Za tento snímek šel fotograf v roce 1851 do vězení, teď ho přirovnávají k Botticelliho Venuši

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 11. 10. 2017 23:22
Francouzský fotograf Félix-Jacques-Antoine Moulin šel za fotku dvou nahých dívek (a další podobné záběry) na měsíc do vězení. Tehdy se psal rok 1851. Nedávno na jeho daguerrotypii upozornilo slavné Metropolitní muzeum umění v New Yorku, které má obrázek ve svých sbírkách. A zatímco před sto šedesáti lety považovali snímek za krajně obscénní, dnes nepobuřuje a je přirovnáván k těm nejslavnějším obrazům.
Snímek francouzského fotografa Moulina byl v roce 1851 považován za tak obscénní, že bylo krajně neslušné vyslovit i pouhý jeho název.
Snímek francouzského fotografa Moulina byl v roce 1851 považován za tak obscénní, že bylo krajně neslušné vyslovit i pouhý jeho název. | Foto: Félix-Jacques-Antoine Moulin, The Metropolitan Museum of Art

Když byl fotograf Moulin v roce 1851 potrestán měsíčním žalářem, soudce to odůvodnil slovy: "Obrázky jsou to tak obscénní, že už pouhé vyslovení jejich názvů by mohlo být považováno za krajně pobuřující."

Dnes už je ovšem všechno jinak. Jak uvádí kurátoři Metropolitního muzea umění v New Yorku, dnes Moulinovu práci považujeme za umění, nikoliv za erotiku. "Místo budoárových propriet a provokujících póz, typických pro ručně kolorované pornografické daguerrotypie té doby, zobrazil Moulin tyto dvě ženy s lehkostí, jako by si ani nebyly vědomy své nahoty - podobně, jako je to třeba u Botticelliho Venuše," píší v komentáři ke snímku. 

Daguerrotypie francouzského fotografa Moulina, zobrazující dvě nahé dívky.
Daguerrotypie francouzského fotografa Moulina, zobrazující dvě nahé dívky. | Foto: Félix-Jacques-Antoine Moulin, The Metropolitan Museum of Art

Fotografie, která vypovídá o změně postojů společnosti k nahotě, je velká zhruba 14×11 centimetrů a pochází z Rubelovy kolekce, kterou muzeum získalo v roce 1997. Byla už součástí několika výstav, nyní je však uložena v depozitáři a není k vidění v žádné z expozic muzea. 

Další z Moulinových aktů, který je ve sbírkách Metropolitního muzea
Další z Moulinových aktů, který je ve sbírkách Metropolitního muzea | Foto: Félix-Jacques-Antoine Moulin, The Metropolitan Museum of Art

Fotograf Moulin začal být známý v roce 1849, kdy si otevřel ateliér na Montmartru v Paříži. Pořizoval tam mimo jiné i daguerrotypie nahých žen. Jeho snímky ovšem daleko přesahovaly meze toho, co bylo pro společnost přijatelné. Zasáhla policie a v roce 1851 během zatýkání Moulinovy obscénní fotografie zabavila. 

Po propuštění z vězení Moulin pokračoval ve fotografování aktů, ovšem jak se traduje, nechal si udělat v ateliéru zadní dveře, aby ho dokázal vždy včas vyklidit před policisty. Později nafotil rozsáhlý dokument o francouzské architektuře v afrických koloniích, na této zakázce však již pracoval s přímým požehnáním francouzské vlády. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy