Když se jezero mění v poušť, plameňáci odlétají. Snímky přírody z World Press Phota

Když se jezero mění v poušť, plameňáci odlétají. Snímky přírody z World Press Phota
Nominace v kategorii Životní prostředí, série: Luca Locatelli (Itálie) - Méně odpadu díky cirkulární ekonomice (ukázka z širší série snímků).
Nominace v kategorii Příroda, single: Alain Schroeder (Belgie) - Poslední sbohem.
Nominace v kategorii Příroda, série: Peter Mather (Kanada) - Rosomák (ukázka z širší série snímků).
Nominace v kategorii Životní prostředí, série: Katie Orlinská (USA) - Arktický permafrost rozmrzá rychleji, než se čekalo, a kvůli tomu se uvolňují skleníkové plyny, které urychlují globální oteplování (ukázka z širší série snímků).
Foto: World Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 3. 2020 16:00
Íránské jezero Urmia se ztrácí před očima. Jeho okolí, které lákalo zemědělce i rekreanty, se mění ve vyprahlou solnou poušť. Proměnu zachytil německý fotograf Maxmillian Mann. Belgičan Alain Schroeder zase vypráví o záchraně orangutanů na Borneu. Jejich snímky a mnohé další představujeme ve fotogalerii věnované nominacím na World Press Photo v kategoriích Životní prostředí a Příroda.

(3. díl seriálu) - Seriál se zaměřuje především na fotografy nominované za série snímků (nominace za jednotlivé snímky si můžete připomenout v této galerii). Přehled nominací v kategoriích Životní prostředí a Příroda najdete ve fotogalerii u tohoto článku.

Mezi nominovanými jsou například:

Maxmillian Mann: Mizející plameňáci

Od sedmdesátých let minulého století se plocha íránského jezera Urmia zmenšila zhruba na desetinu. Bývalo to přitom jedno z největších solných jezer světa. "Vyschlé dno se mění v solnou poušť, která se nehodí pro obdělávání, a navíc přispívá k solným bouřím, které ničí zemědělství v okolí jezera a způsobují nemoci očí, plic a kůže," vysvětluje autor snímků. 

Obyvatelé z okolí se stěhují pryč, mizí také zásoby potravy pro migrující ptáky, jako jsou plameňáci, volavky a kachny. Írán se snaží jezero Urmia oživit a zachránit s pomocí programů OSN, ale nikdo netuší, jestli se to podaří. 

Téměř každoročně vzbudí některá z nominací na World Press Photo kontroverzní reakce. Letos se to dotklo právě Maxmilliana Manna. Íránská fotografka Solmaz Daryaniová ho totiž podle fotografického serveru PetaPixel obvinila, že zkopíroval její dřívější záběry. "Když se na oba projekty podíváte podrobně, zjistíte, že jsou tam zásadní rozdíly," brání se Mann ve vyjádření pro PetaPixel. 

Alain Schroeder: Záchrana orangutanů

Orangutani v Indonésii jsou vážně ohroženi rozsáhlým kácením deštných pralesů. Kdysi žili na celém ostrově Sumatra, nyní už se nacházejí jen na jeho severu a hrozí jim tam vyhubení. Jsou velice závislí na stromech - samice se po zemi nepohybují vůbec a samci jen výjimečně.

"Kácení, důlní činnost a rozšiřování plantáží palmy olejné vytlačují orangutany do zbývajících menších kusů pralesa, nutí je měnit jejich přirozené chování a mnohem častěji také vznikají konflikty s lidmi," vysvětluje fotograf.

Pomoc orangutanům se snaží poskytovat například organizace Sumatran Orangutan Conservation Programme. Pečuje o zraněné orangutany i o ty, kteří se dostali do zajetí. Snaží se je resocializovat a vrátit je do divoké přírody. 

 

Právě se děje

před 55 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy