Za tento snímek šel fotograf v roce 1851 do vězení, teď ho přirovnávají k Botticelliho Venuši

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 11. 10. 2017 23:22
Francouzský fotograf Félix-Jacques-Antoine Moulin šel za fotku dvou nahých dívek (a další podobné záběry) na měsíc do vězení. Tehdy se psal rok 1851. Nedávno na jeho daguerrotypii upozornilo slavné Metropolitní muzeum umění v New Yorku, které má obrázek ve svých sbírkách. A zatímco před sto šedesáti lety považovali snímek za krajně obscénní, dnes nepobuřuje a je přirovnáván k těm nejslavnějším obrazům.
Snímek francouzského fotografa Moulina byl v roce 1851 považován za tak obscénní, že bylo krajně neslušné vyslovit i pouhý jeho název.
Snímek francouzského fotografa Moulina byl v roce 1851 považován za tak obscénní, že bylo krajně neslušné vyslovit i pouhý jeho název. | Foto: Félix-Jacques-Antoine Moulin, The Metropolitan Museum of Art

Když byl fotograf Moulin v roce 1851 potrestán měsíčním žalářem, soudce to odůvodnil slovy: "Obrázky jsou to tak obscénní, že už pouhé vyslovení jejich názvů by mohlo být považováno za krajně pobuřující."

Dnes už je ovšem všechno jinak. Jak uvádí kurátoři Metropolitního muzea umění v New Yorku, dnes Moulinovu práci považujeme za umění, nikoliv za erotiku. "Místo budoárových propriet a provokujících póz, typických pro ručně kolorované pornografické daguerrotypie té doby, zobrazil Moulin tyto dvě ženy s lehkostí, jako by si ani nebyly vědomy své nahoty - podobně, jako je to třeba u Botticelliho Venuše," píší v komentáři ke snímku. 

Daguerrotypie francouzského fotografa Moulina, zobrazující dvě nahé dívky.
Daguerrotypie francouzského fotografa Moulina, zobrazující dvě nahé dívky. | Foto: Félix-Jacques-Antoine Moulin, The Metropolitan Museum of Art

Fotografie, která vypovídá o změně postojů společnosti k nahotě, je velká zhruba 14×11 centimetrů a pochází z Rubelovy kolekce, kterou muzeum získalo v roce 1997. Byla už součástí několika výstav, nyní je však uložena v depozitáři a není k vidění v žádné z expozic muzea. 

Další z Moulinových aktů, který je ve sbírkách Metropolitního muzea
Další z Moulinových aktů, který je ve sbírkách Metropolitního muzea | Foto: Félix-Jacques-Antoine Moulin, The Metropolitan Museum of Art

Fotograf Moulin začal být známý v roce 1849, kdy si otevřel ateliér na Montmartru v Paříži. Pořizoval tam mimo jiné i daguerrotypie nahých žen. Jeho snímky ovšem daleko přesahovaly meze toho, co bylo pro společnost přijatelné. Zasáhla policie a v roce 1851 během zatýkání Moulinovy obscénní fotografie zabavila. 

Po propuštění z vězení Moulin pokračoval ve fotografování aktů, ovšem jak se traduje, nechal si udělat v ateliéru zadní dveře, aby ho dokázal vždy včas vyklidit před policisty. Později nafotil rozsáhlý dokument o francouzské architektuře v afrických koloniích, na této zakázce však již pracoval s přímým požehnáním francouzské vlády. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy