Když se jezero mění v poušť, plameňáci odlétají. Snímky přírody z World Press Phota

Když se jezero mění v poušť, plameňáci odlétají. Snímky přírody z World Press Phota
Nominace v kategorii Životní prostředí, série: Luca Locatelli (Itálie) - Méně odpadu díky cirkulární ekonomice (ukázka z širší série snímků).
Nominace v kategorii Příroda, single: Alain Schroeder (Belgie) - Poslední sbohem.
Nominace v kategorii Příroda, série: Peter Mather (Kanada) - Rosomák (ukázka z širší série snímků).
Nominace v kategorii Životní prostředí, série: Katie Orlinská (USA) - Arktický permafrost rozmrzá rychleji, než se čekalo, a kvůli tomu se uvolňují skleníkové plyny, které urychlují globální oteplování (ukázka z širší série snímků).
Foto: World Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 3. 2020 16:00
Íránské jezero Urmia se ztrácí před očima. Jeho okolí, které lákalo zemědělce i rekreanty, se mění ve vyprahlou solnou poušť. Proměnu zachytil německý fotograf Maxmillian Mann. Belgičan Alain Schroeder zase vypráví o záchraně orangutanů na Borneu. Jejich snímky a mnohé další představujeme ve fotogalerii věnované nominacím na World Press Photo v kategoriích Životní prostředí a Příroda.

(3. díl seriálu) - Seriál se zaměřuje především na fotografy nominované za série snímků (nominace za jednotlivé snímky si můžete připomenout v této galerii). Přehled nominací v kategoriích Životní prostředí a Příroda najdete ve fotogalerii u tohoto článku.

Mezi nominovanými jsou například:

Maxmillian Mann: Mizející plameňáci

Od sedmdesátých let minulého století se plocha íránského jezera Urmia zmenšila zhruba na desetinu. Bývalo to přitom jedno z největších solných jezer světa. "Vyschlé dno se mění v solnou poušť, která se nehodí pro obdělávání, a navíc přispívá k solným bouřím, které ničí zemědělství v okolí jezera a způsobují nemoci očí, plic a kůže," vysvětluje autor snímků. 

Obyvatelé z okolí se stěhují pryč, mizí také zásoby potravy pro migrující ptáky, jako jsou plameňáci, volavky a kachny. Írán se snaží jezero Urmia oživit a zachránit s pomocí programů OSN, ale nikdo netuší, jestli se to podaří. 

Téměř každoročně vzbudí některá z nominací na World Press Photo kontroverzní reakce. Letos se to dotklo právě Maxmilliana Manna. Íránská fotografka Solmaz Daryaniová ho totiž podle fotografického serveru PetaPixel obvinila, že zkopíroval její dřívější záběry. "Když se na oba projekty podíváte podrobně, zjistíte, že jsou tam zásadní rozdíly," brání se Mann ve vyjádření pro PetaPixel. 

Alain Schroeder: Záchrana orangutanů

Orangutani v Indonésii jsou vážně ohroženi rozsáhlým kácením deštných pralesů. Kdysi žili na celém ostrově Sumatra, nyní už se nacházejí jen na jeho severu a hrozí jim tam vyhubení. Jsou velice závislí na stromech - samice se po zemi nepohybují vůbec a samci jen výjimečně.

"Kácení, důlní činnost a rozšiřování plantáží palmy olejné vytlačují orangutany do zbývajících menších kusů pralesa, nutí je měnit jejich přirozené chování a mnohem častěji také vznikají konflikty s lidmi," vysvětluje fotograf.

Pomoc orangutanům se snaží poskytovat například organizace Sumatran Orangutan Conservation Programme. Pečuje o zraněné orangutany i o ty, kteří se dostali do zajetí. Snaží se je resocializovat a vrátit je do divoké přírody. 

 

Právě se děje

Další zprávy