World Press Photo už nebaví vylučovat fotografy upravující skutečnost. Udělá pro ně jinou soutěž

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 28. 10. 2016 13:58
Organizátoři celosvětové soutěže World Press Photo už se nechtějí dál potýkat s vylučováním profesionálních reportérů za to, že si pomocí sehraných scén a různých úprav ve photoshopu přikrašlují skutečnost. Rozhodli se od příštího roku zorganizovat ještě další soutěž, která nebude mít tak přísná pravidla a umožní účast aranžovaných a digitálně upravených snímků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle fotografického serveru Petapixel nebude mít tato nová soutěž zaměřená na „kreativní dokumentární fotografii“ v podstatě žádná omezující pravidla a podpoří současné trendy oblíbené při „vyprávění příběhů“. Jak Petapixel uvádí, jde ze strany World Press Photo o snahu odlišit zpravodajství, které musí být přísně objektivní a pro manipulace s fotkami tam není místo, od dokumentu, kde je prý jistá míra licence únosná.

Problémy s fotografiemi v soutěži World Press Photo byly v posledních letech citelné, například v roce 2015 vyloučila porota vítěze jedné z kategorií Giovanniho Troila, který do své fotosérie Temné srdce Evropy pojednávající o belgickém městě Charleroi zařadil snímky pořízené jinde, aby podtrhl atmosféru. Následně také přiznal, že některé scény byly inscenované. Troilo ovšem tvrdí, že úpravy provedl v duchu, který přesně vystihoval atmosféru místa.

Týkalo se to třeba snímku auta, ve kterém se odehrává sex. Podle britského Guardianu byli ve voze fotografovi přátelé, kteří scénku sehráli. Nebyl to ojedinělý případ, při vybírání oceněných snímků za rok 2014 vyloučila porota World Press Phota pětinu finalistů.

World Press Photo na svém webu uvádí, že nová soutěž, plánovaná na říjen 2017, chce ocenit ty nejlepší způsoby vizuálního vyprávění příběhů, jaké lze vymyslet. Soutěž nebude mít žádná omezení, týkající se vzniku snímků a jejich úprav.

A když už se tak porušují pravidla, dovolím si to jako autor článku také a do zprávy zcela výjimečně přidám můj komentář: Člověk se přece jen neubrání pochybnostem: je manipulace se skutečností opravdu ten správný způsob, jak lidem přinášet informace? A je jedno, zda jde o zprávy, či o dokument.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy