto: Félix-Jacques-Antoine Moulin, The Metropolitan Museum of Art

Když byl fotograf Moulin v roce 1851 potrestán měsíčním žalářem, soudce to odůvodnil slovy: "Obrázky jsou to tak obscénní, že už pouhé vyslovení jejich názvů by mohlo být považováno za krajně pobuřující."

Dnes už je ovšem všechno jinak. Jak uvádí kurátoři Metropolitního muzea umění v New Yorku, dnes Moulinovu práci považujeme za umění, nikoliv za erotiku. "Místo budoárových propriet a provokujících póz, typických pro ručně kolorované pornografické daguerrotypie té doby, zobrazil Moulin tyto dvě ženy s lehkostí, jako by si ani nebyly vědomy své nahoty - podobně, jako je to třeba u Botticelliho Venuše," píší v komentáři ke snímku. 

Daguerrotypie francouzského fotografa Moulina, zobrazující dvě nahé dívky.
Daguerrotypie francouzského fotografa Moulina, zobrazující dvě nahé dívky. | Foto: Félix-Jacques-Antoine Moulin, The Metropolitan Museum of Art

Fotografie, která vypovídá o změně postojů společnosti k nahotě, je velká zhruba 14×11 centimetrů a pochází z Rubelovy kolekce, kterou muzeum získalo v roce 1997. Byla už součástí několika výstav, nyní je však uložena v depozitáři a není k vidění v žádné z expozic muzea. 

Další z Moulinových aktů, který je ve sbírkách Metropolitního muzea
Další z Moulinových aktů, který je ve sbírkách Metropolitního muzea | Foto: Félix-Jacques-Antoine Moulin, The Metropolitan Museum of Art

Fotograf Moulin začal být známý v roce 1849, kdy si otevřel ateliér na Montmartru v Paříži. Pořizoval tam mimo jiné i daguerrotypie nahých žen. Jeho snímky ovšem daleko přesahovaly meze toho, co bylo pro společnost přijatelné. Zasáhla policie a v roce 1851 během zatýkání Moulinovy obscénní fotografie zabavila. 

Po propuštění z vězení Moulin pokračoval ve fotografování aktů, ovšem jak se traduje, nechal si udělat v ateliéru zadní dveře, aby ho dokázal vždy včas vyklidit před policisty. Později nafotil rozsáhlý dokument o francouzské architektuře v afrických koloniích, na této zakázce však již pracoval s přímým požehnáním francouzské vlády. 

 

Právě se děje

před 46 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy