Nenaplněné lásky, covid, války. Nejlepší zpravodajské fotky z World Press Photo

Nenaplněné lásky, covid, války. Nejlepší zpravodajské fotky z World Press Photo
3. místo v kategorii Aktualita - single: Nuno André Ferreira (Portugalsko / Agência Lusa) - Lesní požár poblíž portugalského Oliveira de Frades.
Vítěz v kategorii Zpravodajství - single a absolutní vítěz: Mads Nissen (Dánsko) - První objetí po pěti měsících. Zdravotní sestra Adriana Silva da Costa Souzová objímá pětaosmdesátiletou Rosu Luizu Lunardiovou v domě s pečovatelskou službou, který byl dlouhou dobu uzavřen pro návštěvy kvůli pandemii.
2. místo v kategorii Zpravodajství - série: Roland Schmid (Švýcarsko) - Přeshraniční láska. Švýcarsko kvůli pandemii zavřelo své hranice poprvé od druhé světové války.
Vítěz v kategorii Aktualita - série: Lorenzo Tugnoli (Itálie / Contrasto) - Exploze v bejrútském přístavu.
Foto: World Press Photo 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
19. 4. 2021 6:00
World Press Photo zná své vítěze. Pojďte se nyní podívat na nejlepší snímky v kategoriích Zpravodajství a Aktualita, které patří k těm nejdůležitějším a vzešel z nich i celkový vítěz soutěže Mads Nissen. Najdeme mezi nimi jak vítězný snímek objímající se zdravotní sestry a pacientky, tak i záběry mileneckých dvojic, které se mohou kvůli pandemii vídat jen přes hraniční závoru, nebo fotky z válek.

Vítězný snímek První objetí. Snímek zachycuje zdravotní sestru Adrianu Silva da Costa Souzovou v domě s pečovatelskou službou v brazilském Sao Paolu, jak objímá pětaosmdesátiletou pacientku Rosu Luziu Lunardiovou. Podle poroty snímek nejlépe odráží události uplynulého roku.

V přehledu nejlepších fotografií se však kromě něj zaměříme hlavně na širší ukázky z vítězných sérií, na které obvykle ve fotogaleriích vydávaných ihned po vyhlášení cen nebývá dostatek prostoru.

Nejlepší zpravodajské fotografie ze soutěže World Press Photo 2021
Nejlepší zpravodajské fotografie ze soutěže World Press Photo 2021 | Foto: World Press Photo 2021

Téma koronaviru bylo v kategoriích Zpravodajství a Aktualita samozřejmě velmi časté. Dále zde najdeme nepokoje v Peru, nepokoje v Minneapolisu, výbuch v Bejrútu, konflikt v Náhorním Karabachu, potírání opozice v Bělorusku, protesty proti památníkům v USA a tryznu za Kásima Sulejmáního, velitele speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 38 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy